banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

CHP'den Pensilvanya tepkisi

Menderes Türel'in, Antalya BŞB Meclisi'nde CHP'lileri şok eden "Pensilvanya'nın uşağı CHP" sözlerinin BŞB'nin resmi internet sitesine yansıtılmasına tepki geldi

POLİTİKA 18.08.2014, 23:32 18.08.2014, 22:38
 CHP'den Pensilvanya tepkisi
banner404
- Yasin ARAZ

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi (BŞB) Aylık Olağan Meclis Toplantısı'nın Ağustos ayağında gündeme gelen bir imar planının Cumhuriyet Halk Partili (CHP) üyeler tarafından gündemi meşgul etmemek için düşürülmesi talebine "Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Pensilvanya’dan nasıl uyduyla uzaktan idare edildiğini herkese söyleyeceğim" diyen BŞB Başkanı Menderes Türel'in bu sözleri Antalya BŞB'nin resmi internet sitesine yansıtıldı. Kurumsal amaçla kullanılan bu sitenin siyasi emeller için kullanıldığını belirten CHP Alanya ve Antalya Meclis Üyesi, Şehir Planlamacısı Erkan Demirci "Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinde 'CHP'nin Pensilvanya uyanıklığı' başlığı altında bir haber yayınlandı. Aslında bu haber bu ayki Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki tartışmaların internet sitesine yansıtılmış şeklindedir. Bu tartışmalar teknik içerikli olması gerekirken, yani imar planıyla alakalı olması gerekirken bir şekilde meclis başkanı tarafından siyasi ortama çekildi ve Pensilvanya'ya bağlandı. Ama bu konu tamamıyla imar planına yapılan bir itirazın ilçe belediyesi kararıyla reddedilmesinden dolayı geri çekilmesi yönünde bir talepti. Mecliste yaşanan tüm siyasi içerikli tartışmaların Büyükşehir'in resmi internet sitesinde yayınlanması tabiki şık olmuyor. Orası tarafsız olunması gereken, tüm insanları kucaklaması gereken kurumsal bir internet sitesi. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir site olması lazım. "CHP'nin Pensilvanya uyanıklığı" başlığı altında verilen haber oraya yakışmıyor ve bir an önce de kaldırılması gerekir diye düşünüyorum" dedi.
'SİYASİ PARTİ BAŞKANI GİBİ YÖNETİYOR'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in başkanlık yaptığı meclisi bir siyasi partinin ilçe başkanı havasında yönettiğini belirten Demirci, "Meclis toplantılarında zaman zaman grubumuzca dile getirilen bir konu var, BŞB Başkanı, meclisi sanki bir meclis başkanı gibi değil de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanı veya İlçe Başkanı tarzında yönettiği söyleniyor. Fakat meclis başkanımız maalesef bu tutumunu değiştirmiyor. Bu tutumunu değiştirmediği gibi internet sitesine de aynı şekilde yansıtıyor. Teknik açıdan şöyle bir konuydu, geçmiş dönemde hem ilçe belediyesinden, hem il belediyesinden tüm partilerin oy birliğiyle çıkan bir imar planı tadilatına yapılan bir itirazın incelenmesiydi. Bu itiraz yasa gereği ilçe belediyesince reddedilmişti. Yani BŞB'nin onayladığı imar planında herhangi bir değişiklik söz konusu değildi. Bundan dolayı zaten gündem yoğunluğundan şikayet ediyordu BŞB Başkanımız. Gündemi işgal etmesin, nasıl olsa BŞB'nin onayladığı imar planlarında bir değişiklik söz konusu değil düşüncesiyle grup olarak biz bu iki konunun gündem dışına çıkarılmasını önermiştik. Fakat bu bizim basit önerimiz bir anda Pensilvanya'ya kadar uzatıldı. Durum bundan ibaret" diye konuştu.
'SİTE PARTİNİN DEĞİL BELEDİYENİN'
Antalya BŞB sitesinin, siyasi parti sitesi havasıyla yönetildiğini belirten Demirci "İnternet sitesinde bu gibi siyasi yayınların yapılması doğru değil. Grup sözcümüz tarafından da bu dile getirildi. Fakat haberde de belirtildiği gibi açıkça "Bu konuda CHP'yi herkese şikayet edeceğim. Her yerde konuşacağım" diyor. Artık kendi takdirinde olan bir şey. Ama internet sitesi yönetimi belediyeye bağlı bir yönetim. Belediye başkanının talimatıyla bu haberlerin konulduğunu herkes biliyor" dedi.
'CEMAATLE ÇATIŞMA OLMASAYDI'
Değişiklik talep edilen yerlerin Cemaat'e ait yerler olmasının AKP-Cemaat çatışmalarından ötürü zora sokulmak istendiğine dikkat çeken Demirci, "O bölgelere 2004-2009 yılları arasında o dönemin ve şimdiki Antalya BŞB'nin Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından izin verildiğini biliyoruz, şimdi ne oldu?" diyerek tepki gösterdi. Demirci, "Büyükşehir Yasası ile birlikte Antalya'ya müdahil olmaya başladık. Geçmiş dönemleri çok iyi bilmiyoruz ama o günkü meclis toplantısından önce gerek mecliste, gerek parti grup toplantımızda konuşulan konu özellikle Muratpaşa'daki okulun yaklaşık 14 yıldır eğitim veren bir okul olduğundan ilk planlama çalışmasının gene mevcut BŞB Başkanımızın döneminde yani 2004-2009 döneminde verilen izinlerle gerçekleştiğini biliyoruz. Bu konu da gündeme getirildiği zaman sayın başkanımız 'Yanlış hesap Bağdat'tan döner' gibi gerekçelerle verdikleri kararın yanlış olduğunu söylüyor. İşin kötü tarafı da hukuku konuya alet ederek, bunla ilgili Milli Eğitim Müfettişleri'nin raporu olduğunu, belediyenin ve belediye başkanının talimatıyla çalışan bir iş denetçisinin talimatına ilişkin usulsüzlüklerin olduğunu gerekçe gösteriyorlar. Ama asıl konuşulması gereken konu bence şu, eğer malum Cemaat ile AKP Hükümeti arasında 2011 yılından bu yana yaşanan bu savaş çıkmamış olsaydı, bu hukuksal süreç çalışır mıydı? Asıl sorulması gereken soru bu" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)