banner468

CHP 'Osman Özcan' dedi

CHP İlçe Teşkilatı’nın 8. olağan kongresinde kazanan taraf Osman Özcan oldu. Kongrede Osman Özcan 333 delegenin 211’inden vize alırken, rakibi avukat Ali Rıza Okur ise ancak 93 oy alabildi. Listesine ANAP’lıları da aldığı için eleştirilen Özcan, yaptığı konuşmada, “On beş yıldır yerel siyasete damgasını vuran bir ANAP gerçeği var. Alanya’da biz otuz senedir uğraşıyoruz, bir yere gelebildik mi? Öyleyse CHP olarak ülkenin karanlığa sürüklenmemesi için oya ihtiyacımız var. Oyumuzu ikiye hatta üçe katlamak için ANAP’ları transfer ettik” dedi.

CHP 'Osman Özcan' dedi

CHP İlçe Teşkilatı’nın 8. olağan kongresinde kazanan taraf Osman Özcan oldu. Kongrede Osman Özcan 333 delegenin 211’inden vize alırken, rakibi avukat Ali Rıza Okur ise ancak 93 oy alabildi. Listesine ANAP’lıları da aldığı için eleştirilen Özcan, yaptığı konuşmada, “On beş yıldır yerel siyasete damgasını vuran bir ANAP gerçeği var. Alanya’da biz otuz senedir uğraşıyoruz, bir yere gelebildik mi? Öyleyse CHP olarak ülkenin karanlığa sürüklenmemesi için oya ihtiyacımız var. Oyumuzu ikiye hatta üçe katlamak için ANAP’ları transfer ettik” dedi.

22 Şubat 2010 Pazartesi 00:00
CHP 'Osman Özcan' dedi
banner404
 CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı'nın 8. olağan genel kurulu, 20 Şubat Cumartesi günü Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Osman Özcan ve avukat Ali Rıza Okur'un aday olduğu kongre yaklaşık 6 saat sürdü. Kongreye, CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek, Tayfun Süner ve Hüsnü Çöllü'nün yanı sıra CHP İl Başkanı Ömer Melli ve çok sayıda partili katıldı. Saat 11.00'de başlaması gereken genel kurul saat 11.45'te başlayabildi. Kongrede ilk olarak divan heyeti oluşturuldu. Mevlüt Güven, Osman Özcan ve Ali Rıza Okur’un talebiyle divan başkanlığına Antalya Milletvekili Atilla Emek seçildi. Divan Başkan Yardımcılığı’na Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Serdar Noyan, divan yazmanlığına ise Adil Kılıç ile Mehmet Ali Çalışkan getirildi. 
KATILIMLAR BİZİ MEMNUN EDİYOR
Kongrede Osman Özcan’la birlikte TBMM’de 22. Dönemde görev alan milletvekillerinden Nail Kamacı, Feridun Baloğlu ve Tuncay Ercenk’in yanı sıra Antalya’nın bazı ilçelerinin başkanları da hazır bulundu. Kongrenin başlangıcında Divan Başkanı Atilla emek bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin huzura ve güvene ihtiyacı olduğunu vurgulayan Emek, “Bu nedenle diğer partilerden de katılımlar olması bizleri memnun ediyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da da diğer partilerden CHP’ye büyük bir yönelme var. Yeni katılımlarla CHP Alanya’da bir çekim merkezi haline geldi. Halkımızla bütünleşmede bize destek verecek olan arkadaşlarımıza ‘hoş geldiniz’ diyorum. CHP’de asla kıdem sorunu yoktur. Yeni gelen de 30 yıllık CHP’li de bizim nazarımızda aynıdır. Önümüzdeki günlerde sürpriz katılımlar da olacağını duyuyoruz” şeklinde konuştu. 
EMEKLİYİ EN ÇOK CHP DÜŞÜNÜR
Görevini Osman Özcan’a devreden Mevlüt Güven de genel kurulda bir konuşma yaptı. Kongrenin CHP’ye yakışır düzeyde yapılmasını temenni eden Güven daha sonra bugüne dek CHP’nin başarısı için çalışan yönetim kurulu üyelerine, eski ilçe başkanlarına, belediye meclisi üyelerine, belde belediye başkanlarına ve parti çalışanlarına plaket takdim etti. Plaket töreninin ardından CHP Antalya Milletvekili Tayfun Süner bir konuşma yaptı. Konuşmasının tamamında AK Parti hükümetine yönelik eleştirilerini sıralayan Süner, “Bana bu salonda bulunan bir vatandaşımız emeklilerle ilgili çalışma yapmadığımız yönünde eleştiri getirdi. Şunu açıkça söylemek isterim. Ben emeklilerin maddi koşullarının iyileştirilmesi için bir dosya hazırlayıp dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a ilettim. Hatta bakanlık müsteşarlarıyla günler süren toplantılar yaptık. Ama hiçbir sonuç çıkmadı. Bu hükümet, emekliyi, işçiyi değil, tamamen kendi yandaşlarını düşünüyor. Bu nedenle önümüzdeki genel seçimlerde vatandaşlarımızdan CHP’ye destek vermelerini istiyorum. Çare de çözüm de CHP’dedir” dedi. 
29 MART’TA BAŞARILI OLAMADIK
Süner’in konuşmasının ardından yönetim kurulunun faaliyet raporu sinevizyon sunumuyla üyelere ve davetlilere anlatıldı. Sunumu seslendiren eski ilçe başkanı Mevlüt Güven’in, “29 Mart yerel seçimlerinde aldığımız sonucu başarı olarak görmemiz mümkün değil” itirafı ise adeta güne damgasını vurdu. Faaliyet raporunun üyelere ibrasının ardından partinin gelir gider bilançoları ise Gençlik Kolları Başkanı Utkan Hasan Eminoğlu tarafından üyelere okundu. Yapılan açıklamada, partinin, eski ilçe başkanı Mevlüt Güven’e 24 bin (milyar) TL borcu olduğu ifade edildi. Ayrıca partinin Vakıflar Bankası’nda açılan hesabında bin 149 TL parasının olduğu ifade edildi. Mevlüt Güven başkanlığındaki yönetimin faaliyetleri üyelerin oyuna sunuldu ve çalışmalar oybirliği ile onaylandı. 
DELEGELER DESTEK YARIŞINA GİRDİ
Divan Başkanı Atilla Emek, kongrede aday olmak isteyenlerin parti tüzüğü gereği delegelerden en az % 20’sinin imzasıyla kendilerine başvurmasını istedi. 333 delegeden en az 67’sinin ‘Başkan adayı olabilir’ imzasını alması gerektiği şartı uygulamaya konuldu ve delegelerin imza atması için iki ayrı masa hazırlandı. Yapılan imza toplama işlemi sonunda Osman Özcan’a 83, Ali Rıza Okur’a ise 72 delege destek verdi. Bu arada desteğini Osman Özcan’a verdiğini söyleyen Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’in salondan ayrılırken, “Eğer bu kongreyi Ali Rıza Okur kazanırsa Pazartesi günü ilk işim CHP’den istifa etmek olacak” dediği ileri sürüldü. Antalya’dan gelen bazı konukların kısa konuşmalar yapmasının ardından oy verme işlemine geçilmeden önce başkan adaylarına da konuşma hakkı verildi. İlk konuşmayı Osman Özcan yaptı. 
SEÇİM KAZANMAK İÇİN TRANSFER YAPTIK
Konuşmasına, yönetim kurulu listesini delegelere tanıtarak başlayan Osman Özcan, “Bu günahkar iktidarı görevden düşürmemiz lazım. Alanya’da yıllardır siyaset yapıyorum. Alanya’da ilçe başkanlığı yaptığım dönemde bırakın gezilmedik köy, ev dahi bırakmadık. 1999 seçimlerinde CHP’yi Alanya’da ikinci parti yaptık. Türkiye’de 99 seçimlerinde baraj altında kaldık ama Alanya’da zafer elde ettik” dedi. Konuşması sırasında heyecanlanan Osman Özcan sık sık su molası verdi. CHP’de hiç kimseyi kırıp dökmeden seçim mücadelesine giriştiklerini belirten Özcan, “Ben meydanlarda konuşurum, televizyonda, gazetelerde konuşurum ama asla partime zarar verici açıklamalar yapmam. Bir yıldır bir birleşme süreci için yarışıyoruz. On beş yıldır Alanya siyasetine damgasını vuran bir ANAP gerçeği var. Ama ANAP şimdi kapandı. ANAP’ın önemli isimlerinin geçmişleri hep CHP’lidir. O halde ne yapacaktık? Alanya’da biz otuz senedir uğraşıyoruz, bir yere gelebildik mi? Öyleyse CHP olarak ülkenin karanlığa sürüklenmemesi için oya ihtiyacımız var. Oyumuzu ikiye hatta üçe katlamamız gerekir. ANAP’ın başkanını, kadın kolları başkanını CHP’ye transfer ettik. Ülkemizi bölmek için değil kurtarmak için birleşme yapıyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmasının bir bölümünde Ali Rıza Okur’a da göndermelerde bulunan Özcan, “Kongreden kongreye particilik yaparak CHP’li olunmaz. Bu iş devamlı çalışma ister, sokağa inmek ister” dedi. 
SON DAKİKA TRANSFERLE BU İŞ OLMAZ
Özcan’ın konuşmasının ardından delegelere ve konuklara hitaben bir konuşma da başkan adayı Ali Rıza Okur yaptı. CHP’ye transfer olan Şevki Türktaş’ı defalarca CHP’ye kendisinin de davet ettiğini, hatta Genel Başkan Deniz Baykal ile randevu bile ayarladığını söyleyen Ali Rıza Okur, “30 yıldır partiye gelmeyen insanları, parti kongresine 15 gün kala taraf olarak getirmenizi asla kabul etmiyorum. 30 yıldır neredesiniz? Alanya’nın halini görüyorsunuz. Sayın Osman Özcan, milletvekilliği yaptın, teşekkür ediyorum. Merak ediyorum, sizin bir Bandırma sevginiz var. Milletvekili iken ‘Bandırma il olsun’ diye imza attınız, ama Alanya için atmadınız. Mecliste tarım komisyonundaydınız, Alanya’nın hangi tarım sorununa çözüm buldunuz? Muzcuya mı yoksa narenciyeciye mi çare buldunuz? Köy ve beldelerden gelen arkadaşlarımı daha fazla mağdur etmemek için konuşmama son veriyorum” dedi. 
VEKİL EMEK İLE İSK GÖREVLİSİ TARTIŞTI
Yapılan konuşmaların ardından divan heyeti genel kurulu saat 16.00 sularında İlçe Seçim Kurulu (İSK) görevlilerine devretti. 333 delegesi olan CHP’de oy verme işlemi saat 17.15’e dek sürdü. Saat 17.00’de oy verme işleminin bitirilmesi gerektiğini söyleyen İlçe Seçim Kurulu görevlileriyle Antalya Milletvekili Atilla Emek arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Hukukçu olan Emek, “Salonun kapıları kapatılır, saat 19.00’a dek salonda bulunan delegeler oy verebilir” dedi. Ancak Emek’in sözlerine rağmen oy verme işlemi 17.15’te bitirildi. Yapılan sayım sonucunda 333 delegeden 304’ünün kongreye katıldığı ifade edildi. Dört oyun geçersiz sayıldığı kongrede Osman Özcan 211 oy alırken, rakibi Ali Rıza Okur ise 93 oyda kaldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Osman Özcan taraftarları büyük sevinç yaşarken, Ali Rıza Okur Osman Özcan’ı tebrik ederek salondan ayrılmak istedi. Bu sırada Okur’u yanına çağıran Atilla Emek hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Okur, “Siz başından beri taraflı davranıyorsunuz, sizin yanınıza gelmem” dedi. Osman Özcan başkanlığındaki CHP'nin yeni yönetimi ise şu isimlerden oluştu: Ayşe Nur Akman, Emel Aras, Devrim Arslan, Ali Kadir Bora, Selahattin Çetin, Ayhan Gedikoğlu, Ali Gürkan, Ali Hancı, Zümrüt Oral, Hanife Taşar, Erdoğan Toktaş, Şevki Türktaş, Ertuğrul Yeşildal ve Hasan Yönet.

99’DA CHP’Yİ İKİNCİ
PARTİ YAPAN ADAM

DÖNEMİN ANAP’lı Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun ilk kez seçim kazandığı 99 yerel seçimleri öncesi CHP Alanya İlçe Teşkilatı’nın başkanı olan Osman Özcan, yola, o güne dek hiç kimsenin adını bilmediği, halen Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı olarak görev yapan Abdurrahman Açıkalın ile çıkmış ve CHP’yi Alanya’da tarihinde ilk kez ikinci parti yapmıştı. 99’da ANAP’lı Hasan Sipahioğlu 9.328 oy alırken, CHP’nin adayı Açıkalın ise 5.867 oy almıştı. 99 seçimlerinde DYP 5.581, MHP 5.245, DSP 3.354, FP 1.515 ve ise BBP 178 oy alabilmişti. Alanya’da ilk kez CHP’yi ikinci parti yapan ekibin başında ise o dönemde Osman Özcan vardı. Özcan’ın bu nedenle partililer arasındaki ismi, “CHP’yi Alanya’da ilk kez 2. parti yapan adam” olarak anılmaya başlandı. Özcan’ın bu başarısı nedeniyle CHP Lideri Deniz Baykal 2002 genel seçimlerinde Özcan’ı Antalya milletvekili adayı yaptı. Önce 8. sıradaki yerini beğenmeyen Özcan, adaylıktan çekilmeyi düşündüğü bir sırada bu fikrinden vazgeçti ve aday olmaya karar verdi. 2002 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilen Osman Özcan, köy ve beldelerden de rekor sayılabilecek bir oy aldı. Özcan, 2007 genel seçimlerine dek beş yıl Antalya milletvekili olarak parlamentoda görev yaptı. 


KONGREDEN KULİSLER
*Genel kurulda partinin eski ilçe başkanlarından Hüseyin Arıkan salonun havasız olması nedeniyle fenalık geçirdi. Partililer tarafından uzun süre kendisine getirilemeyen Arıkan için ambulans çağrıldı. Ambulansla Özel Can Hastanesi'ne kaldırılan ve kalp ritminde bozukluk teşhisi konulan Hüseyin Arıkan'a ilk olarak acil serviste, daha sonra da 104 numaralı odada tedavi uygulandığı bildirildi.
*Kongrede Osman Özcan beyaz, Ali Rıza Okur ise turuncu rengi tercih etti. Renk seçimi adayların listelerine de yansıdı.
*Adaylar partilileri ve delegeleri salonun girişinde karşılarken, yüz yüze gelmemeye özen göstermeleri dikkat çekti.
*Osman Özcan’ın, “Seçim kazanmak için ANAP’tan transfer ettik” dediği Şevki Türktaş’ın sürekli sigara içmesi dikkatlerden kaçmadı. Türktaş’ı yakından tanıyan bazı partililer, “Strese girince sigarayı çok içer” yorumunu yaptı.
*Kongrenin yapıldığı salonun girişinde davetlilere ekmek arası döner ve ayran ikram edildi. Yeni CHP’li Ali Hancı ise konuklara Hancı Pastanesi’nden ikramlarda bulundu.
*Salonun hem havalandırma hem de metrekare olarak yetersiz kalması partilileri zor durumda bıraktı. Pencereler açılmasına rağmen delegelerin havasızlıktan şikayetçi olmaları dikkat çekti. Klimalar da yetersiz kalınca kongrenin ilerleyen saatlerinde partililer çareyi dışarı çıkmakta buldu.DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.12.2012 12:34
Anahtar Kelimeler:
chp osman özcan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349