CHP'nin sembol ismi Mevlüt Güven Dim TV'deydi

CHP'nin sembol isimlerinden Mevlüt Güven, Dim TV'de Alper Kutay'ın hazırlayıp sunduğu Politika Kulisi programının canlı yayın konuğu oldu

CHP'nin sembol ismi Mevlüt Güven Dim TV'deydi
banner404

ALANYA'NIN yeni nesil kanalı Dim TV'de (dimtv.tv) her Cuma saat 19.00'da ekrana gelen Alper Kutay ile Politika Kulisi'nin bu akşamki konuğu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) efsane isimlerinden Mevlüt Güven oldu. Partide yaşanan krizlerde CHP Genel Merkezi tarafından ilçe teşkilatına kayyum olarak atanan ve CHP'nin Alanya'daki emniyet subabı olarak görülen Yeminli Mali Müşavir Mevlüt Güven, Türk ve Alanya siyasetini Dim TV'de yorumladı. İşte Güven'in konuşmasından öne çıkanlar:
'CHP HALKIN İÇİNDEN GÖRÜNMÜYOR'
CHP'li her siyasetçiye, 'CHP neden iktidar olamıyor?' diye sorulur. Bunu bir cümle ile ifade ediyorum, CHP'de halk gibi yaşama anlayışı, topluma farklı sunuluyor. Toplumda iktidar olmanın koşulu halk gibi yaşayabilmek. Bu ne demek, bir yere gittiğinizde size sandalye uzatıp 'Otur' deniyorsa, oraya sandalyenin cinsine, kalitesine bakmadan, ayırt etmeden oturabilmek gerekiyor. Sofraya davet edildiğiniz zaman kaşığa, sofraya, tabağa, çatala bakmamak gerekiyor. Toplumumuzun gelenekleri ve görenekleri var. İktidar da olabilirsiniz yerle bir de.
'HALK KARŞISINDA İNANDIRICI OLUNMALI'
Türkiye'de iktidar olmak, Türkiye'nin sosyolojik, ekonomik ve kültürel yapısına bağlı. Türkiye'ye genel hatlarıyla baktığımız zaman farklı şeylerle karşılaşıyorsunuz. CHP'nin aldığı oyların yüzde 80'i ekonomik özgürlüğüne sahip olanlardan. Genelde lise ve üstü okumuş insanlardan. Dünyada kültürler okudukça geliştikçe yeni hareketlerin olması kaçınılmazdır. Yapılabilecekleri söylemek lazım. İyi organize olmak, iyi projeler üretmek lazım. En başta da inandırıcı olmak lazım.
'40 YILDIR SÖYLEDİĞİMİZİ BUGÜN ERDOĞAN SÖYLÜYOR'
CHP 6 yıl 3 ay 27 gün iktidarda kalabilmiş bir parti, bunu da hep koalisyonla başarmış durumda. Hiç bir zaman tek başına iktidar olamadı. Bundan 10 yıl önce, Erdoğan'ın dün akşam söylediklerini birisi söylemiş olsaydı ne yaparlardı? Tefe koyarlardı. CHP bunu 40 yıldır söylüyor ama bu kadar açık söylememişti. Bu sözlerin temelinde ne var, 'laiklik' var. Halk, Erdoğan'ın kendisi gibi yaşadığını varsayıyor.
'AKP-MHP NASIL İTTİFAK OLDU BİLEMİYORUM'
AKP-MHP ittifakını nasıl yorumlayabilirim bilmiyorum. Siyaseti pek anlamış değilim. Bahçeli seçimlere giderken Erdoğan'ın söylediği sözleri bir düşünüyorum da, bana birisi söylese ömür boyu konuşmam. Birden bire ne oldu da böyle içli dışlı oldular. 15 Temmuz ne MHP'nin ne AKP'nin ne de CHP'nin sahipleneceği bir olay. Bu Türk halkının karşı çıktığı bir olay. Türk toplumu 15 Temmuz'a karşı. 15 Temmuz'u yaratanları konuşmak lazım önce ama OHAL nedeniyle onu da yapamıyoruz. Düşünce, yazı özgürlüğünden bahsediyoruz ama bunun da sınırlarını bilmek lazım. Toplumu gerecek, ayıracak söylemlerde kimse bulunmamalı ama doğruları da göstermeliyiz. Dolu bardak da boş bardak da görünmeli.
'KİŞİSEL ÇIKARLAR TOPLUM ÇIKARININ ÖNÜNDE'
Türkiye'de insanlar kendi menfaatlerini toplum menfaatlerinden daha önde gördüğü için bunları yaşıyoruz. Ben 55 yılı tamamladım siyasette, ilk günden beri CHP'nin üyesiyim. Bir işi yaparken kendi çıkarlarınız yerine toplum çıkarlarını düşünürseniz hiç bir sorun kalmaz. Toplumun her kesimine hizmet etme zorunluluğu olan iktidar partisi, bir iş vereceğinde parti kaydını zorunlu hale getirmişse orada kişisel çıkar başlıyor. İşi verdikten sonra sizi beğenmişse zaten sizlere oy verir. Aidat ile aidiyet farklı bir şey. Aidiyet kişiseldir, bir yere ait olduğunuz zaman toplantısına da gidersiniz, etkinliğine de.
'ÜNİVERSİTE ÇOK AMA İÇİ BOŞ'
Ben her zaman şunu söylüyorum, yerel basın genel basından daha hür daha cesur. Ama ulusal basın iktidara bağlı. 'Muhalefete de yer veriyoruz' diyorlar ama nasıl veriyorlar, bir konuşmanızdan cımbızlayıp sert sözlerinizi kullanıyor devamındaki açıklamasına izin vermiyor. Basın özgürlüğü dediğimiz şey burada ortaya çıkıyor. Siz basın yoluyla hiç bir şey anlatamıyorsanız daha bir şeyi konuşmaya gerek yok. Halkın bunun farkına varması gerekiyor. Bunun için halkın okur-yazar oranın artması gerekiyor. Giderek de artıyor ama bunun düzelmesi 25 seneyi bulur. Üniversiteden mezun olup da, mezun olduğu bölümde çalışan kaç kişi var? Üniversite tabelası asılıyor ama Alanya'daki orta çaplı bir apartmandan farkı yok. Öğretim elemanı sorununu ortadan kaldırmadan üniversite açmanın manası yok. Mevcut eğitim sistemiyle Türkiye düze çıkmaz. Dini eğitim ayrıdır, bilimsel eğitim ayrı.
'HER ŞEYİMİZİ ATATÜRK'E BORÇLUYUZ'
Bir adam çıkıyor, konuşma yapıyor, Atatürk'ün adını ağzına almıyor, dönüp açıklama bile yapmıyor. Bir ülkede Atatürk unutuluyorsa vay halimize. Ben buraya çıkıp konuşabiliyorsam, mesleğimi yapabiliyorsam hepsini Atatürk'e borçluyum. Biz atalarımıza saygı göstermeye ta Hun hükümdarlarından başlıyoruz. Siyasette de eksiğimiz bu.
'İHRACATTA REKOR VAR DA İTHALATTA YOK MU'
Bir örnek vermek istiyorum, bütün iktidar sahipleri iyi şeyleri rekor kırdık diye anlatırlar ama onun kötü yanlarını söylemezler. İhracatta cumhuriyet tarihinin rekoru kırdıklarını söylüyorlar ama ithalat rakamlarından bahseden yok. Bu sene 217 milyar dolar borç ödeyeceğiz. Bu da vatandaşın cebinden çıkacak. Türkiye'de şu anda üretim yok. Şeker fabrikaları satılıyor şimdi, başlı başına bir facia. Şeker pancarı ekenler ne yapacak şimdi? Planlandı mı? Şeker fabrikalarını satıyorsunuz da 'Şeker pancarı üreticilerine şimdi şunları ürettireceğiz' diyen var mı? Türkiye kendi kendine yeter 7 ülkeden birisiydi 25 yıl önceye kadar. Özal'ın 24 Ocak kararlarından sonra Türkiye'de tarım kademe kademe ilerledi. Mercimeğin anayurdu Türkiye ama Kanada bizden almış şimdi bize satıyor.
'ALANYA'DA İKTİDAR İÇİN İSİM VEYA PARTİ YETMEZ'
Alanya teşkilatımız kadın kollarından gençlik kollarına kadar her şeyiyle var. Bir sistem oturtmaya çalışıyorlar. Yakında hepsini hayata geçirirler. Ben ilçe başkanlığı döneminde 5 seçime katıldım. Alanya'da farklı kültür olayları ve sosyolojik olaylar nedeniyle belirli grupların desteklediği parti kim olursa olsun kazanır. 3 dönem Anavatan Partisi'nden Hasan Sipahioğlu bey kazandı. Hasan bey kazandığında da Anavatan Partisi mecliste olmayan bir partiydi. Burada şahıs daha çok önemli ama tabi yetmiyor, belirli grupların da desteklemesi gerekiyor.
'KAVGALI EVE KIZ VERMEZLER'
Gara Şavkı lakaplı Şevki Türktaş'ı partili yapan benim. O dönem de çok eleştirildim. Anavatan Partisi'nden getirdiğimde bana, 'Vay efendim sen sağcıları nasıl bu partiye getirirsin' dediler. Kardeşim, bir kişi senin fikirlerini benimseyip geliyorsa ne diyebilirsin ki. Çok fazla kurallara uymama sorunu var partide. Kuralları herkes kendisi koyuyor. 'Ben varsam parti var, ben yoksam parti yok' diyorlar. Deniz Baykal'ın bir ifadesi var, 'Kavgalı eve kız vermezler' diye. Sen böyle iç çatışma yaşarsan sonuç bu olur.
'CHP'NİN PROJELERİ AKP PAZARLIYOR'
İktidarda bulunan parti şu anda iktidar nimetlerini siyaseten kullanıyor. Engellilere olan maaşlar Ecevit döneminde karar alınmış ama mevcut iktidar bunu kullanıyor. Oysaki dillerinden düşmeyen İslam'da der ki, 'Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek.' Bunların doğru kullanılması gerekiyor. İnsanlara siyasi kimlikle yaklaşmamak gerekiyor. Belki de CHP'deki durum bu. CHP gelirse benim maaşım kesilir diyen vatandaş var. İyi de kardeşim sana bu maaşı zaten CHP zihniyeti getirmişti.
'İKTİDAR OLMAK İSTEYEN CEMAATLERİN OYUNU ALMALI'
CHP'nin Alanya'da çıkaracağı adayların bilgi, birikim, kültür yönünden eksiği olmayacaktır. Çıkan ismin kendisini iyi anlatması gerekiyor. Potansiyeli var ama bunu kullanması gerekiyor. Az önce örnekler verdim, hepsi kıl payı kaybetti. Bu geçtiğimiz seçimde de kıl payı kayıp yaşandı. Geçen seçimde Adem Başkanın aldığı desteği Şefik bey alsaydı o kazanırdı. Cemaatlerle Adem başkan iyi iletişim kurdu o kazandı. Alanya'daki dinamikler değişken. Alanya'da belediye başkanlığı siyasetten öte. Bir tarafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu var, diğer yanda MHP'li bir başkan adayı var ama iktidar kaybediyor. Bu demek ki başka şeylere ihtiyaç olduğunun göstergesi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479