Çavuşoğlu: 'Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız'

Alanya’dan Mustafa Toklu ve Hüseyin Güney’in de katıldığı Vefa Buluşması’nda konuşan Bakan Çavuşoğlu, Suriye konusunda Avrupa ve Amerika’yı eleştirdi

Çavuşoğlu: 'Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız'
banner404

ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dünden Bugüne, Ak Parti Antalya Vefa Buluşması" toplantısına katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, milletvekilleri ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantı sinevizyon gösterisi ile başladı. Toplantıya Alanya’dan Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, eski ilçe başkanlarından Hüseyin Güney, ilçe başkan yardımcısı Mehmet Ali Kiriş ve Alaaddin Işık, partinin kurucularından Şeyhmuz Kadıoğlu ve yönetim kurulu üyesi Hüseyin Uçkaya da katıldı. Burada Bakan Çavuşoğlu çeşitli açıklamalarda bulundu. Suriye’deki meselelere ‘Yanı başımızdaki yangın’ diyen Bakan Çavuşoğlu, o yangını söndürmek için çözüm öneren, masaya öneriler getiren, adım atan ve bölgenin istikrarı için en büyük katkıyı sağlayan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekti.
‘TÜRKİYE BÖLGEDE EN ÖNEMLİ AKTÖR’
Türkiye’nin tüm bu özellikleriyle dünyadaki en önemli aktörlerden birisi haline geldiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Suriye’de bir yangın var. Halep’ten bu yana ortaya koyduğumuz tavırlar ve tutumlar sayesinde bu bölgede aktör olan herkesle birlikte ortaya koyduğumuz çalışmalar, hamlelerimiz sayesinde, İdlip muhtırası sayesinde bir taraftan sahada akan kanı, gözyaşını dindirdik. Son zamanlarda Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye yönelik giderek artan tehdidi bertaraf etmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu tavır sayesinde Amerika’nın çekilme kararı aldı. Sahada güvenlik güçleri diğer unsurlardan farklı sesler gelebilir. Ama Cumhurbaşkanımızın muhatabı da Başkan Trump’dır.
‘TERÖRLE MÜCADELEDE DESTEK İSTİYORUZ’
İki defa Cumhurbaşkanımıza ‘çekileceğiz’ dedi daha sonra da açıklamaları var. Bugün Pompeo ile telefonda son gelişmeleri değerlendirdik, atılması gereken adımları konuştuk. Daha önceki yaptığı açıklamalarına karşı bugün yaptığı açıklama, yani Türkiye’nin rahatsızlık duyduğu unsurların ortadan kalkması için yaptığı açıklamayı da doğru buluyoruz. Bolton'un da ve diğerlerinin İsrail’den veya oradan buradan Türkiye’ye hiçbir zaman kabul edemeyeceğimiz bir üslupla Türkiye’ye yönelik böyle gelmesini de kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Terörle mücadele ediyorsun, işine gelince tamam işine gelmeyince, Türkler Kürtleri katlediyor. Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekleri söyledi ve Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimize ne söylediysek bizim tavsiyelerimizi dinlemediler ama ortaya koyduğumuz senaryonun hepsi onların aleyhine gerçekleşti.
‘HERKES İŞİNE GELDİĞİ GİBİ KONUŞMAMALI’
Neymiş efendim, terörle mücadele edince Kürtleri katlediyormuş. O zaman Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da terörle mücadele ettiğiniz zaman Afganistanlıları, Iraklıları, Libyalıları katletmiş mi oluyorsunuz? Dertleri başka. Biz kararlıyız. Bizim PKK, YPG ve diğer terör örgütlerine DAEŞ’e karşı mücadele verirken kimseden icazet almadığımızı geçmişte gördüler. Afrin'de de YPG ile mücadele ediyorduk. O zaman niye, ‘Türkler Kürtleri katlediyor’ demiyordunuz? Çünkü bu tarafta onlarla iç içesiniz. Silah veriyorsunuz, beraber çalışıyorsunuz. Hani terörle mücadelede en önde ülkeydiniz? O zaman inandırıcılığınız kalmıyor. Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz, gerekli adımları atarız ve sınırımızın ötesindeki terörü de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 00:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472