Can Baysal: ‘Hayalimiz güzel bir Türkiye’

CHP’li Can Baysal, ülkenin ve milletin tek kurtuluşunun çocukları ve gençleri iyi eğitmekten geçtiğini belirtti

Can Baysal: ‘Hayalimiz güzel bir Türkiye’
banner404

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü ve Alanya Alaaddin Keykubat Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Can Baysal, “Portakal kesmeden, kola dökmeden, telefon kırmadan, fabrikalar açmak için, üretim yapmak için, teknolojiyi olumlu anlamda kullanıp girişimcilik yönünde faydalı bir şekilde yeni nesillere aktarmak için çalışmalıyız” dedi. Baysal, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Güzel bir Alanya kurmanın daha sonra güzel bir Türkiye kurmanın yolu, insan olmanın en temel yolu, insani değerlerin temel yolu eğitimden geçmektedir. Biz de gece gündüz demeden bu çıtayı yükseltmek için var gücümüzle sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz. Birileri sürekli Endüstri 4.0 diye bir şeyler söylüyor? ‘Nedir bu Endüstri 4.0’ diye soranlar için kendi kendimize biraz harmanladık, bir şeyler karaladık.
‘EĞİTİM EMEKLEME SÜRECİNDE’
Hayatımız çok ciddi bir şekilde değişti. Bu değişen hayatın hızını eğitimdeki değişim bir şekilde yakalayamadı. Normalde bugüne kadar devrimlerin hepsi eğitimdeki değişikliklerden gelmişken, bu son devrimde eğitimde değişiklik olmadan devrim oldu. Bu yüzden eğitim emekleme sürecinde. ‘Mesela çocuklarımız ileride ehliyet alacak mı?’ sorusunu doğru bulmuyorum! Bunun yerine ‘Acaba çocuklarımız araba kullanmaya izinleri olacak mı?’ sorusu daha doğru ve buna cevap olarak muhtemelen olmayacak. Çünkü araçlar kullanılıyor olacak, içinde yapay zekayı barındıran araçlar. Bu hayatımızın endüstri 4.0 ile nasıl değiştiğini gösteriyor ve bu da en güzel örneklerinden biri. Endüstri 4.0 ile birlikte sadece fabrikalar değil, aynı zamanda daha otomatize olabilecek işler bilgisayarlar ve robotlar tarafından yapılacak. Son dönem gençlerimizin bu dünyayı en rahat şekilde kullanabilecekleri donanımla yetiştirilmesi lazım.
‘TEKNOLOJİYİ İYİ KULLANMAK ŞART’
Bundan kasıt nedir? Teknolojiyi anlayan, teknoloji ile düşünebilen, teknolojiyi hayatını kolaylaştırabilmek için kullanan, teknoloji ile yaratıcılık imkanı olan, teknolojiyi kullanarak girişimcilik yapabilen gençler ve çocuklar. Bunu da ne kadar erken yaşta başlatırsak o kadar faydası var. En önemlisi erken yaşta motor kabiliyetini geliştirmemiz gerekiyor ama onun devamında girişimciliğin öğretildiği teknolojinin içinin harmanlandığı ama insan olmanın temel olduğu, insani değerlerinin temel olduğu bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Buradaki temel sonuç, ısrarla üzerinde durduğum eğitim konusu çok ama çok önemli, zaten Endüstri 4.0'daki asıl stratejik amaç, üretim süresini, maliyetleri ve enerjiyi azaltıp, üretim miktarını ve kalitesini artırmak olmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479