banner468

‘Büyük gövdeli uçak için denizin ortasına 7 km pist yapmalıyız’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçen hafta Gazipaşa’ya gelen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın söylediklerini yineledi. Alanya’ya büyük gövdeli uçak inmesinin imkansız olduğunu belirten Bakan Yıldırım, “Orada bir dağ var, kimse onu görmüyor. Büyük gövdeli uçak inmesi için denize 7 kilometre pist yapılmalı, bunun da dünyada örneği yok” dedi.

‘Büyük gövdeli uçak için denizin ortasına 7 km pist yapmalıyız’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçen hafta Gazipaşa’ya gelen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın söylediklerini yineledi. Alanya’ya büyük gövdeli uçak inmesinin imkansız olduğunu belirten Bakan Yıldırım, “Orada bir dağ var, kimse onu görmüyor. Büyük gövdeli uçak inmesi için denize 7 kilometre pist yapılmalı, bunun da dünyada örneği yok” dedi.

11 Şubat 2011 Cuma 00:00
‘Büyük gövdeli uçak için denizin ortasına 7 km pist yapmalıyız’
banner404
 Alper KUTAY

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, ticari ismi Alanya Marina olan Alanya Yat Limanı’nın resmi açılışını gerçekleştirmek üzere dün sabah saat 10.00’da DLH’ya ait özel bir jet uçağı ile Gazipaşa Havaalanı’na iniş yaptı. Gazipaşa’ya gelişinde Bakan Yıldırım’ı Alanya Kaymakam Vekili Muhittin Pamuk, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney ve çok sayıda bürokrat ile partili karşıladı. Jet uçağının kapısı açıldığında Gazipaşa Havaalanı konusunda kendisine yöneltilen eleştiriler nedeniyle yüzünün asık olduğu gözlenen Bakan Yıldırım’ın neşesi Sipahioğlu’nun sözleriyle yerine geldi.
ALANYA BÜROKRASİSİ İLE BASINA KAPALI ÖZEL GÖRÜŞTÜ
Sipahioğlu Bakan Yıldırım’a, “Hoş geldiniz Sayın Bakanım, Alanya ve Gazipaşa’ya şeref verdiniz” deyince Bakan Yıldırım’ın asık olan yüzü yerini neşeli bir yüz ifadesine bıraktı. Bakan Yıldırım’a geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde Alanya’ya gelerek Gazipaşa Havaalanı konusunda kamuoyunu bilgilendiren, aynı zamanda Yıldırım’ın hemşerisi olan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da eşlik etti. Karayoluyla ilk olarak Alanya Hükümet Konağı’na gelen Bakan Yıldırım’ı burada belde belediye başkanları ile bürokratlar karşıladı. Kaymakamlığı ziyaretinde açıklama yapmayan Bakan Yıldırım, Alanya Kaymakam Vekili Muhittin Pamuk ve beraberindeki heyetle basına kapalı olarak bir süre görüştü. 
HASAN SİPAHİOĞLU İLE CENGİZ AYDOĞAN BİRLİKTE KARŞILADI
Buradaki görüşmenin ardından Yıldırım, yürüyerek Alanya Belediyesi’ne geçti. AK Partili Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve belediye personeli tarafından kapıda karşılanan Yıldırım’ı karşılayanlar arasında 1989-1999 yılları arasında Alanya Belediye Başkanı olan eski ANAP Antalya Milletvekili Cengiz Aydoğan da vardı. Başkanın makam koltuğuna oturarak belediyenin ziyaretçi defterini imzalayan Bakan Yıldırım’a burada portakal suyu, çilek ve muz ikram edildi. Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ziyarette Bakan Yıldırım’a fotoğraflarla Alanya’nın tarihini anlatan bir kitap ve denizden çıkan odun parçalarıyla yapılan ve Yalos adı verilen bir gemi maketi hediye etti.
AKP HÜKÜMETİNİN BÖLÜNMÜŞ YOL ATAĞI YAPTIĞINI SÖYLEDİ
Bakan Yıldırım, yaklaşık 15 dakika süren ziyaretin ardından AK Parti İlçe Başkanlığı’na geçmek için belediyeden ayrıldı. Bakan Yıldırım partisinin İlçe Teşkilatı’nda bazı açıklamalarda bulundu. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Yıldırım, Türkiye'yi bir baştan bir başa bölünmüş yollarla donattıklarını anlattı. Bakan Yıldırım, “79 yıl içerisinde Türkiye'de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin 100 kilometre. Biz bunun üzerine 14 bin kilometre bölünmüş yol koyduk. Şimdi artık Anadolu'nun her yerine bölünmüş yollarla gidebiliyorsunuz” dedi.
ALANYA'YA ANTALYA ÜZERİNDEN YENİ OTOYOL PROJESİ YOLDA
Antalya-Alanya yolunu da örnek gösteren Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: “O da ihtiyaca cevap vermiyor. Şimdi Alanya'ya yeni bir yol daha yapacağız. Alanya'ya Antalya üzerinden bir otoyol yapacağız. Bunun projesini yapıyoruz. Antalya'ya inecek, Antalya'dan da Alanya'ya devam edecek. Alanya'dan Gazipaşa'ya olan bölünmüş yolun da 26 kilometresi bitti. 14 kilometrelik kısmı da Haziran ayına kadar bitecek. Böylece Antalya-Alanya-Gazipaşa arasını da bölünmüş yolla bağlamış olacağız. Bunu bağlayınca Antalya Gazipaşa Havaalanı da daha etkin bir şekilde hizmete girmiş olacak.”
YILDIRIM: GAZİPAŞA KONUSUNDA HAKSIZ ELEŞTİRİLER ALIYORUZ
Gazipaşa Havaalanı'yla ilgili de Yıldırım, havaalanının 2009 sonunda hizmete açıldığını, 2010 yılında Ankara ve İstanbul'a seferler başladığını, ancak devam ettirilemediğini anımsatarak, “Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ancak burada şunu açıklıkla sizlere ifade etmek istiyorum. Çünkü bu tartışmaların haksız ve yersiz olduğunu düşünüyorum” dedi. Gazipaşa Havaalanı'nın, 3 C denilen üçüncü kategori bir havaalanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Üçüncü kategori havaalanı demek, bazı kısıtlamaları olan, ancak küçük ve orta gövdeli uçakların inip kalkmasına müsaade eden bir havaalanıdır. Bu çerçevede 100 yolcu kapasiteli uçaklar pilot mesuliyetinde inebilir. Buraya inecek pilotların mutlaka eğitim almaları şartıyla buraya sefer yapabilirler. Bu havaalanı stoll havaalanıdır, 3. sınıf bir havaalanıdır” diye konuştu.
TARTIŞMAYLA ZAMAN KAYBEDECEĞİMİZE TANITIM YAPMALIYIZ
Avrupa'nın birçok ülkesinden havaalanına iniş yapacak uçakların olacağını, bu uçaklarının 100 tipinin bulunduğunu belirten Yıldırım, durum böyleyken bazılarının, Gazipaşa Havaalanı'nın Antalya Havaalanı'yla aynı olmasını istediğini belirterek, şunları söyledi: “Antalya Havaalanı dünyanın en gelişmiş havaalanlarının ilk 5'i arasında yer alır. Birbirinden bağımsız pistleri olan, yılda 150 bin uçağın indiği ve 22 milyon yolcunun kullandığı bir havaalanıdır. Antalya havaalanını görünce hemen karşınızda bir dağ görebiliyor musunuz? ‘Antalya Havaalanı ile Gazipaşa Havaalanı aynı olsun’ demek işi bilmemektir. Bu havaalanı iş görür. Lüzumsuz tartışmalarla zaman kaybedeceğimize bu havaalanının tanıtılması için gayret gösterelim. Yapılması gereken budur. Havaalanı için yapılabilecek her şey yapılmıştır, havaalanı da açıktır. Yaz tarifesinden itibaren Türk Hava Yolları uygun uçaklarla buraya tarifeli seferlere başlayacak. Ayrıca, yine charter dediğimiz düzenli tarifeli olmayan uçuşlar da bu yaz buraya artacaktır.”
BÜYÜK GÖVDELİ UÇAK İNMESİ İÇİN DENİZE PİST YAPMAMIZ GEREK!
Kendileri için insan hayatından daha değerli bir şey bulunmadığının altını çizen Yıldırım, “Parayla pulla, şanla şöhretle asla bunu değişmeyiz. Bizim hassasiyetimiz Gazipaşa'yla ilgili budur. Bunun dışında kim ne düşünüyorsa, hakkımızda ne iftira ediyorsa Allah onların müstehakını versin. O hesap ayrı. Hukuki süreci de başlattım. O süreç de devam ediyor yargıda. Bu konuda bize yöneltilen, hiç hak etmediğimiz iftiraların cevabını da mutlaka verecektir” diye konuştu. Bir gazetecinin Gazipaşa Havaalanı'na büyük gövdeli uçakların inip inemeyeceği sorusuna Yıldırım, “İmkansız. İnsan hayatını riske sokacak hiç bir şeyi yapamayız. İnsan hayatı olunca elimiz kolumuz düşer. 7 kilometre pist yapmamız gerekir deniz tarafına ki o zaman büyük gövdeli uçaklar inebilsin. Fiziki şartlar bizim boynumuzu büküyor. Dağı kaldırmamız lazım, o da imkansız bir şey. Bunun da hesabı yok, ekonomisi yok. Bu havaalanı bu haliyle iş görür” yanıtını verdi.
ALANYA MARİNA AÇILIŞINA ESKİ VEKİL HAYRİ DOĞAN DA KATILDI
Alanya'yı Konya ve Sarıveliler'e bağlayan Kuşyuvası yoluyla ilgili çalışmalar konusunda da bilgi veren Bakan Yıldırım, yolun bütün güzergah araştırmalarının yapıldığını ve yolla ilgili proje çalışmasının sürdüğünü, Gazipaşa'dan Anamur ve Silifke'ye kadar olan çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Partiden ayrılan Yıldırım daha sonra açılışını yapacağı Alanya Yat Limanı’na geçti. Açılış, Alanya’nın en gözde mekanlarından biri haline gelen La Porta Restoran önünde oluşturulan bir platform önünde gerçekleştirildi. Açılışa Alanya Marina ortaklarından Müfit Kaptanoğlu, Ali Dizdaroğlu ve Numan Gümrükçüler’in yanı sıra Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, eski DYP Antalya Milletvekili Hayri Doğan, İsveç Fahri Konsolosu Hilmi Tokuş, siyasi partilerin ilçe başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Burada konuşan Yıldırım, Gazipaşa Havaalanı konusuna değindi. Yıldırım, “Gazipaşa Havaalanı’ndaki hedefimiz, düzenli olarak küçük ve orta gövdeli uçakların çalışacağı seferleri başlatmaktır. Bunun için Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet, yaz programında Gazipaşa’ya sürekli sefer yapmaya karar verdi. Yaz tarifesinde de bu seferler başlayacak” dedi.
TÜRKİYE'NİN DENİZCİLİK PASTASINDAN PAY ALAMAMASI ÜZÜCÜ
Türkiye’nin konumu ve kıyılarının güzelliği itibariyle yat turizminde çok önemli bir ülke olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Ülkemiz yat turizminden hak ettiği payı alabiliyor mu? Maalesef buna ‘Evet’ diyemiyoruz. Neden? Bugün Akdeniz’e kıyısı olan 23 tane ülke, Akdeniz çanağında bir milyona yakın yat var. Bu yatların yüzde 85’i üç ülke tarafından konaklatılıyor ve barındırılıyor. Bu ülkeler ise Fransa, İspanya ve İtalya’dır. Geri kalan 20 ülke ise maalesef denize bakıyor ve bundan nasibini alamıyor. Türkiye’nin bu pastadan pay alamaması çok hazin bir durumdur. Bu gerçeği gördükten sonra dedik ki, mutlaka deniz turizminde Türkiye Akdeniz çanağında hak ettiği payı almalıdır.
YAT LİMANLARININ KAPASİTESİ 2023'E DEK ARTIRILACAK
Bunun için şu anda sayısı 46 olan bağlama kapasitesi 15 bini bulan yat bağlama ve konaklama tesislerinin sayısını hızla arttırıyoruz. Kısa vadede bu kapasiteyi 2015 yılına kadar 26 bine çıkaracağız. Geldiğimizde 9 bin 200’dü, şuanda 15 bine çıktı. 2015 yılında 26 bine, 2023 yılında da deniz tesisleri ve yat limanlarının kapasitesini 56 bine çıkaracağız. Bu hedefi koyduk. Bu sektörden ülkemizin 4 milyar dolara ulaşan gelirini tamamlayacağımız bu tesislerle 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 8 yıl içinde sıfırdan yapılan ve yarım kalan yat limanlarının tutarı, 300 milyon doları aşmıştır. Buna yap işlet devret modeliyle yaptıklarımızı dahil etmiyorum. İşte buda kamu ve özel sektör ortaklığının en güzel örneklerinden bir tanesidir.”
SAAT 14.00'DEKİ TBMM GÖRÜŞMELERİ İÇİN ERKEN AYRILDI
Konuşmasını Alanya’nın bir köyüne ait bir türkünün dizelerini okuyarak bitiren Yıldırım, “Gevenez’dir köyümüz, taştan akar suyumuz, sevip sevip ayrılmak değildir bizim huyumuz. Biz bir sefer sevdik mi sevmeye devam ederiz” dedi. Yıldırım ve beraberindeki heyet Alanya Yat Limanı’nın resmi açılışını gerçekleştirdi. Yıldırım daha sonra geldiği jet ile Ankara’ya hareket etti.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.09.2012 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349