banner468

Bize keriz diyorlar ama bu iş ALTSO’nun namusu

Salı günü ALTSO Meclisi’nde masaya yatırılan ancak hiçbir sonuç elde edilemeyen ALMAR konusunda son sözü ALMAR Mağdurları Komitesi Başkanı Veysel Okşar söyledi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan’ın tek derdinin Kerim Taç’ı yargılatmak olduğunu söyleyen Okşar, “Kerim Taç suçsuz olduğunu söylüyor, Aydoğan kimseye söz vermediğini belirtiyor. Tek suçlu, Alanya’nın daha ileriye gitmesi için ALMAR’dan hisse alıp paraları batan insanlar mı?” diye sordu

Bize keriz diyorlar ama bu iş ALTSO’nun namusu

Salı günü ALTSO Meclisi’nde masaya yatırılan ancak hiçbir sonuç elde edilemeyen ALMAR konusunda son sözü ALMAR Mağdurları Komitesi Başkanı Veysel Okşar söyledi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan’ın tek derdinin Kerim Taç’ı yargılatmak olduğunu söyleyen Okşar, “Kerim Taç suçsuz olduğunu söylüyor, Aydoğan kimseye söz vermediğini belirtiyor. Tek suçlu, Alanya’nın daha ileriye gitmesi için ALMAR’dan hisse alıp paraları batan insanlar mı?” diye sordu

23 Temmuz 2010 Cuma 00:00
Bize keriz diyorlar ama bu iş ALTSO’nun namusu
banner404
 Alper KUTAY

ALMAR Mağdurları Komitesi Başkanı Veysel Okşar, son 2 hafta içerisinde ALMAR konusunun yeniden gündeme gelmesinden dolayı dün Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) bir basın toplantısı düzenledi. ALMAR meselesinin mağdurların haklarının verilinceye kadar gündemden hiç düşmemesi gerektiğini söyleyen Okşar, açıklamasında, “Yeni Alanya’dan Alper Kutay’ın yazısı ile başlayan süreç salı günü ALTSO meclis toplantısına damgasını vurmuştur. Davet edileceğimiz söylenmesine rağmen toplantıya davet edilmedik. ALTSO meclisinde söz alanlar yanlış beyanda bulunmaktadırlar, gerçekleri saptırmaktadırlar. Bizim muhatabımız kişiler değil ALTSO kurumudur” dedi.
MÜFETTİŞİ MEVLÜT GÜVEN İYİ AĞIRLAMIŞ
ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ve ekibinin 2009’un Ocak ayındaki seçimi kazanmasında en büyük etkenlerden birinin ALMAR olduğunu söyleyen Okşar, “Biz komiteyi kurduğumuz günden beri taraf olmadık, olmayı da düşünmüyoruz. Ama seçim döneminde bize söylenenlerle şimdiki söylemler farklı olursa bizi kimse susturamaz. ALMAR hakkında bilen de bilmeyen de konuşuyor. Alanya’ya müfettiş geliyor, bizlerle konuşmak ve bilgi almak yerine ALMAR’ı batıranlarla konuşuyor, yemekler yeniliyor ve rapor hazırlanıyor. Salı günkü toplantıda birisi ‘ALMAR ölü doğdu’, birisi ‘Zaman aşımı oldu’ diyor. Artık herkes gerçekleri bilmeli” dedi.
SON KONGREDE USULSÜZLÜK YAPILMIŞ
ALTSO eski başkanı Kerim Taç’ın konuşmasında ‘Gerçekleri bilip de söylemeyen şerefsizdir’ dediğini hatırlatan Okşar, “Biz bu sözleri asla üstümüze almıyoruz. Çünkü 2 senedir bu komite gerçekleri hep söyledi. Şimdi de detaylarını anlatacağız. Mart 2008’de kongrenin ilan edilen tarihten 3 gün önce yapılmasının istenmesi, aslında başlı başına bir suçtur. Davetiyeler gitmediği halde müfettişe ‘Gitti’ denilmesi gerçekleri yansıtmamaktadır. Kongrede akşama kadar sadece suçlamalar yapılmış olup, insanlar akşamüzeri salonu terk ettikten sonra eski ve yeni yönetimden birkaç üye tasfiye kurulu oluşturmaya çalışmıştır. Hükümet komiserine itirazlarımıza rağmen kongreye devam edilmiştir. Divan başkanı ve hükümet komiserine baskı yapılarak tasfiye için kurul oluşturulması istenmiştir” iddiasında bulundu.
HÜKÜMET KOMİSERİ SORUŞTURMA GEÇİRDİ
Komite olarak topladıkları 363 imza ile savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, konunun AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney vasıtasıyla da savcılığa bildirildiğini belirten Okşar, “19 Şubat 2009 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen bir yazıda, son kongrede görev yapan hükümet komiseri Muzaffer Gezik hakkında, toplantının kanunlar çerçevesinde yapılmadığı, toplantıyı ertelemesi gerektiği halde ertelemediği ve tasfiye kurulunun sağlıklı oluşturulmadığına göz yumması yüzünden soruşturma geçirmiş olduğu bildirilmiştir” diye konuştu.
TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUZ
Kerim Aydoğan’ın “Konu zaman aşımına uğradı” şeklinde beyanatlar verdiğini dile getiren Okşar, “Bize 31 Mart 2008 tarihinde savcılığa başvurduk. Dava numarası ise 2008\2454’dür. Savcı ismini vermemize gerek yoktur. Ayrıca 2008 yılındaki bir davanın zaman aşımı nasıl olur, merak ediyoruz. Biz ‘Öldü’ denilen ALMAR için zamanında gereken davayı açtık. Bu memlekette adalete güvenmeyeceksek kime güveneceğiz. ALMAR halen vardır ve kanunen son yönetim mesuldür” dedi.
KERİM AYDOĞAN BİZE SÖZ VERMİŞTİ
ALTSO’nun seçim döneminde her iki başkan adayı ile görüşmeler yaptıklarını, taraf olmamaya özen gösterdiklerini söyleyen Okşar, “Kerim Aydoğan ve ekibi bizim için ‘Paralarını aldılar’ demelerine rağmen seçim öncesi Kerim Aydoğan ile de görüşme yapmaya gittik. Salı günü Kerim Aydoğan’ın söylediği tek doğru şey ‘Para ödeyemeyiz’ sözüdür. Evet, bize hiçbir zaman böyle bir söz vermedi ama bu işi çözeceğini, proje üreteceğini seçim öncesi bizlere uzun uzun anlattı. Hatta batık MEYSAN ile ALMAR konusunu birleştireceğini söyledi. Kerim Aydoğan ALTSO başlıklı kâğıdı eline alarak bu işte ALTSO’nun garantör olduğunu, bu işi ALTSO’nun çözmesi gerektiğini söylemiştir. Aynı kâğıdı daha sonraki günlerde televizyon konuşmalarında, gittikleri yerlerde herkese gösterdi. Bizim Kerim Aydoğan ile bu görüşmemizden sonra Kerim Taç bizimle görüşmeyi kesti” diye konuştu. 
MHP'Lİ TUNA BASINI SUSTURMAK İSTİYOR
Açıklamasında ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna’yı da hedef alan ALMAR Mağdurları Komitesi Başkanı Veysel Okşar, “Mustafa Tuna nasıl bir Alanya milliyetçisidir? Asıl en başta onun bu işi çözmeye çalışması gerekir. Yüzlerce insanı ilgilendiren bir konu hakkında ‘Basın artık bu konuyu yazmasın’ diyebiliyor. Basın ona göre sürekli varlıklı insanları, baronları mı konu edecek? Olmazsa o görevi bırakın da gazeteciler cemiyet başkanı olun. Sizden önceki meclis başkanı Metin Atalay, üyelerden Mustafa Berberoğlu ve Serhat Kayış, ‘O koltuklarda otururken insan içine çıkamıyoruz, ALTSO garantör oldu, onun için bu meseleyi ALTSO temizlemelidir’ demiştir. Mustafa Tuna, Bilal Korkmaz, İsmail Yılmaz ve Hasan Fevzi Yüksekkaya bu memlekette yıllarca siyaset yaptı. Bu kadar ucuz konuşmalar yapmalarına hiç gerek yoktu” dedi. 
BİZİ SOYAN KİŞİLER DEĞİL ALTSO'DUR
ALMAR olmasaydı Kerim Aydoğan ve ekibinin ALTSO seçimini kazanamayacaklarını savunan Okşar, “O zaman niye her yerde ALMAR’ı konuştular? Seçim döneminde komite ile poz verildikten sonra ‘Bu iş tamam!’ deyip alkışlamalarını ne çabuk unuttular? Bunları açıklamamız belki yanlış olabilir ama verilen sözleri tutmadılar, tutmamakta diretiyorlar, proje üretmiyorlar ve kolaya kaçıyorlar. Bilal Korkmaz hangi belgeyi inceledi de ‘Faaliyet raporu son kongrede onaylanmış’ diyebiliyor? O son kongrede 12 maddenin hepsine ret oyu verildi. Korkmaz’a müfettiş raporunun tamamını okumasını tavsiye ediyorum. ALTSO o dönemde ALMAR’a oda tahsis etti. ALMAR’ın hisse paralarını ödememiz için kredi kartı makinesi koydu. Bunlar hep ALTSO’nun çalışmasıdır. Başkan kim olursa olsun, bu sorun ortadan kalkmadığı sürece ALTSO vicdanlarda sürekli hapistir” diye konuştu.
GAZETECİLERE TEŞEKKÜR EDERİM
Kimsenin ALMAR için Kerim Taç’a ait Taç Apart Otel’e veya Osman Özçelik’e ait Özçelik Meşrubat’a gidip para yatırmadığını, paraların ALTSO’nun tahsis ettiği odada tahsil edildiğini belirten Okşar, “ALMAR olayı ALTSO’nun kamburudur. ‘Basın bunları yazmasın’ demek, basına ağır bir hakarettir. Basın bunları yazmayacaksa, halkın haklarını aramayacaksa onlara da yazıklar olsun. Her dönem yürekli bir basın mensubu muhakkak çıkacak ve bu konu halledilinceye kadar gündeme taşıyacaktır. Son dönemde bu konuyu gündeme taşıyan Alper Kutay’a, ALMAR mağdurlarına her zaman kapısını açan, açıklamalarına yer veren yazılı ve görsel basına, samimi itiraflarda bulunarak ALTSO’nun suçunu ve verilen sözleri bir anlamda tescil eden ALTSO Meclis Başkanvekili Servet Sipahioğlu’na yüzlerce mağdur insan adına teşekkür ederim” dedi.
MAKRO MARKET'TEN ALINAN PARA NEREDE
ALTSO’nun, ALMAR’ın batmasına sebep olan Cemo Tekstil’in peşine düşmediğini, aslında oradan alınacak 550 bin TL ile en azından küçük hissedarların paralarının ödenebileceğini söyleyen Okşar, “Elimizdeki hissedar sayısı 1042’dir. Bu para tahsil edilseydi ve mağdurlara ödenseydi şimdi bu konuları konuşmuyor olacaktık. Ama bunun için de söz verildiği halde hala uğraşan yok. Varsa yoksa Kerim Taç. Evet, o da suçludur. Ama ALMAR’ın batış sebebi Kerim Taç değildir. Bu şirket 3 milyon 268 bin TL’ye satılmıştır. Bizim için asıl incelenmesi gereken konu budur. ALMAR’ın batışı ile ilgili herkes konuştu ama hukuksal destek almadan biz de konuyu araştırdık” diye konuştu. 
HAKAN GÖK'Ü UYARDIK AMA DİNLEMEDİ
Teknik konular hariç ALMAR’ın batış sebebinin ana hatlarıyla 4 maddeden oluştuğunu dile getiren Veysel Okşar, bu maddeleri şöyle açıkladı: Şirket kurulurken vaat edilen yüksek hisseler ödenmediği için, hedeflenen bütçe oluşturulmadan markete geç kalındığı için hemen açılmaya çalışılmıştır. Dönemin ALTSO yönetim kurulu ve başkanı bu işin mimarıdır. Kerim Taç ve yönetim kurulu seçim dönemi olduğu için marketi açar açmaz rakiplerin kendisini ALMAR üzerinden yıprattığı gerekçesiyle geri çekilmiştir. Tadilat döneminde her şeyin Hakan Gök’ün eline verilmesi ve tadilatlarda usulsüzlük yapılması, Kerim Taç’ın ALMAR’ı kendi haline bırakması onun suçudur. Marketin açıldığı dönemlerde fiyatlar yüksekti. Defalarca Hakan Gök ve ekibini uyarmamıza rağmen fiyatlar aşağıya çekilmedi, dolayısıyla halk buradan uzaklaştırıldı. Ne hikmetse aynı yerde Makro Market tıkır tıkır çalışmaktadır. Araştırma yapmadan, marketin açığını kapatmak için kasada para olmamasına rağmen 600 bin TL banka kredisi alarak üst katta tekstil işine girilmiştir. Burası işletilemediği için Cemo Tekstil’e devredilmiştir. Buradaki ALMAR’ın kendi malı olan giyim malzemeleri bile gözlerinin önünde eritilmiştir. 550 bin TL’yi son yönetim tahsil edememiştir. Para tahsil edilemediği için bankalara olan borç faiziyle birlikte 1 milyon TL’ye yaklaşmıştır. Bu dönemde Osman Özçelik ve ekibi, Kerim Taç ve oda başkanlarıyla toplantı yaparak senet karşılığı oda başkanlarından para almıştır ve faizlerin bir bölümü kapatılmıştır. Cemo Tekstil ise halen piyasada iş yapmaktadır.” 
ALTSO BU İŞTE İTİBAR KAYBETMİŞTİR
Sonuç olarak kimsenin 3 maymunu oynayamayacağını ifade eden Okşar, “Bu konu Alanya’nın ve ALTSO’nun namusudur. Bunu temizlememek, gelecek nesilde Alanyalıların bir daha bir araya gelememesi demektir. Gariplerin parasını yemek veya ‘Ne yapalım, ticaret bu’ demekle kimse kurtulamaz. Biz adalet istiyoruz. Biz artık sap ile samanı ayırabiliyoruz. Herkes zirveye çıkarken söylediklerini unutmayacak. Popülizm yapmayacak. Bu sorun Kerim Taç, Kerim Aydoğan sorunu değildir. Bir kurumun sorunudur. Kerim Aydoğan ‘Herkes imza attı’ diyor. Başkana bizim de bir sorumuz olacak. ALTSO, ALMAR olayına kadar saygınlık, güvenirlilik kazanan bir kurumdu. Doğru, siz diğer odalar gibi sadece imza atmadınız. Üstüne bir de oda tahsis ettiniz bize. Asıl soygun o odada başladı” dedi.
MAHKEME ÇÖZEMEZSE ALLAH'IN HUZURUNDA ÇÖZERİZ
ALTSO meclisinde yapılan konuşmaların kendilerini kırdığını da söyleyen Okşar, “Artık bu karşılıklı sataşmaları bırakın da bu insanlar için proje üretin. Biz artık kavga değil, garip insanların hakkını arıyoruz. Baronlara, trilyonluk insanlara hizmeti yine yapın ama biraz da ALMAR’dan hisse aldığı için ‘Kerizler’ diye anılan ama amaçları sadece Alanya olan insanları düşünün. Sadece emeklinin, işçinin, dul kadınların, temizlikçi kadınların, 4 taksitte ödediği anaparaları istiyoruz. Bu insanlara ödenecek olan para sizlerin köşklerinin yarısı kadar bile etmez. En çok zorumuza giden de bizim paralarımızı sokağa atanların bu memlekette saygınlık görmeleridir. Ama unutmayın! Devlet buna çare bulmuyorsa, adalet ve mahkemeler 2008 yılından beri bir şey yapmıyorsa, biz de Allah’ın adaletinde hesap soracağız” diye konuştu. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 14.11.2012 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349