banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Belediye işçisine kötü haber

Belediyelerin yaptığı kulisle sessiz sedasız kabul edilen ve Torba Yasa’ya eklenen düzenlemeye göre, belediyeler 120 gün içinde istedikleri personelin görev yerini değiştirebilecek

POLİTİKA 22.07.2014, 17:33 22.07.2014, 16:40
Belediye işçisine kötü haber
banner404
BÜYÜKŞEHİR Yasası nedeniyle Antalya Valiliği havuzuna gönderildikleri için henüz hangi ilçe veya şehirde görev alacaklarını bilmeden sıkıntılı günler yaşayan Alanya Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı yüzlerce işçi ve memura bir kötü haber de Ankara’dan geldi. Belediyelerin yaptığı kulisle sessiz sedasız kabul edilen ve Torba Yasa’ya eklenen düzenlemeye göre, belediyeler 120 gün içinde istedikleri personelin görev yerini değiştirebilecek. Üstelik çalışana yeni iş yerinde, aynı görevin verilmesi zorunluluğu da olmayacak. “Taşeron Yasası çıkıyor, çalışanlarımızı işten çıkarmak zorunda kalacağız” diye kulis yapan belediyelerin temaslarının sonucunda böyle bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor.
YÜZBİNLERCE ÇALIŞANI KAPSIYOR
Samanyoluhaber.com'da yer alan bilgilere göre uygulama, belediyeler, belediye iktisadi işletmeleri ve İl Özel İdarelerinde çalışan yüz binlerce çalışanı yakından ilgilendiriyor. Edinilen bilgilere göre, düzenlemenin yapılması için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere, belediye başkanları bir dizi temas yürüttü. Torba Yasa’da yer alan taşeron hükümleri nedeniyle kendilerinin zorlanacağını belirten belediyeler, “Bu düzenlemeden sonra işten çıkarmalar başlar” görüşünü dile getirdi. Bilgi veren bir yetkili de, “Belediyeler çalışanlarla ilgili yer değiştirme hakkını sınırsız olarak talep ediyordu. Bürokrasinin çalışmasıyla bu süre 120 günle sınırlandı” dedi.

Yorumlar (0)