banner468

‘Beldemizi halkımızla beraber yöneteceğiz’

Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, bir belediye başkanının halkından en çok istediği şeyin güven olduğunu söyledi. Çelik, “Halkıma mesajım, gelsinler, Mahmutlar’ı hep beraber yönetelim. Daha büyük, daha düzenli ve kaliteli Mahmutlar için görüşlerini ve birikimlerini paylaşalım, tartışalım. Hep birlikte tek vücut olup yaşanabilir bir Mahmutlar inşa edelim” dedi.

‘Beldemizi halkımızla beraber yöneteceğiz’

Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, bir belediye başkanının halkından en çok istediği şeyin güven olduğunu söyledi. Çelik, “Halkıma mesajım, gelsinler, Mahmutlar’ı hep beraber yönetelim. Daha büyük, daha düzenli ve kaliteli Mahmutlar için görüşlerini ve birikimlerini paylaşalım, tartışalım. Hep birlikte tek vücut olup yaşanabilir bir Mahmutlar inşa edelim” dedi.

19 Mart 2010 Cuma 00:00
‘Beldemizi halkımızla  beraber yöneteceğiz’
banner404
 29 MART Yerel Seçimleri’nde “Halk Adamı” imajıyla CHP’den Mahmutlar Belediye Başkanı seçilen Ali Çelik, bir yılda beldede yaptığı çalışmaları ve bundan sonraki hedeflerini Yeni Alanya’ya özetledi. Kendisini zaman zaman sert bir dille eleştiren muhalefete seslenen Çelik, “Muhalif kişiler bugün benim giydiğim ayakkabımı bile tartışırken, bu yaklaşımdan nasıl aklıselim bir sonuç çıkartılmalıdır, bir türlü anlamış değilim. Ayakkabılarıma kadar bakan bir muhalefetin yaptığı halk için muhalefet değil şahsi emelleri için muhalefettir. Bunun üstüne de söz söylenmez. Edep, insanın en derin hazinesidir. Muhalefet de edeple yapılmalı. Ayakkabı, gözlük veya saat gibi kişisel uğraşlara yönelik muhalefet ancak ve ancak edepsiz bir yaklaşımın hakikatidir” dedi.
Sayın Çelik, ekonomik krizin ülke genelinde üst seviyede hissedildiği bir dönemde göreve başladınız. O günden bugüne ne değişti? Mahmutlar halkı tüm bu olumsuzluklar karşısında ne yaptı ve siz ne gibi önlemler aldınız? Bu kriz size bir tecrübe olarak yansıdı diyebilir miyiz?

Ekonomik kriz sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Birçok esnafımız bu durumdan ciddi zararlar gördü. Tabi ki belediyemiz de. Biliyorsunuz, Mahmutlar bir yatırım şehir olma özelliği de taşıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde insanlar yatırım için Mahmutlar’ı tercih ediyor. Birçok yabancı mülk satın alıyor. Dünyadaki bu kriz emlak sektöründe bir hayli yara açtı. Hal böyle olunca esnafımızın da zarar görmesi kaçınılmaz oldu. Biz Mahmutlar’ın kalitesini artırarak bir cazibe merkezi haline getirip ekonomik krizden kurtulmak istiyoruz. Biz belediye olarak Mahmutlar’ı en iyi şekilde dünyaya tanıtıp yatırımcıları buraya çekmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 5 binin üzerinde Mahmutlar’ı tanıtan CD ve katalogu Polonya, Rusya, Çekoslovakya ve Slovakya da katılmış olduğumuz programlarda dağıttık. Yapılan tüm görüşmelerimizde oldukça önemli övgüler aldık ki bu yıl bu ülkelerden de turistler şehrimizi ziyaret edeceklerdir. Allah izin verirse önümüzdeki günler için çok umutluyuz. Hem turizmcilerimiz hem esnafımız hem de halkımız için bu kriz sadece tecrübe değil, bir dizi de önlemler almamızı sağlamıştır. 

Yönetici olmanın bazen avantaj, bazen de dezavantaj olarak karşısına çıkan muhalefet gerçeği vardır. Size muhalif olanlarla siyaset seviyeniz nasıl?

Muhalefetle ilgili görüşlerimi görevimi teslim alırken beyan etmiştim. Herhangi bir siyasi partinin değil, Mahmutlar’ın belediye başkanıyım diye defalarca söylemişimdir. Burada amaç, vatandaşlarımıza hiçbir ayrım yapmaksızın hizmet vermektir. Tabi ki 5 parmağın 5’i de bir değil. Ama bir parmağın yanlışını da 4 parmağa mal etmemek lazım. Benim hizmet anlayışım Mahmutlar’ı ve yaşayanlarını bir bütün olarak kabul etmektir. Burada altını çizemeden geçemeyeceğim bir husus daha var. Muhalefetimizle siyaset seviyemizi sordunuz, size küçük bir örnek vereyim. Muhalif kişiler bugün benim giydiğim ayakkabımı tartışırken, bu yaklaşımdan nasıl aklıselim bir sonuç çıkartılmalıdır, bir türlü anlamış değilim. Ayakkabılarıma kadar bakan bir muhalefetin yaptığı halk için muhalefet değil şahsi emelleri için muhalefettir. Bunun üstüne de söz söylenmez. Edep, insanın en derin hazinesidir. Muhalefet de edeple yapılmalı. Ayakkabı, gözlük veya saat gibi kişisel uğraşlara yönelik muhalefet ancak ve ancak edepsiz bir yaklaşımın hakikatidir.

Halkın arasında, halkla iç içe olan bir başkansınız. Bu gerçeği yerel seçimlerde size güven duyan Mahmutlar halkı verdiği destekle kanıtladı. Halen halkıyla kucaklaşan ve onların arasında olan bir başkan mısınız? Esnafa vakit ayırıyor musunuz?

Bu soruyu halkımıza sormanız lazım. Belki eksiklerimiz vardır. Benim telefonum 24 saat açık. Bana ulaşamamak gibi hiçbir kimsenin bir derdi yoktur diye düşünüyorum. Burada halkımız için varım, bu yanıt yeterli sanırım.

Bir yönetici nasıl bir belde hayal etmeli? İleriye dönük hedefleriniz arasında en önemli olanı hangisidir.

Bir belediye başkanı olarak Mahmutlar’ı bir dünya kenti yapmak en büyük hayalim. Basında da yer aldığı gibi en büyük hedefimiz şu an yapılması planlanan Alanya Mahmutlar Engelliler Köyü’nün bir an evvel hayata geçirilmesidir. Bu işle ilgili protokolümüzü geçtiğimiz aylarda Kaymakamımız Sayın Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanımız Sayın Hasan Sipahioğlu’nun da katılımıyla Polonya’da imzaladık. Hem turizm hem de istihdam bakımından bu projenin Mahmutlar’a yeteceğine inanıyorum. 

Sayın Çelik, göreve geldiğiniz ilk dönemlerde belediyenin bazı birimlerinde personel değişikliğine gidildiği söylendi. Kamuoyu bir süre bu konu üzerinde durdu ancak siz hep beklediniz. Hatta hakkınızda, “İşçileri sürgün etti” dahi denildi. Ali Çelik işçi sürgün etti mi?

Haftalarca hem yerel basın hem de ulusal basın bu konu üzerinde çok durdu. Benim kimsenin ekmeğinde ve aşında gözüm yok. Geçmiş yönetimde bu işçi arkadaşlar, mevcut branşları dışında çalıştırılmış. Ben arkadaşlarımızı asli görevlerine iade ettim. Zaten kanunen de personeli istediği yerde çalıştırma lüksüm yok zaten. Bunu sürgün olarak kabul etmiyorum. Sadece arkadaşlarımız yanlış yönlendirildiler. 4857 sayılı İş Kanunu bu hususta açıktır.  

Beldenin sizce bugüne kadar çözülmemiş en büyük sorunu nedir? Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

Tabi ki var. D-400 Karayolu dediğimiz sahil yolumuz. Biliyorsunuz sahille aramızdaki bu yol bu yıla kadar onlarca can aldı. Kaç ocak, kaç aile öksüz yetim kaldı. Acısı dinmemiş onlarca insan var hala halkın arasında. D-400 bu yıla kadar öyle canlar aldı götürdü ki, her can içimizde derin bir iz bıraktı. Bu hakikatler apaçık ortadayken, insanımızla aynı acıyı paylaşırken, bu gerçek elbette bizim bugüne kadar çözülmemiş sorunlarımızın başında gelmektedir. Yerli ve yabancı birçok insanımızı bu yolda trafik kazalarında kurban verdik. İvedi bir şekilde adı ölüm yoluna çıkan D-400 Karayolu Mahmutlar sahil bandını turizme kazandırmak ve acılarımızı hafifletmek adına çalışmalarımız başlattık. Allah izin verirse 3 ay içinde sosyal alanlarıyla, sahil giriş ve çıkışlarıyla, Mahmutlar halkına yakışır bir yer haline getireceğiz. 

2010 turizm sezonundan Mahmutlar Belediyesi ve esnaf neler bekliyor? Bu konuda kamuoyu araştırmalarınızın halen devam ettiği biliniyor. Buradan çıkan sonuç esnafı rahatlatır mı?

Sezon için hazırlıklarımıza başladık. Önümüzdeki günlerde esnaflarımızla toplantılar yaparak daha güzel bir turizm için neler yapabiliriz ve ne gibi eksiklerimiz var, bunları bir fikir alışverişi yaparak tespit edeceğiz. Çıkan sonuçla birlikte çalışmalarımızı en verimli hale getireceğimize inanıyorum. İnşallah bu sezon Mahmutlar turizmden hak ettiğini fazlasıyla alacaktır. 

Devam etmekte olan belediye ve devlet yatırımlarından bahseder misiniz?

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar eğitim öncelikli olmak kaydıyla birçok yatırım yaptık. Cumhuriyet Mahallesi Ahmet Keşoğlu İlköğretim Okulu, Yeni Mahalle İlköğretim Okulu ve Şükrü Kaptanoğlu Lisesi’nde ek derslikler yaptık. Eğitimdeki yığılmanın önüne geçtik. 112 acil servis kurduk ve şu an halkımıza 24 saat hizmet vermektedir. Sanat sokağımız ve diğer alt yapı hizmetlerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde 24 derslikli ilköğretim okulu, D-400 Karayolu’nda alt yapı, alt geçit ve peyzaj çalışmaları, Barbaros Caddesi’nin doğusu, Vatan Caddesi’nin D-400 ile Barbaros Caddesi arasında kalan bölüm ve Yangılı Caddesi’ndeki çalışmalarımızı bitirdik. Ayrıca, meclis kararı ile halkımıza söz verdiğimiz Halk Ekmek projemizi de gerçekleştirdik. 

Ali Çelik nelerden hoşlanır? İş dışında arta kalan zamanını nasıl değerlendirir?

İşten arta kalan zamanım olduğu söylenemez. Her sabah erken saatte ayakta olurum. Mesai öncesi Mahmutlar’ı mutlaka gezerim. O saatte yolda gördüğüm, karşılaştığım esnaf ve vatandaş kimse varsa hal hatır sorar, sohbet ederim. Bu benim en büyük alışkanlığım. Bir de avcılık sporuna geçmişten gelen bir tutkum vardır. Bu dönemde yapamasam da aktif olarak Avcılar Derneği’nde başkan yardımcılığı görevimi yürütüyorum. Ava gidemesem de burada geçirdiğim zaman bana yetiyor.

Halkınıza buradan ne mesaj vermek istersiniz? 

Bir belediye başkanının halkından en çok istediği şey güvendir. Ben buradan halkıma bir kez daha mesaj vermek istiyorum. Gelin Mahmutlar’ı hep beraber yönetelim. Daha büyük, daha düzenli ve kaliteli Mahmutlar için görüşlerinizi ve birikimlerinizi paylaşalım, tartışalım. Hep birlikte tek vücut olup yaşanabilir bir Mahmutlar inşa edelim. Tüm halkıma saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 17.12.2012 15:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349