banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Barutçu süreci değerlendirdi

Dostlarını ziyaret için geldiği Alanya’da önemli mesajlar veren İstanbul Bağımsız Milletvekili İhsan Barutçu, “AKP’nin, CHP’nin ve MHP’nin genel seçimlere dek yeni bir yapılanma içine gireceğini tahmin ediyorum ama seçim sonuçlarına bakıp ‘Liderler değişsin’ demek de doğru olmaz” dedi

POLİTİKA 13.08.2014, 03:44 13.08.2014, 02:55
Barutçu süreci değerlendirdi
banner404

 ÜLKÜCÜ camianın sevilen isimlerinden olan Bağımsız İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi İhsan Barutçu, dostlarıyla görüşmek için geldiği Alanya’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim’i de ziyaret etti. 10 Ağustos Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni değerlendiren İhsan Barutçu, demokrasi tarihinde Cumhurbaşkanını seçmek için halkın sandık başına gitmesiyle Türkiye’de yeni bir sürecin başladığını, ülkenin yeni bir sürecin içine girerken kartların da yeniden karılmaya başlanacağını söyledi. Barutçu, AKP, CHP ve MHP’nin önümüzdeki dönemde nasıl bir süreç yaşayabileceğini de değerlendirdi.

LİDER ARAYIŞI FAYDA SAĞLAMAYABİLİR’
Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’sız bir AKP’nin önümüzdeki 2015 Genel Seçimleri’ne dek nasıl şekilleneceğinin öngörülemediğini belirten Barutçu, “CHP ile MHP’nin de tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi genel seçimlerde başarısız olmamaları için şimdiden önlem almaları gerekecektir. Önümüzdeki 8 aylık süre içinde tabiri caizse ülke olarak bir dere geçeceğiz. Bu aşamada gerek ana muhalefet partisi CHP, gerekse MHP’nin yeni bir lider arayışına girmelerinin hiçbir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Her siyasi parti Türkiye’yi ve Türk milletini hedefleyerek siyaset geliştirmelidir” dedi.
‘LİDERLERİN DEĞİŞİMİ AKP’NİN İŞİNE YARAR’
Türkiye’nin kan kaybına tahammülünün olmadığını belirten Barutçu, “Yoksa ‘Şu gitsin de şu gelsin’ demek kolaycılıktan başka bir şey değildir. Bazen gelen gideni aratabilir, bazen de bir heyecan ve öfkeyle seçim sonuçları üzerinden ‘Lider değişsin’ demek o siyasi partiye zarar verebilir. Partiler mutlaka kendi iç demokrasilerinin sesini dinleyerek tabanın ve seçmenin beklentisi üzerinden güven tazeleme yolunu benimseyebilir. Ancak özellikle ifade ediyorum. 8 ay çok uzun bir süre değildir. Muhalefet partileri kurultaylarla meşgul olurken, iktidar partisine seçim hazırlık noktasında avantaj sağlayabilir, ekmeklerine yağ sürebilirler” diye konuştu.
Yorumlar (0)