banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Bakan Çavuşoğlu’ndan ‘Çin’ çıkarması

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Çin’in başkenti Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından resmi törenle karşılandı

POLİTİKA 03.07.2019, 21:39 Enes Subaşı
Bakan Çavuşoğlu’ndan ‘Çin’ çıkarması
banner404

RESMİ karşılama töreninin ardından Xi Jinping ile baş başa görüşme gerçekleştiren Erdoğan, sonrasında heyetler arası görüşmeye geçti. Erdoğan yaptığı konuşmada, “Çin ilişkilerini her alanda uzun soluklu bir anlayışla ve stratejik bir bakışla güçlendirme noktasında mutabık kaldık. Binlerce yıllık ilişkilere sahip İpek Yolu'yla birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine kurulu Türkiye-Çin işbirliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inanıyorum. Tek Çin politikası, Türkiye için stratejik önemdedir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU HEYETTE BAŞ AKTÖR
Çin ziyaretinin küresel barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı dönemde gerçekleştiğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye-Çin ilişkilerinin güçlenmesi bölgesel ve küresel istikrara büyük ve farklı bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da eşlik ediyor.

Yorumlar (0)