Bakan Çavuşoğlu TRT Haber’e konuştu

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber’de Haber ve Spor Daire Başkanı Yaşar Taşkın Koç’un sunduğu programda gündeme dair soruları yanıtladı

Bakan Çavuşoğlu TRT Haber’e konuştu
banner404

Haber: Alper KUTAY

ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması sonrasında Gazze'de yaşanan olaylarla ilgili konuşan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Londra'da iken genel sekreterle telefon görüşmesinin gerçekleşmediğini ama genel sekreterin bu olayı net bir şekilde kınamasının önemli olduğunu belirtti. Saldırı olayının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürülmesi gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Amacımız tüm dünyayı bu konu etrafında birleştirmek. Yarın (bugün) İİT Zirvesi'ni toplayacağız. Cuma namazından önce Dışişleri Bakanları toplantısı, sonra iftardan önce başlayacak bir zirve. Burada güçlü kararların çıkması önemli. Neden önemli? Tüm dünyanın ABD ve İsrail'e güçlü mesaj vermesi lazım. Bu insanlık dışı muamele oradaki bebeklerin bile öldürülmesi İsrail tarafından, kabul edilemez bir durum. Sonraki adım BM Güvenlik Konseyi’ne bu konuyu getirmek. Biz Güvenlik Konseyi üyesi ülkeleri de tek tek arıyoruz. Bu sabah İsveç Dışişleri Bakanı ile de görüştük. İsveç'in bu konudaki tutumu takdire şayan” dedi.
‘BÜYÜKELÇİ ORTAMI GERİYOR’
Güvenlik Konseyi’nde yine ABD’nin veto edeceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Sonraki adım ise genel kurula getirip burada bir karar çıkartmamız lazım. Artık hesap verilebilirlik önemli. Bunun Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürülmesi gerekiyor. Filistin bunu götürebiliyor. Biz tüm hukuki adımların ne olabileceği konusunda incelemelerimizi yapıyoruz. Yarın Cenevre'de İnsan Hakları Konseyi toplanacak. Burada bağımsız bir soruşturma yapılması için karar çıkacak” diye konuştu. İsrail Büyükelçisi’nin özellikle attığı tweetlerle ciddi bir tahrik yaptığına dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Karşılıklılık esası gereği İsrail'de de, Türkiye'de de VIP'den geçmek için belli bir ücret ödemeniz lazım. İsrail Büyükelçisi pekala parasını ödeyip VIP'ten geçebilirdi. İsrail'de bizim büyükelçiliğimiz ya da bizler para ödeyerek geçiyor. Sanırım burada bilinçli bir geçiş var, ki 'beni mağdur ettiler' demek istedi” mesajı verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479