banner468

Aydoğan: Meyve verdiği için taşlanan ağaçlar gibi olduk

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, son dönemde odanın projelerine yönelik sert eleştirilere katıldığı TV programında yanıt verdi. İki seneye yakındır işbaşında olduklarını söyleyen Aydoğan, “Artık ıvır zıvır konularla değil, esnafımızın cebine girecek parayı nasıl artırabiliriz, onlarla uğraşmak istiyorum” dedi. Aydoğan, kendisini ve ekibini ise meyve verdiği için taşlanan ağaçlara benzetti.

Aydoğan: Meyve verdiği için taşlanan ağaçlar gibi olduk

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, son dönemde odanın projelerine yönelik sert eleştirilere katıldığı TV programında yanıt verdi. İki seneye yakındır işbaşında olduklarını söyleyen Aydoğan, “Artık ıvır zıvır konularla değil, esnafımızın cebine girecek parayı nasıl artırabiliriz, onlarla uğraşmak istiyorum” dedi. Aydoğan, kendisini ve ekibini ise meyve verdiği için taşlanan ağaçlara benzetti.

25 Ekim 2010 Pazartesi 00:00
Aydoğan: Meyve verdiği için  taşlanan ağaçlar gibi olduk
banner404
 Alper KUTAY

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, geçen Salı günü yapılan ALTSO Meclisi’nde yaşanan tartışmaların ardından sessizliğini bozdu. Kanal A’da Gaye Coşkun Değirmenci’nin hazırlayıp sunduğu programa konuk olan Aydoğan, “Göreve geldiğimiz günden beri anlamsız bir eleştiri ve projeleri beğenmezlik var. Bunu anlıyorum. Çünkü meyve veren ağaç taşlanırmış. Ama biz artık ıvır zıvırla uğraşmıyoruz. Kış sezonu geldi, esnafımızın gelirini nasıl artırırız, onun derdindeyiz” diye konuştu.
ALTSO'YA YAKIŞMAYAN BİR TARTIŞMA YAŞANDI
Kavganın hiç kimseye yarar getirmediğini belirten Aydoğan, “Birbirimizin motivasyonunu bozmak ne işe yarayacak? Bin bir derdin içinde iyi bir şeyler yapmak için çaba gösteriyoruz. Bırakın, engel olmayın, iyi işler yapılsın. Yanlışlık varsa tabi ki eleştirilsin ama bu şekilde eleştirinin dozu da artınca insanın ister istemez şevki kırılıyor” dedi. Aydoğan, “Geçen Salı günü hoş olmayan, ALTSO’ya yakışmayan görüntüler yaşandı. Ama benim direkt bir basın açıklamam olmadı. Basına yansıyan bazı sözlerimi de sohbet sırasında söyledim” diye konuştu.
KIŞ TURİZMİNİ CANLANDIRMA DERDİNDEYİZ
Akdağ Kayak Merkezi projesine, bölgenin 1995 yılında turizm merkezi ilan edilmesiyle başlandığını söyleyen Aydoğan, “Bir buçuk senedir uğraştığımız bir konu. Alternatif turizm gelişsin diye çabalıyoruz. Ama sanki bir yerden düğmeye basılmış gibi bir haftadır gazetelerde bu konu manşet oluyor. Akdağ’ın turizme katkısı büyük olacak ve 2 yıl içinde tesis bu tamamen açılacak. Fakat bir bakıyoruz, herkes bir anda Akdağ filozofu oldu. Bakın, Demirtaş’ta Sapadere Kanyonu açıldı, ne güzel işte. Alternatif turizm artsın, gelişsin diye uğraşıyoruz ama birileri bunu nasıl engelleyeceğiz diye çabalıyor” dedi.
HERKES AKDAĞ KONUSUNDA FİLOZOF OLMUŞ
Kar turizm sezonunun en fazla 55 gün olduğunu ancak Akdağ’a daha fazla kar yağdığını belirlediklerini sözlerine ekleyen Kerim Aydoğan, “Akdağ açılsa ne sakıncası olabilir. 30 Mayıs tarihli Google Earth’e bakın. O mevsimde o bölgede yerde ne kadar kar olduğunu görürsünüz. Niye tartışılıyor, hala anlayabilmiş değilim. Eskiden ‘Alanya il olsun mu, olmasın mı, parke taşı döşensin mi, döşenmesin mi?’ diye tartışmalar yaparlardı, şimdi de bu başladı. Eleştiri yapanlar bu konuda uzman mı? 17 yıldır susuyorlar, heyet geldiği hafta açıklama yapıyorlar. Eleştiriler daha da çoğalacak, çünkü daha çok iş yapacağız” diye konuştu. 
ODANIN KASASINDAN CEBİME PARA GİREMEZ
8 bin esnafı temsilen daha çok iş yapacaklarının altını çizen Kerim Aydoğan, “İş yapmazsak kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Basına yansıyan Andavallı kelimesinin savunulacak bir tarafı yok. Özür dilerim ama şunu söylemek isterim ki direkt bir şahsa söylemedim” dedi. ALTSO’nun bütçesi konusunda yöneltilen eleştirilere de bir anlam veremediğini belirten ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Sanki odanın kasasından iyi para kaldırmışız gibi davranıyorlar. Göreve geldiğimiz günden bu yana 5 milyon TL para yasal olarak toplanmış. Herkes geliri söylüyor, bunun bir de gider kalemi var. Gelirin yüzde 60’ı kadar gideri var. Biz bu paraları nerelere harcadıysak, bir önceki başkan da aynı yere harcamıştır, bunları en iyi bilen de odur. Bir tek lirayı yanlış yere harcamadık. Onlar görev sürelerince 8,5 milyon TL’yi hovardaca nereye harcadılar, biz bunu soruyor muyuz?” diye konuştu.
TAMER YALÇIN'A JESTİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Sosyal Güvenlik Kurumu Bürosu için harcanan 42 bin TL konusunda yöneltilen eleştirileri de yanıtlayan Aydoğan, “Bana göre bu iş için 42 bin TL çok az bir rakam. Bence daha fazla harcanmalıydı. Bakın, 2004 yılında 150 metrekarelik büro için önceki yönetim 73 bin TL harcadı, kimse ağzını açıp bir şey demedi. Biz bugün 400 metrekarelik büroya 42 bin TL harcadık, bu laf söz oluyor. Personel sayısı 3 kişiden 16 kişiye çıktı. Anamur’dan, Gazipaşa’dan, Gündoğmuş’tan insanlar gelip emeklilik işlemleri dahil bütün SSK işlerini Antalya’ya gitmeden burada yaptırabiliyor. Yılda 120 bin kişiye hizmet veriyor. Şu anda buraya ‘200 bin TL harcanacak’ denilse hemen veririm” dedi.
ALTSO WEB TV İÇİN 130 DOLAR HARCANDI
SGK Alanya Bürosu’nun açılmaması halinde insanların Antalya’ya gitmeye devam edeceklerini dile getiren Aydoğan, “Senede 120 bin kişinin otobüsle Antalya’ya gidiş geliş biletini bir hesap edin, ondan sonra bizi eleştirin. Bu büro ALTSO Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Yalçın’a ait olduğu için bu kadar tantana çıkarıyorlar. Tamer Yalçın’ın bürosu donanımlı ve çok uygun bir rakama kiralık olduğu için orası tercih edildi” diye konuştu. Geçen Salı günü yapılan ALTSO Meclisi’nde oda üyelerine sürpriz yapmak istedikleri ALTSO Web TV’nin de tartışmalar arasında kaynayıp gittiğini belirten Aydoğan, “Bu siteye çok para harcamışız gibi bir suçlamalar oldu. Oysa bu web sitesine şu ana dek 130 dolar para harcandı. İlerleyen süreçte de toplam 3 bin dolar harcanacak” dedi.
TANITIM TV ODA BÜTÇESİNİ ÇOK ZORLAR
Göreve geldikleri dönemde oda üyelerine söz verdikleri Tanıtım TV’nin maliyetinin oda bütçesini çok zorlayacağını belirten Aydoğan, “ALTSO’nun 20 senelik bütçesini harcasak bir TV kanalı kuramayız. Tanıtım CD'sine de maddi engeller oldu. CD için öngörülen 450 bin TL’lik masraf yüksek bulundu. ALTİD, ALTAV ve Alanya Belediyesi ile görüşmeler yaptık, destek istedik. Alanya’nın tanıtımı için elimizde profesyonel bir CD’si olsun istiyoruz. Bana şimdi bir hafta Alanya’yı anlat deseler hiç susmadan anlatırım ama önemli olan bir kaç dakikada bunu anlatabilmek. Bunun için çabalıyoruz. Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden paranın bir kısmını alabileceğimizi umut ediyoruz. Ocak ayında bir müracaatımız olacak” diye konuştu.
BELKİ "HAVAALANI AÇILMASIN" DİYENLER DE ÇIKAR
Şu aşamadan sonra ‘Gazipaşa Havaalanı yapılmasın’ diyenlerin de olabileceğini, çünkü Akdağ konusundan sonra gözünün korktuğunu belirten ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Havaalanı ilk günden beri her dakika gündemimizde olan bir konu. Alanya’ya her sene 1,5 milyon turist geliyor. Buradan 35 bin otobüs kalkıyor. Otobüsler Alanya’dan farklı kentlere bir milyon yolcu taşıyor. Havaalanı düzgün çalışırsa ve pisti uzarsa en az 5 milyon yolcusu hazır. Biz ayrıca Akdağ’ın yanı sıra golf turizmi, kongre merkezi ve üniversite ile de kış turizmini canlandırmak istiyoruz ama maalesef sürekli önümüze engel koymak istiyorlar” dedi.
KOZA PROJESİ'Nİ UYGULACAK OLAN BELEDİYEDİR
Kamuoyunda “Koza Projesi” olarak da bilinen Alanya Kalkınma Projesi’nin 9 ayda hazırlandığını, Akdeniz Üniversitesi’nden gelen uzman bir ekibe toplam 50 bin TL ödendiğini söyleyen Aydoğan, “Bakın, ‘SGK Bürosu’na neden fazla para verildi?’ diyenler, Koza Projesi’ne de neden 50 bin TL gibi az bir rakamın verildiğini sorguladılar. ‘Bu projeye 800 bin TL ila 1 milyon TL harcanması gerekir’ diyenler bile çıktı.
Biz de rakamı yüksek tutabilirdik ama esnafın parasını sokağa atacak halimiz yoktu. Bize bu projeyi hazırlarken sponsorlar destek verdi. Bu proje uygulanır ya da uygulanmaz, bunu bilemeyiz. Çünkü uygulayıcısı biz değiliz. Uygulayacak olan Alanya Belediyesi’dir. Biz üzerimize düşeni yaptık” diye konuştu.
İRAN'LI TURİSTLER EKONOMİYE NEFES ALDIRIR
Kendisine ‘Alanya’ya zarar veren turizmci’ etiketi yapıştırılmak istenmesine üzüldüğünü dile getiren Aydoğan, “Ben Alanya’ya zarar verebilir miyim? Ben de turizmciyim. Bakın, biz Avrupa’dan yönümüzü İran’a çevirdik. Çünkü turizme aç olan İran gibi bir ülke var. Hepsi kapalı, muhafazakar diye bir şey yok. Orada modern olan insanlar da var. Ben İranlının kara kaşına kara gözüne değil parasına bakarım. Günümüzde insanı en fazla para harcayan ülke İran’dır. Nitekim tanıtımlarımız sonucu Alanya’ya gelmeye başladılar. Gelecek sene 21 Mart’ta kutsal Sultan Navruz’ları var, binlerce İranlı Türkiye’ye gelecek. Beni boş şeyler değil, esnafımın cebine girecek para alakadar ediyor” dedi.
YABANCIYA MÜLK SATIŞI İÇİN RAPOR HAZIRLADIK
ALMAR konusunda gelişme olup olmadığı yönündeki soruya “Şu an mahkemede olan bir konu hakkında yorum yapamam” diye cevap veren Kerim Aydoğan, kendisine eleştiri yönelten isimlere de sitem etti. “Ağabey dediğimiz, saygı duyduğumuz insanlar bizi eleştirmesinler, yol göstersinler. Ben bir defa odanın kasasından arabama benzin almadım, odanın telefonunu daha elime alıp kullanmadım ama böyle haksızca eleştiri gelince de insan üzülüyor, şevki kırılıyor” diye konuştu. Alanya’da 30 bine yakın satılmayan daire olduğunu, bu dairelerin yabancılara satılması halinde sektörün çok rahatlayacağını belirten Aydoğan, “Bakanlığa gerekli dosyayı sunduk, inşallah bu sorun kısa sürede çözülür” dedi.
ÜZÜM YİYECEĞİZ, BAĞCIYI BAŞKASI DÖVSÜN
Aydoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Herkes hazırlıklı olmalı, kavga daha da büyüyecek. Çünkü projelerimiz ilerleyen dönemde daha da artacak. ALTSO Meclisi’nde bir önceki oda başkanı Kerim Taç’a ‘Zaten meclis üyesi değilsin’ sözlerimin arkasındayım. Etik olmayan bir faaliyet yaptığı için bunu söyledim. Kanunun boşluklarından yararlandı, üye yazıp çizdi. Bunu zaten kendisi de söylüyor. O zaman bir başkası gelsin, 10 bin TL harcasın, odaya 500 adam yazdırsın, odayı ele geçirsin. Moskova Ofisi’ne 200 bin dolar harcanmış, biz bunları söylüyor muyuz? Biz ıvır zıvırla uğraşmıyoruz. Üzüm yeme derdindeyiz, bağcıyı başkaları dövsün.”


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 27.09.2012 17:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349