banner468

Antalya’dan başka yerden aday olmam

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, AB'ye girmek istiyorsa öncelikle bu anayasadan kurtulması gerekiyor” dedi. Bir gazetecinin, “Sizin için önümüzdeki genel seçimde Antalya dışında başka bir şehirden aday gösterilecek deniliyor, bu doğru mu?” sorusuna Çavuşoğlu, “Ben siyasete Antalya’da başladım, beni bu seviyelere Antalya halkı getirdi. Bu nedenle başka bir şehirden aday olmayı düşünmüyorum” yanıtı verdi

Antalya’dan başka yerden aday olmam

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, AB'ye girmek istiyorsa öncelikle bu anayasadan kurtulması gerekiyor” dedi. Bir gazetecinin, “Sizin için önümüzdeki genel seçimde Antalya dışında başka bir şehirden aday gösterilecek deniliyor, bu doğru mu?” sorusuna Çavuşoğlu, “Ben siyasete Antalya’da başladım, beni bu seviyelere Antalya halkı getirdi. Bu nedenle başka bir şehirden aday olmayı düşünmüyorum” yanıtı verdi

25 Ağustos 2010 Çarşamba 00:00
Antalya’dan başka  yerden aday olmam
banner404
 Alper KUTAY

ALANYA’YA 12 Eylül halk oylaması öncesi seçim çalışması yapmak için gelen ve dün saat 11.00 sularında AK Parti İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun ziyaret programına Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Oba Belediye Başkanı Emin Hatipoğlu, Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir, Emişbeleni Belediye Başkanı Nurettin Uludağ, Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu, AK Parti yönetim kurulu üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.
HİÇ KİMSENİN HAYIR DİYECEĞİNİ SANMIYORUM
Konuşmasında ağırlıklı olarak 12 Eylül’de yapılacak referandum konusuna yer veren Çavuşoğlu, referanduma sunulacak anayasa paketine kimsenin ‘Hayır’ dememesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de Cumhuriyet kurulduktan sonra 3 anayasa yapıldığını ve bunlardan 2'sinin darbelerin arkasından yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, 1982 Anayasası'nın 1960 Anayasası'na göre daha kısıtlayıcı olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Halka güvenmeyen, millete karşı devleti koruyan bir anayasadır. Bu anayasayı değiştirmek için son 10 yıldır bizden önceki iktidarlar da bizim iktidarımız da değişik çalışmalar, reformlar yapmıştır ve belli bir noktaya getirmiştir. Ama bu anayasayı ne kadar değiştirirseniz değiştirin, bu anayasa sivil bir anayasa olmaz.”
MUHALEFET İŞİ SİYASETE ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR
Anayasanın mümkün olduğu kadar sivilleştirilmesi, özgürleştirilmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, 12 Eylül’de halkın oylayacağı anayasa paketinin bu amaçla yapıldığını dile getirdi. Anayasa ile ilgili Türkiye'deki tartışmalarda anayasanın içeriğini kimsenin ele almadığını ve konunun başka mecralara çekilmeye çalışıldığını anlatan Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Hiçbir şekilde 'Bu Anayasa paketinin içinde ne var, ne getiriyor ne götürüyor? Veya bu böyle olsaydı daha iyi olurdu' demiyorlar. Tamamen iftira, yalan, dolan ve de Türkiye'yi karamsarlığa götürecek söylemler içindeler. Bunu gerçekten üzüntüyle karşılıyorum. Özellikle Avrupa Konseyi ve uluslararası örgütler açısından baktığımızda bu çalışmalar, 61 yıldır üyesi olduğumuz ama uzun yıllar ikinci sınıf yaşadığımız Avrupa Konseyi, üye olmak istediğimiz AB kriterlerine Türkiye'yi bir adım daha yaklaştıracaktır.”
TÜRK BASINI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR
Tartışmaların, anayasa paketinin içeriğini anlatmaktan uzak olduğunu, buna karşılık basının bu konuda üzerine düşeni yaptığını ve anayasa paketinin içeriğini millete en detaylı şekilde anlatmaya çalıştığını bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “İnşallah siyasi partiler de aynı şeyi yapar. Bu, AK Parti'nin anayasası değildir. Bu anayasa halkın anayasasıdır, milletin anayasasıdır. Bu anayasada biz taraflardan bir tanesiyiz. Sadece taraf biz değiliz. Dolayısıyla bunu AK Parti ve diğer taraflar gibi değerlendirmemek gerekir.”
TÜRK MİLLETİ 13 EYLÜL’DE DAHA DA ÖZGÜRLEŞECEK
Anayasada yapılacak değişikliklerin herkese iyi şeyler getireceğini belirten Çavuşoğlu, şu görüşleri şunları kaydetti: “Bu değişikliklerin kime zararı var? Hangi vatandaşımıza zararı var? Ben söyleyeyim, Türkiye'de statükoyu korumak isteyenlere... 'Türkiye küçük olsun bizim olsun, Türkiye karanlık içinde kalsın da biz de o karanlık içinde istediğimiz emellere ulaşalım' diyenlere var. Ama 'Türkiye büyüsün, Türkiye demokratikleşsin, Türkiye'nin ekonomisi sağlam olsun, Türkiye özgürleşsin, Türkiye sivilleşsin' diyen her vatandaşımızın, herkesin yararınadır.”
AB’Yİ İSTİYORSAK MUTLAKA EVET DEMELİYİZ
Çavuşoğlu bir gazetecinin, ''Referandum sonucu AB'ye giriş sürecimizi nasıl etkiler'' sorusu üzerine, ''Türkiye, AB'ye girmek istiyorsa öncelikle bu anayasadan kurtulması gerekiyor'' diye konuştu. Anayasadaki değişikliklerin yeterli olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, seçimlerden sonra yeni bir anayasa yapmak gerektiğini bildirdi. Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Bu anayasa paketi kabul edilmezse Türkiye AB sürecinde ulaşması gereken hedeflere ulaşamaz. Biz bir kuruma üye olmak istiyorsak öncelikle kendi ayıplarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Demokratik bir kuruma girmek istiyorsak, demokratikleşmek istiyorsak, öncelikle darbe anayasasından kurtulmamız lazım. Hala darbe anayasasıyla yaşıyorsak Türkiye'de demokratik bir ortamın olduğunu savunamayız. Dolayısıyla AB sürecinde 3 adım geri gitmiş oluruz.”
MUHALEFET PARTİLERİ İFTİRA ATIP YALAN KONUŞUYOR
Mevcut anayasayı mümkün olduğu kadar sivilleştirmek ve özgürleştirmek gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Özellikle 'Hayır' cephesindeki başta PKK ve sözcüleri olmak üzere, MHP, CHP ve BDP, hiçbir şekilde anayasa paketinin içinde, 'Ne var, ne getiriyor, ne götürüyor veya bu böyle olsaydı daha iyi olurdu' demiyor. Tamamen iftira, yalan, dolan ve de Türkiye'yi karamsarlığa götürecek söylemlerde bulunuyorlar. Bunu gerçekten üzüntüyle karşılıyoruz” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde, hem Avrupa Birliği’nin hem de Türkiye'nin yapması gerekenler olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Türkiye, Avrupa Birliği'ne girmek istiyorsa, öncelikle bu anayasadan kurtulması gerekiyor. Dolayısıyla sadece bu anayasa paketi de bana göre yeterli değil. İnşallah seçimlerden sonra yeni bir anayasayı da Türkiye'de yapmamız gerekiyor. Bu anayasa paketi kabul edilmezse Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde hedeflerine ulaşamaz. Çünkü biz bir kuruma üye olmak istiyorsak, öncelikle kendi ayıplarımızdan kurtulmamız lazım. Biz demokratik bir kuruma girmek istiyorsak, öncelikle darbe anayasasından kurtulmamız lazım. Hala darbe anayasası ile yaşıyorsak, biz Türkiye'de tam demokratik bir ortamı oluşturmuş sayılmayız. Dolayısıyla Avrupa Birliği sürecinde 3 adım geri gitmiş oluruz” diye konuştu. 
ANTALYA’DAN BAŞKA YERDEN ADAY OLAMAM
Çavuşoğlu bir gazetecinin, milletvekili adaylığı konusunda, partisinin kontenjanından Antalya dışından başka bir ilden aday gösterileceği konusundaki iddiayı sorması üzerine şöyle konuştu: “Ben Alanyalı bir kardeşiniz olarak Antalya'yı temsil etmekten dolayı her zaman onur duydum. Antalya milletvekili olarak bugün Avrupa'nın zirvesinde görev yapmaya çalışıyorum. Ancak siyasetin hiçbir garantisi yoktur. Önümüzdeki dönemde de siyasete devam edersem Antalya'dan aday olurum. Antalya'nın dışından da başka bir yerden aday olmam. Benim seçim bölgem burasıdır. Bugüne kadar Antalya sayesinde siyaset yaptım. Bu nedenle Antalyalılara hizmet etmek benim boynumun borcudur” diye yanıtladı. 
GAZİPAŞA HAVAALANI BİZİM ESERİMİZDİR
Gazipaşa Havaalanı'na resmi bir hüviyetin kazandırıldığını ve 3-C kategorisine alındığını belirten Çavuşoğlu, bunu kazandırmanın çok önemli olduğunu, ancak öncelikle pistin uzatılması, gece uçuşlarının başlatılmasıyla ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydetti. Çavuşoğlu, aletli uçuşlara elverişli olduğuna dair Sivil Havacılık'tan onay alındığını ve bununla ilgili yazının DHMİ'ye gönderildiğini, bunun da çok önemli bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 06.11.2012 14:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349