banner468

Antalya AK Parti'de liste çatlağı

AKP’nin Antalya listesi açıklandıktan sonra liste dışı kalan Cihan Bulut, 13. sıra adayı olan Murtaza Tamyürek'i iftiracılıkla suçladı, sahte faturadan ceza aldığını iddia ederek aday olamayacağını savundu. Antalya AKP’de kim neden milletvekili adayı oldu, kim neden aday gösterilmedi, işte ilginç detaylar.

Antalya AK Parti'de liste çatlağı

AKP’nin Antalya listesi açıklandıktan sonra liste dışı kalan Cihan Bulut, 13. sıra adayı olan Murtaza Tamyürek'i iftiracılıkla suçladı, sahte faturadan ceza aldığını iddia ederek aday olamayacağını savundu. Antalya AKP’de kim neden milletvekili adayı oldu, kim neden aday gösterilmedi, işte ilginç detaylar.

09 Nisan 2015 Perşembe 15:03
Antalya AK Parti'de liste çatlağı
banner404
ADALET ve Kalkınma Partisi (AKP), Antalya'da sürprizlere pek yer vermeyen, adaylarını teşkilat içinden çıkaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağlılıklarıyla bilinen listeyle 7 Haziran Genel Seçimleri’ne girme kararı aldı. Listede ilk sıraya dışarıdan bir isim getirme geleneği bu dönem de bozulmadı. 2007 Genel Seçimleri’nde Mehmet Ali Şahin, 2011'de ise Vecdi Gönül'e verilen 1'inci sıra için bu kez eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan tercih edildi. Uzun süre Antalya kulislerinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın adı 1. sıra için geçse de Lütfi Elvan ismi, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in iki hafta önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı Elmalı ve Korkuteli ilçe gezilerinde, basın otobüsünde, AKP’nin kurmayları tarafından gündeme getirilmişti.
TEŞKİLATÇILAR ÖN PLANA ÇIKIYOR
AKP, 2011 Genel Seçimleri’nde tercih ettiği teşkilata dayanma stratejisini 2015 listelerinde de uyguladı. 2007 yılında Sadık Badak ve Abdurrahman Arıcı gibi teşkilat içinden gelmeyen isimlere milletvekili listelerinin üst sıralarında yer veren AKP, 2011'de Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Türel, eski İl Başkanı Hüseyin Samani ve eski İl Kadın Kolları Başkanı Gökçen Özdoğan Enç'le 6 milletvekili çıkarıp 1. parti olunca aynı stratejiyle yoluna bu dönem de devam etti. Fakat listenin ilk 5'inde temayüle sunulan aday adaylarının yer almaması listenin dikkat çeken başka bir özelliği oldu. AKP’de ister milletvekili olsun ister belediye meclis üyesi, AKP Genel Merkezi tarafından belirlenen aday listelerine ilişkin yüksek sesle değerlendirme yapmamak neredeyse artık bir gelenek haline gelmişti.
YÜKSEK SESLE KONUŞMA YASAĞI
Parti içinde 2007 milletvekili listesinde parti dışı isimlerin ağırlığı, 2011'de birinci sıra adayı eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e ilişkin endişeler, 2009 Yerel Seçimleri’nin iki mağlubu Menderes Türel ve Hüseyin Samani'nin kendilerine yer bulması partide huzursuzluğa neden olsa da, eleştiriler yüksek sesle hiç dile getirilmedi. Fakat büyü, 7 Haziran Genel Seçimleri için listelerin açıklanmasıyla liste dışı kalan bir isim tarafından bozuldu. Cihan Bulut, listenin 13'üncü sırasından aday gösterilen Murtaza Tamyürek'i hedef alan Twitter mesajlarıyla liste tartışmalarının da önüne geçti. Aslında her iki ismin de arkalarında kendilerine milletvekilliği yolunu açacak güçlü isimler vardı. Cihan Bulut, bir dönem Antalya Milletvekilliği de yapan, eski Adalet Bakanı, TBMM Başkanı ve halihazırda AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Ali Şahin tarafından destekleniyordu.
ŞAHİN VE ÇELİK FAKTÖRÜ ROL OYNADI
Tamyürek'in yanında ise Artvinli hemşerisi ve çocukluk arkadaşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik vardı. Bulut, siyasete 2003 yılında AKP ile başladı. İl Başkan Yardımcılığı görevini üstendiği partisinde 2004 Yerel Seçimleri’nde Muratpaşa ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçildi. 2009 Yerel Seçimleri’nde Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı oldu fakat partisi Orhan Tolunay'ı aday gösterdi. Belediye başkanlığına soyunduğu 2009 Yerel Seçimleri’nin sonunda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak göreve devam eden Bulut, Murtaza Tamyürek'in grup sözcülüğünü üstlendiği CHP'li Mustafa Akaydın'ın başkanlığındaki Büyükşehir Meclisi'nde yer aldı. Bulut, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde AKP'nin Antalya'da açmakta en zorlandığı yer, Muratpaşa'dan Belediye Başkan Adayı ilan edildi fakat partisinin oyları artmasına rağmen beklenen başarıyı yakalayamadı.
TAMYÜREK’İN ESKİ PARTİSİ: REFAH
Ardından 7 Haziran Genel Seçimleri için kolları sıvayan Bulut, AKP'de 2'nci sıradan listeye giden eski İl Başkanı Mustafa Köse'yle son gün partiye gelerek milletvekili aday adaylık başvurusunu yaptı. Murtaza Tamyürek ise siyasete Refah Partisi ile başladı, Fazilet Partisi ve AKP'de devam etti. Bulut, Muratpaşa'dan Büyükşehir Belediye Meclisi'ne girerken, Tamyürek ise Kepez'den partisinin Büyükşehir Meclisi'ne gelen isim oldu. Tamyürek, CHP’li Akaydın başkanlığındaki mecliste partinin sözünü söyleyen isim oldu, 5 yıl boyunca AKP grup sözcülüğünü üstlendi. 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Belediye Meclis Üyesi listelerinde kendisinin Büyükşehir'e taşıyacak belediye sıralara yazılmayacağı anlaşılınca kendi isteğiyle sürecin dışında kaldı.
BULUT LİSTEDE ÜST SIRA BEKLİYORDU
Seçimlerin ardından özgül ağırlığı Tamyürek'i Büyükşehir şirketi EKDAĞ'ın başına taşıdı. Parti içinde edindiği yer, inşaat sektöründeki bağlantıları, hemşeri bağları ve çocukluk arkadaşı Faruk Çelik'e güvenle o da aday adayı oldu. AKP’de aday adaylık sürecinin tamamlanmasından sonra Tamyürek 5'inci sırayı zorlayacak bir aday olarak değerlendirildi. CHP'nin eski Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak hamlesine Türkiye'nin ilk 500 firması içinde yer alan Yörükoğlu Süt A.Ş'nin CEO'su Cihan Bulut'la karşılık vermesi bekleniyordu. Fakat Bulut'un adaylığı, mevcut milletvekili işadamı Sadık Badak'ın aday gösterilip gösterilmemesine bağlıydı. Listeler açıklandığında Sadık Badak da Cihan Bulut da kendilerine yer bulamadı. Tamyürek ise listenin seçilmesi zor gözüken noktasından, yani 13'üncü sıradan aday gösterildi.
TAMYÜREK’İ TWİTTER’DA BOMBALADI
"Neden?" sorusunun cevabı dün akşam saatlerinde Cihan Bulut'un Twitter hesabından geldi. Cihan Bulut, Tamyürek'i direkt hedef göstererek, "CHP ile iyi görüşen, işbirliği yapan, benim için ‘mason’ diye dedikodu yapan utanmazlar gördüm ki listede, gel de üzülme. Ne masonu ne! Utanmazlar. Kaldı ki partimiz her kesimden oy almıştır" diye yazdı. Bulut son paylaşımında Tamyürek'in sahte fatura suçundan iki ayrı hapis cezası aldığını mahkeme ve dosya esas karar numarası vererek açıkladı, davaların Yargıtay aşamasında olduğunu da ifadelerine ekledi. AKP’de bu seçim döneminde aday adaylarının birbirini AKP Genel Merkezi'ne jurnalleme faaliyetleri yoğun olarak yaşandı. 'Dedikodudan ibaret' sanılan bu girişimlerde en somut bilgi Bulut'un paylaşımlarıyla gündeme düştü.
BULUT İÇİN ‘MASON’ BİLE DENİLDİ
Bulut hakkındaki “mason” iddiası 2000'li yılların başından 2010 yılına kadar üyesi olduğu Kaleiçi Rotary Kulübü'nden kaynaklanırken, Bulut'un Rotary üyeliği AKP Genel Merkezi'ne ulaşıncaya kadar masona dönüştü. Bulut, hakkındaki iddialar nedeniyle Tamyürek'i suçlarken, AKP’nin 13'üncü sıra adayı da halinden memnun olmadığını Facebook hesabından paylaştığı, "Değerli dostlar, belki kaderimize küseriz ama davamıza asla küsmeyiz" mesajıyla ortaya çıktı. Onun da CHP'yle iyi ilişkileri ve hatta eski CHP'li Belediye Meclis Üyesi ile yurtdışındaki iş ortaklığına ilişkin Genel Merkez'e taşınan bilgiler Tamyürek'i listenin sonlarına itti.
KÖSE’YE ‘PARALEL YAPI’CI’ SUÇLAMASI
Antalya'dan Ankara'ya jurnaller içinde en sertiyle eski İl Başkanı Avukat Mustafa Köse karşılaştı. Köse için "Paralel Yapı mensubu" iddiası ortaya atıldı, ispat için bir dönem aynı hukuk bürosunu paylaştığı iş ortağı gösterildi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağlılığıyla bilinen ve onun Gülen Cemaati'ne karşı açtığı savaşla birlikte ortaklığını sonlandıran Köse, il başkanlığı döneminde birçok kez sınavdan geçtiği gibi Paralel Yapı sınavını da başarıyla atlattı, listenin 2'nci sırasında yer aldı.
ARICI’YA BU KEZ ŞANS VERİLMEDİ
Antalya'da listede olması beklenen bir diğer isim ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'ydı. 2007 yılında AKP'den milletvekili seçilen, 2011 Genel Seçimleri’nde 7'inci sıradan aday gösterilen Arıcı, parlamentoda olmadığı dönemde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü, AKP'den istifa eden Ertuğrul Günay'la da onun yerine getirilen Ömer Çelik'le de çalıştı. Bu kez seçilecek yerden listede olması bekleniyordu fakat değerlendirme dışı kaldı.
ENÇ İKİ SIRA DAHA YUKARI TIRMANDI
Listenin 4'üncü sırasında yer alan AKP Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç için çalışkanlığıyla nam saldığı parti kulislerinde listenin 8. sırası ve sonrası bekleniyordu. Enç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan ve AKP Genel Başkanı olarak katıldığı partinin son Afyonkarahisar kampına damgasını vuran isimdi. Enç, o toplantıda Erdoğan'a, cumhurbaşkanı adayı olmamasını, seçildiği takdirde AKP'nin Anavatan Partisi'yle aynı sonu yaşayacağını söyledi. Erdoğan'ın sert tepkisiyle karşılanan Enç'in siyasi hayatının o gün bittiği değerlendirmeleri yapıldı ama 2011'de listenin 6'ıncı sırasında yer alan Enç, 2 sıra daha yükseldi.
BU İŞE EN ÇOK ALANYALILAR KIZDI
AKP listesinin en zayıf halkasını Antalya'nın 3'üncü büyük ilçesi Alanya oluşturdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun memleketinden hiçbir isim listede yer almadı. Hal böyle olunca Alanya'da AKP teşkilatı İstanbul'dan milletvekili aday adayı olan ama Antalya'da 5'inci sıra adayı gösterilen Avukat Sena Nur Çelik'e sarıldı. Antalya'da partinin önde gelen isimlerinin dahi hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğu Çelik için AKP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, "Alanyalıdır, hatta Alanya'da görev yapan 6'ncı sırada adayımız İbrahim Aydın da Alanya'nın adayıdır" diye açıklama yaptı. Fakat Alanyalı bir Bakana sahip ilçede bu açıklamalar yeterli olmayınca, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Alanya-Antalya-Afyonkarahisar, Antalya-Mersin ve Alanya-Taşkent-Konya hızlı tren projelerinin mimarı olduğu belirtilerek, sosyal medya üzerinden "Lütfü Elvan Alanya'ya hayırlı olsun" mesajları dolaşıma sokuldu.
SÜRPRİZ İSİM: SENA NUR ÇELİK
Antalya listesinin en bilinmeyen ismi, 5'inci sıra adayı 28 yaşındaki Sena Nur Çelik, İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat. Çelik, Türkiye'nin en büyük hukuk bürolarından 'Yüksel Karkın Küçük Avukatlık Ortaklığı'nda çalışıyor. Çelik'in Alanyalılığı, ilçeye 36 kilometre uzaklıkta bulunan İspatlı Mahallesi doğumlu Kanal 7 Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çelik'in kızı olmasından geliyor. Baba Çelik, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Almanya'daki 'Deniz Feneri e.V.' bağlantılı 2011 yılında gerçekleşen soruşturma kapsamında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman'la birlikte çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 3 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 08.04.2015 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dürüstlük 2015-04-09 10:12:55

çıkarlar çatışınca nasıl da birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya döküyorlar !!!

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349