banner468

ALTSO'da Akdağ kavgası

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclisi dün 23. oturumunu gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mustafa Tuna’nın başkanlığında yapılan ALTSO Meclisi’ne, odanın eski başkanı Kerim Taç’ın önceki gün Akdağ Kayak Merkezi konusunda yaptığı basın açıklamaları ve Hasan Fevzi Yüksekkaya’nın, Taç Ailesi’nin ALTSO seçimlerinde hile yaptığı iddiaları damgasını vurdu. Bu iddia üzerine salonu terk eden Kerim Taç ile Kerim Aydoğan’ın sözlü atışmaları ise Meclis’te tansiyonu bir hayli yükseltti.

ALTSO'da Akdağ kavgası

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclisi dün 23. oturumunu gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mustafa Tuna’nın başkanlığında yapılan ALTSO Meclisi’ne, odanın eski başkanı Kerim Taç’ın önceki gün Akdağ Kayak Merkezi konusunda yaptığı basın açıklamaları ve Hasan Fevzi Yüksekkaya’nın, Taç Ailesi’nin ALTSO seçimlerinde hile yaptığı iddiaları damgasını vurdu. Bu iddia üzerine salonu terk eden Kerim Taç ile Kerim Aydoğan’ın sözlü atışmaları ise Meclis’te tansiyonu bir hayli yükseltti.

20 Ekim 2010 Çarşamba 00:00
ALTSO'da Akdağ kavgası
banner404
 Alper KUTAY

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’ne, Akdağ Kayak Merkezi projesi ile Kerim Taç’ın 2009’un Ocak ayında yapılan ALTSO seçimlerinde hile yaparak seçimi kazanmaya çalıştığı iddiaları damgasını vurdu. Saat 14.00’de başlayan ALTSO Meclisi’nde ilk olarak, ALTSO’nun kentin tanıtımı amacıyla kurduğu Web TV’nin tanıtımıyla start verildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırlattığı ve yaklaşık 3 bin dolara mal olduğu bildirilen Web TV ile Alanya’nın tanıtımının yapılmasının hedeflendiğini söyleyen ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Bu TV şimdilik deneme aşamasında. İlerleyen dönemde bunu daha da geliştireceğimize inanıyoruz” dedi. 
ALTSO, BELEDİYENİN ŞİRKETİNE KÜÇÜK HİSSEDAR OLDU
Aydoğan’ın bir aylık yönetim kurulu faaliyetlerini açıklamasının ardından, Alanya Belediyesi’ni temsilen ALTSO Meclisi’ne katılan Bağımsız Meclis Üyesi Alper Birer, Alanya Belediyesi öncülüğünde kurulması planlanan “ALBEL Alanya Kültür, Turizm, Altyapı Hizmetleri San ve Tic. AŞ”ye ALTSO olarak ortak olunması teklifini sundu. Birer, kurulacak şirketin ilerleyen süreçte kent içerisinde tasarrufu Alanya Belediyesi’ne geçen ya da geçecek olan kültür varlıklarının işletilmesi için elzem olduğunu, şirketin % 98 hisse hakkının Alanya Belediyesi’ne, geriye kalan % 2’lik bölümün de Esnaf Odası, Pansiyoncular Odası, ALTAV ve ALTİD arasında bölüştürüleceğini bildirdi. 
DIŞARIDAN GELECEK RANTİYECİLERİN ÖNÜ KAPANMALI
Birer’in Alanya Belediyesi’nin teklifini sunmasının ardından bazı Meclis üyeleri çekincelerini söyleyerek diğer hissedarlara neden küçük pay verildiğini sorguladı. Alanya Belediyesi temsilcisi Alper Birer, “Belediye istese bu şirketi iki kişiyle limitet olarak da kurabilirdi ama biz istedik ki Alanya’da söz sahibi olan sivil toplum örgütleri de bu işin için olsun” dedi. ALTSO Meclis Üyesi Hüseyin Hacıkadiroğlu da Birer’e destek verdi. Hacıkadiroğlu, “Bence ALTSO’ya neden küçük pay verildiğini sorgulamak yerine bu oluşuma tam destek verelim. Alanya’nın değerlerini Alanya’daki kamu kurumları ve derkenler yönetsin, dışarıdan gelecek rantçı insanların eline geçmesin” diye konuştu. Yapılan oylamada, ALTSO’nun şirket oluşumuna katılması 10 ret oyuna karşın 22 oy ile kabul edildi.
ALANYA TANITIM FİLMİ İÇİN OCAK’TA FON İSTENECEK
Toplantının sonundaki dilek ve temenniler bölümünde konuşan ALTSO Meclis Üyesi Emin Dere, Alanya tanıtım filmi için ünlü yönetmen Sinan Çetin dışında farklı yönetmenlerle de görüşülmesini, ALTİD ve ALTAV’dan maddi destek istenmesini, gerekirse Turizm Bakanlığı’ndan da fon talep edilmesini istedi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, tanıtım CD’sinin her zaman gündemlerinde olduğunu, 4 farklı şirketle görüşme halinde olduklarını, filmin parasını da Tanıtım Genel Müdürlüğü’nden almak için 2011 Ocak ayında Ankara’da bir çalışma yapacaklarını bildirdi.
WEB TV İÇİN KİMDEN İZİN ALINDI, KİME NE KADAR VERİLDİ?
ALTSO Meclis Üyesi Hüseyin Hacıkadiroğlu, ALTSO bünyesinde kurulan Web TV’nin açılmasına ne zaman karar verildiğini, ne kadar bütçe ayrıldığını sordu. Hacıkadiroğlu, “Bu işler neden daha önceden bize bildirilmiyor. Her şeyi buraya gelince öğrenmek zorunda mıyız? Belediyenin şirketine 2 bin TL verip vermeyeceğimizi saatlerce tartışıyoruz ama bu işlerin parasının nasıl ve nereden sağlandığını sorgulamıyoruz” diye konuştu. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ise konuya ilişkin açıklamasında, “Web TV için şu ana dek 3 bin dolar civarında bir masraf çıktı. Bunun henüz 130 doları kasamızdan çıktı” dedi. 
KERİM TAÇ DÖNEMİNDE 2 BİN TL TELEFON FATURASI ÖDENMİŞ
Toplantının bu bölümünde ALTSO eski başkanı Kerim Taç söz aldı. Kestel’de yapılan tüp depoları, ALTSO bütçesi gibi konularda ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan’a sorular yönelten Taç’ın konuşması sırasında ortam bir anda gerildi. Taç’ın oda bütçesi hakkında yaptığı açıklama sırasında söze giren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Ben bugüne kadar daha odanın resmi telefonunu elime almadım. Ama sizin döneminizde odanın cep telefonuna ayda 2 bin TL ödeniyordu” dedi. (Bu aşamadan sonra yapılan konuşmaları sayfanın sağ tarafındaki bölümde okuyabilirsiniz)
KAYIŞ: AKDAĞ KONUSUNDA TETİKÇİLER SAHNEYE ÇIKTI
Toplantının son bölümünde söz alan ALTSO Meclis Üyesi Serhat Kayış, Akdağ Kayak Merkezi konusunda birkaç gündür ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Akdağ Kayak Merkezi konusunda 1993 yılında girişimde bulunan isimlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kayış, “Kendilerinden sonra göreve gelen yönetim yıllarca ihmal edip, peşine düşmedikleri ve Davraz’a kaçırdıkları kış turizm merkezi projesi, gerçekleşme aşamasına gelince güya mundar oldu. Hemen sahneye tetikçiler çıktı ve projeyi kötülemeye başladılar. Maalesef üzülerek görüyoruz ki bu kişilerden etkilenen çok kıymetli kişiler de olayı siyasete sokarak farklı kulvara çekmeye başladılar” dedi. 
NEREDEYSE ALLAH’A ‘KAR YAĞMASIN’ DİYE DUA EDECEKLER
Kayış, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Çok merak ediyorum, ‘Akdağ olurdu, olmazdı, hayaldi, fanteziydi’ gibilerinden konuşan bu kişiler, hiç Akdağ Kış Turizm Merkezi’nin yapılacağı alana gittiler mi? Yoksa aşağıdan bakıp da gördüğümüz Çeltek Yaylası’nın üstünde karla kaplı alanı Akdağ mı zannediyorlar? Maalsef bu felaket tellalları, çok uzun yıllar şehrin yönetiminde görev aldılar, şimdi ‘Turizmi çeşitlendirmek için uğraşmayın’ diyorlar. Bir takım kişiler çıkıyor, meteoroloji uzmanı gibi açıklamalar yapıyor, baraj gölünden sonra Akdağ’da kar tutmaz diyorlar. Neredeyse bu kış ellerini açıp Allah’a ‘Kar yağmasın’ diye dua edecekler.”
SOKAK DEDİKODULARI İLE BİZİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR
Toplantının son bölümünde yeniden söz alan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, şunları söyledi: “Bu tür olaylara çok üzülüyorum. Biz sanki Alanya’yı yakıp yıkıyoruz, odanın paralarını yiyoruz gibi davranıyorlar. 17 senelik projeyle uğraşıyoruz ama bu arkadaşlar o kadar çok dedikodu yapıyorlar ki sanki biz odanın parasını yiyoruz. Daha odanın telefonunu bile çevirmedim. Geçmişte burada ayda 2 bin TL telefon faturası ödeniyordu. Odanın parasını kendi şirketimin parasından daha çok koruyorum. Ama sokakta, her köşe başında ayrı bir dedikodu duyuyorum, çok üzülüyorum.” 

MECLİSİ GEREN KONUŞMALAR
Kerim Taç: Biz farklı düşünüyoruz diye bize ‘Andavallı’ demesini hak ediyor muyuz? Bu hakkı kim veriyor ona. Ben Meclis üyesiyim, geçmişte bu odanın yöneticiliğini yapmışım. Bu konuda basın bilgime başvurmuş. Gayet nazik bir şekilde görüşlerimiz açıklamışım.
Kerim Aydoğan: Sen aslında Meclis üyesi de değilsin. Hileyle hurdayla buradasın.
Kerim Taç: Buyur şimdi bu söze ne yaparsınız, ne söylememiz lazım. Yahu bırak bu polemikleri, geç.
Mustafa Tuna: Arkadaşlar lütfen yahu.
Kerim Taç: Gelmeyelim o zaman bir daha buraya, onu mu istiyorsunuz.   
Mustafa Tuna: Şimdi oturumu kapatacağım, hiç kimse bir şey diyemeyecek. Ondan sonra kalacaksınız burada.
Bilal Korkmaz: Oturumu kapatacağım deme, oturuma hakim ol.
Kerim Taç: Bütçeyle ilgili bazı bilgiler aktaracağım. 2009’da gerçekleşen oda bütçesi 2,4 milyon TL. 2010’dan bugüne dek gerçekleşen 1,930 milyon TL. 700 bin TL de biz bırakmışız. Toplamı 5 milyon TL. Şu anda elde 1 milyon TL var. Peki, 4 milyon TL para nerede? Harcamalarda israf olduğuna inanıyorum. (Kendisine laf atılması üzerine) Bu ortamda verimli bir çalışma yapılamaz. Hakaretle, ‘Sen Meclis üyesi değilsin, sen görüşünü beyan edemezsin’ gibi cümlelerle bu iş yürümez. 
Serhat Kayış: Başkanım, şu Akdağ konusu dallanıp budaklanmadan bir açıklığa kavuşturalım.
Hasan Fevzi Yüksekkaya: Başkanım, Akdağ’ı ikinci plana al lütfen. Önce benim diyeceklerim var.
Mustafa Tuna: Arkadaşlar bir saniye yahu.
Bilal Korkmaz: Bu Mecliste bulunmak zul haline gelmesin. Hepimiz arkadaşız, dostuz. Benim istirhamım, oturuma hakim olunsun. Aksi takdirde Meclisi terk edeceğim.
Mustafa Tuna: Ben size söz vermeden siz konuştunuz. Önce kendinize bakın. Ne yapayım, nasıl susturayım. Takdir edersiniz ki, konuşmak isteyenin ağzına da bir şey yapamazsınız.
Hasan Fevzi Yüksekkaya: 2009’un Ocak ayındaki ALTSO seçimlerinde Kerim Taç, 24 üyeyi sahte olarak yazdırmıştır. Bunların içinde Taç’ın aile fertleri de vardır. 24 kişiden 17’si seçimin ardından vergi dairesinden kayıtlarını sildirmişlerdir. 
Kerim Taç: Burada benim ailemden söz edemezsin. 
Hasan Fevzi Yüksekkaya: Ailenizden söz etmiyorum, elimdeki belgeden söz ediyorum.
Kerim Taç: Senin belge dediğin nedir? Bu kadar olmaz yahu. Siz burada insanların ailelerinin onurlarıyla oynuyorsunuz yahu. 
(Kerim Taç bu aşamadan sonra ayağa kalkarak salonu terk etmek istedi. Kerim Aydoğan, Hasan Fevzi Yüksekkaya ve bazı üyeler ‘Yine mi kaçıyorsun?’ deyince Taç salona birkaç kez girip çıktı. Karşılıklı sözlü atışmalardan sonra önce Kerim Taç, ardından Hüseyin Hacıkadiroğlu salonu terk etti)
Hasan Fevzi Yüksekkaya: Gerçekler herkesi rahatsız eder. Bu belgeler seçim hırsızlığının belgeleridir. Bundan rahatsız olup kaçmak, Meclisi terk etmek de nedir?


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 28.09.2012 11:42
Anahtar Kelimeler:
altso da akdağ kavgası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349