Alanyalı Bakan Çavuşoğlu'ndan sert tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına ilişkin, "Arap dünyasından çok net tepkiler geldi. Ama bazı ülkelerden çok düşük seviyede tepkiler geldi. Öyle görülüyor ki bazı ülkeler, bu kararı alan ülkeden fazla çekiniyor" dedi

Alanyalı Bakan Çavuşoğlu'ndan sert tepki
banner404

Haber: Alper KUTAY

NTV'DE gündemi değerlendiren Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi'ne kimin katılıp katılmayacağıyla ilgili, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dışişleri bakanı seviyesinde katılacağını, henüz Suudi Arabistan'dan kimin geleceğinin ise belirtilmediğini, buna karşın Mısır'ın da dışişleri bakanı seviyesinde katılacağını belirtti. Zirvede verilecek mesajların önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Bir ülkenin oldu bittisine karşı durmamız gerekiyor. Esasen o ülke niye yanlış yaptı sorusunu Amerikalılar bile cevaplayamıyorlar. Diğer taraftan 'ben süper gücüm, istediğimi yaparım' anlayışının bugünün dünyasında geçerli olmadığını herkese göstermemiz gerekiyor. Süper güç böyle adaletsizlik yaparak olunmaz" diye konuştu.
'AVRUPA NEDEN KORKUYOR?'
Bakan Çavuşoğlu, ABD'nin bu yanlıştan dönmesini arzu ettiğinin altını çizerek, bugünkü zirvede güçlü mesaj verileceğini söyledi. ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması nedeniyle Arap dünyasından yeterli tepki gelip gelmediğiyle ilgili Bakan Çavuşoğlu, "Arap dünyasından çok net tepkiler geldi. Ama bazı ülkelerden çok düşük seviyede tepkiler geldi. Öyle görülüyor ki bazı ülkeler, bu kararı alan ABD'den fazla çekiniyor. Görüyoruz ki dünyanın değişik birçok kesiminde Yahudiler de bu kararı benimsemiyor" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Avrupa'nın da bu karara tepki gösterdiğine işaret ederek, "İslam dünyasından bazı ülkeler bir korku içinde. Kimden, neden korkuyorsunuz? Biz bugün Kudüs'ü savunmayacağız da ne zaman savunacağız. Müslümanların üç kutsal şehrinden biri olan Kudüs'ü savunamayacaksın da neyi savunacaksın?" ifadesini kullandı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479