banner468

‘Alanya il olmayı çoktan hak etti’

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, “Alanya’nın Bazı Ekonomik ve Sosyal Verilerinin Mevcut İller ile Karşılaştırmalı Analizi” adlı kitabın tanıtımını dün yaptı. Aydoğan, “Kitaptaki veriler Alanya’nın ülkemizdeki 81 ilin yarısından daha önemli ve büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

‘Alanya il olmayı çoktan hak etti’

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, “Alanya’nın Bazı Ekonomik ve Sosyal Verilerinin Mevcut İller ile Karşılaştırmalı Analizi” adlı kitabın tanıtımını dün yaptı. Aydoğan, “Kitaptaki veriler Alanya’nın ülkemizdeki 81 ilin yarısından daha önemli ve büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

26 Şubat 2011 Cumartesi 00:00
‘Alanya il olmayı çoktan hak etti’
banner404
 Alper KUTAY
YILLARDIR süregelen Alanya’nın il olması ile ilgili tartışmalar ve verilen mücadeleye bir yenisi daha eklendi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Alanya’nın ekonomik ve sosyal kriterlerini derleyerek bir kitaba dönüştürdü. Kitaptaki veriler Alanya’nın ülkemizdeki 81 ilin yarısından daha önemli ve büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, bu yayını hazırlamaktaki amaçlarının herkesi bilgi sahibi yapmak ve Alanya’nın il olma sürecine katkı yapmak olduğunu söyledi.
AKDENİZ’DE DÖRT İL VAR AMA KARADENİZ’DE ON BİR İL VAR
Aydoğan, hiçbir tartışmaya açık kapı bırakmayacak biçimde ekonomik ve sosyal verilerin derlendiği kitabı başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri ile devlet kademelerinde görevli olan konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara göndereceklerini açıkladı. Akdeniz Bölgesi’nde toplam 1.542 kilometrelik bir sahil bandında sadece 4 il bulunmaktayken, Karadeniz Bölgesi’nde 1695 kilometrelik sahil bandında 11 ilin yer aldığını açıklayan Aydoğan, “Antalya’ya 138 kilometre mesafede bulunan Alanya, 500 kilometreyi bulan Antalya ve Mersin arasında önemli bir konuma sahiptir” dedi.
ALANYA EMSALLERİ İÇİNDE İL OLACAK ENDER İLÇELERDEN BİRİ
İlçe düzeyini aşmış bir kent olan Alanya’nın il olma isteğinin birçok ilçenin sadece siyaseten il unvanı alarak gelen ödeneklerle gelişme isteğinden farklı olduğunun altını çizen Aydoğan, “Kısacası Alanya’nın mevcut yapısı ve fiili durumu nedeniyle il olması adeta bir zaruret halini almıştır. Oda olarak bu kitapta bu gerçeğe dikkat çekmiş olmaktan ötürü mutluyuz. Alanya, il için adı geçen ilçeler içinde her açıdan il olabilecek en öncelikli ilçedir. Alanya, ADNKS’ye göre 24 ilden daha fazla yerleşik nüfusa sahiptir” diye konuştu.
ALANYA’NIN 50 İLDEN DAHA FAZLA VERGİ MÜKELLEFİ VARDIR
Aydoğan, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Alanya sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında 872 ilçe içinde 40’ıncı, il merkezleri içinde de 22’nci sıradadır. Alanya’da 50 ildekinden daha fazla faal gelir vergisi mükellefi faaliyet göstermektedir. Alanya’da 58 ildekinden daha fazla kurumlar vergisi mükellefi faaliyet göstermektedir. Alanya, gelir ve stopaj vergisi mükellef sayısı bakımından 29’uncu sıradadır. Alanya GMSİ mükellef sayısı bakımından 35’inci sıradadır. Alanya’da kayıtlı toplam faal vergi mükellefi sayısı 46 ildekinden fazladır. Alanya KDV mükellefi sayısı bakımından 29’uncu sıradadır. Alanya’da vergi tahakkuku bakımından 42 ilden daha fazla potansiyel bulunmakta ve 6 ilin toplamı kadar vergi tahsilatı gerçekleşmektedir.
ALANYA EN FAZLA BELEDİYESİ OLAN 54. YERLEŞİM BİRİMİDİR
Alanya, Turizm Bakanlığı belgeli tesis ve işletme sayısı bakımından, Antalya, Muğla ve İstanbul’dan sonra en fazla yatağa sahip 4’üncü merkez durumundadır. Alanya trafiğe kayıtlı araç sayısı bakımından iller arasında 39’uncu sıradadır. Alanya Türkiye’de en fazla yabancı sermayeli firma sayısı bakımından 6’ıncı sırada yer almaktadır. Alanya, Türkiye’de en fazla yabancı uyruklunun gayrimenkul edindiği merkezdir. Alanya, mevcut illerin en yakın ile uzaklıkları açısından 8’inci sırada yer alabilecektir. Alanya, mevcut belediye sayısı itibariyle en fazla belediyeye sahip 54’üncü merkez konumundadır.
ECZACI SAYISI BAKIMINDAN TÜRKİYE’DE 50. SIRADAYIZ
Alanya, kişi başı elektrik enerjisi tüketimi bazında 9’uncu sırada yer almaktadır. Alanya, faal dernek sayısı bakımından 61’inci sıradadır. Alanya, faaliyet gösteren avukat sayısı bakımından 32’inci sıradadır. Alanya, faaliyet gösteren SMMM sayısı bakımından 24’üncü sıradadır. Alanya, ilk ve orta öğretim öğrenci sayısı bakımından 68’inci sıradadır. Alanya, illere göre uzman doktor sayısı bakımından 50’nci sırada yer almaktadır. Alanya, illere göre pratisyen hekim sayısı bakımından 69’uncu sıradadır. Alanya, illere göre diş hekimi sayısı bakımından 30’uncu sıradadır. Alanya, eczacı sayısı bakımından 50’nci sıradadır. Alanya, il olmak için adı geçen ilçeler arasında, her açıdan il olabilecek en öncelikli ilçe konumundadır.”
ALANYA, ANTALYA VE MERSİN ARASINDA ÖNEMLİ BİR KONUMDA
Alanya’nın bugün coğrafi, ekonomik, sosyal ve demografik potansiyelleri itibarı ile mevcut illerin yaklaşık yarısından fazlasından daha büyük bir potansiyele sahip ve her geçen gün hızla artan büyümesi ile il olmayı hak eden bir ilçe olduğunun altını çizen Aydoğan, Akdeniz Bölgesi’nde toplam 1.542 kilometrelik bir sahil bandında sadece 4 il bulunmaktayken Karadeniz bölgesinde 1.695 kilometrelik bir sahil bandında 11 ilin yer aldığını, Antalya’ya 138 km mesafede olan Alanya’nın, 500 kilometreyi bulan Antalya ve Mersin arasında önemli bir konumda bulunduğunu dile getirdi.
ALANYA’NIN İL OLMASI ARTIK ZARURET HALİNE GELMİŞTİR
Bu açıklamalar ışığında ilçe düzeyini aşmış bir kent olan Alanya’nın il olma isteğinin, birçok ilçenin sadece siyaseten bir il unvanı alarak, bölgenin gelen ödeneklerle gelişmesi isteğinden farklı olduğunu vurgulayan Aydoğan, “Bu yönü ile Alanya’nın il olma isteği bölgenin mevcut yapısı ve oluşan fiili durum nedeni ile adeta bir zaruret halini almıştır. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız bu çalışma ile Alanya’nın çeşitli kriterleri itibarı ile mevcut iller ile bir mukayesesini yaparak elde ettiğimiz verileri tablolarla sunmak istedik.
HAZIRLANAN KİTAPÇIKTAN ANKARA’YA DA GÖNDERİLECEK
Bunda da amacımız, öncelikle Alanya’nın kapasitesinin ve potansiyellerinin ön plana çıkartılarak kamuoyunun bilgilenmesi, bu konuda karar verecek siyasilere de özet bir bilginin sunulması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonuçları itibarı ile Alanya’nın Türkiye’de il konusu gündeme geldiği zaman gerçekçi kriterler ölçeğinde ilk il olabilecek ilk ilçe konumunda olduğu görülmektedir. Ele alınan yaklaşık 25 kriterin genel bir değerlendirmesi yapıldığı zaman Alanya’nın mevcut 81 ilin en az yarsından daha önemli ve büyük potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Hazırlanan tablolarda da bu sonuçlar açıkça görülmektedir. Bu çalışmayı yayınlamakla da amacımız bu durum ile ilgili herkesin bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Yayınımızın Alanya’nın il olma süreci ile ilgili çalışmalara katkı sağlamasını umuyorum” diye konuştu.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 11.09.2012 17:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349