‘Alanya'da ittifak yok’ iddiası

MHP ile yerelde ittifak görüşmelerinde sona yaklaşan Ak Parti’nin her an ilçe başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. MHP ile müzakerelerde Alanya’nın olup olmadığı ise birkaç güne belli olacak

banner404

Haber: Alper KUTAY

ADALET ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yerel seçimde ittifak çalışmaları ile ilgili hazırlanan rapor, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Erdoğan, Bahçeli ile yapacağı görüşmenin ardından ittifaka son şeklini verecek. Ak Parti ile MHP arasında sürdürülen yerel seçimde ittifak görüşmeleri bitmek üzere. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, MHP'li Sadir Durmaz ile yaptığı görüşmeleri ve ittifak yapılması düşünülen 30 büyükşehir ve ilçeleriyle açıklanmayan illere yönelik hazırladığı iki ayrı raporu Başkan Erdoğan'a sundu. Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi’nde geç vakitlere kadar adaylarla ilgili çalışmalarını sürdürdü.
MECLİSTE İTTİFAK ŞEKİLLENDİ
Başkan Erdoğan dün de Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda 14 ilin daha belediye başkan adayını açıkladı. İttifak değerlendirmesinin 30 büyükşehir ve bunların ilçeleri üzerinden sürdürüldüğü bildirildi. Edinilen bilgiye göre; Ak Parti'nin, MHP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyükşehir belediye başkan adayı göstermemesine karşılık jest olarak Osmaniye, Mersin ve Iğdır olmak üzere 3 ili önerdiği belirtiliyor. Ak Parti'nin elinde 21 büyükşehir, MHP'nin elinde ise 1 büyükşehir belediye başkanlığı bulunuyor. 8 büyükşehir belediye başkanlığı ise muhalefetin elinde. Cumhur İttifakı'nın hedefi ise muhalefetin elinde olan belediyelerin kazanılması. Cumhur İttifakı'nda belediye meclis üyeliklerinde dağılımın nasıl olacağı ise netleşti. İttifak yapılan il ve ilçelerde her parti belediye meclis üyelikleri seçimlerine kendi listesiyle girecek.
PAZARLIKTA ALANYA OLACAK MI?
Aldıkları oy oranlarına göre belediye meclis üyeliklerinin dağılımı yapılacak. Ak Parti ile MHP 24 Haziran milletvekili seçimlerine de ayrı listelerde girmişti. Öte yandan siyasi kulislerde dolaşan iddialara göre; MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın MHP lideri Bahçeli’ye sunduğu ittifak raporunda özellikle Alanya’ya geniş yer verildiği, Ak Parti’nin Alanya’dan aday çıkarmamasının özellikle talep edilmesi gerektiğinin belirtildiği iddia ediliyor. Başkan Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’nin ittifak görüşmelerinde ilçelerin olup olmayacağı netlik kazanmazken, Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın da İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve bölge milletvekilleri kanalıyla Alanya’da ittifak olmaması yönünde Başkan Erdoğan’a bilgi verildiği de gelen haberler arasında.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Amat
Amat - 8 ay Önce

İttifak olmasın

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472