banner470

banner449

banner552

banner481

banner472

banner479

Alanya Belediyesi şirketleşiyor su fabrikası yolda

Alanya Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında söz alan İyi Partili Hacı Mevlüt Zavlak’ın turizm esnafına ilişkin sunduğu eleştiri üzerine Başkan Yücel sert çıktı ve esnafın kurallara uymadığı durumlarda ruhsat iptallerine varan yaptırımlar uygulayacağını kaydetti. Yücel, yanı sıra Alanya Belediyesi’nin şirketleşmesi adına ilk adımı birkaç ay içerisinde açılacak su fabrikasıyla atacaklarını müjdeledi 

POLİTİKA 07.05.2019, 18:55
Alanya Belediyesi şirketleşiyor su fabrikası yolda
banner404

Ceren ŞAHİN

ALANYA Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısı Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında dün gerçekleştirildi. Meclis toplantısına katılım eksiksiz sağlandı. Yapılan yoklamanın ardından partilerin grup sözcüleri söz alarak süreci değerlendirdi. On bir ayın sultanı Ramazan Ayı’na ilişkin sunulan iyi dileklerin ardından, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 3 Mayıs Türkçülük Bayramı, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Anneler Günü için mesajlar verildi. Yanı sıra çıkan çatışmalarda şehit olan askerlerimiz ve elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden turuncu yeşilli futbolcu Josef Sural için baş sağlığı dilekleri iletildi. Şehitlerimiz için PKK başta olmak üzere bütün terör örgütlerine yönelik kınama konuşmaları gerçekleştirildi. Öte yandan 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 2’nci kez toplanan meclise muhalefetin baskısı hakimdi. Alanya Belediye Meclisi’ne Millet İttifakı listesinden giren 13 meclis üyesinden CHP’lileri temsilen Erkan Demirci, İyi Parti’lileri temsilen ise Hacı Mevlüt Zavlak grup sözcülüğünü üstlendi. CHP’li Demirci Alanya Belediyesi’nin bütçesine ilişkin karşılaştırmalı veriler doğrultusunda uyarılarda bulunurken, İyi Parti’li Zavlak da turizm esnafına ve yaşanabilecek sorunlara değinerek eleştirilerini sundu. 
YÜCEL’DEN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK 
Meclis toplantısında Başkan Yücel’in gündeme ilişkin değerlendirmeleri arasında Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletmesi dikkat çekti. 
DEMAŞ İTİRAZI KOMİSYONDA 
Yapılan konuşmaların ardından meclisin gündem maddelerine gelindi. Gündem maddeleri kapsamında uzun süredir Alanya gündeminin en çok tartışılan konularından biri olan DEMAŞ’a yönelik CHP tarafından yapılan itiraz komisyona oy birliği ile havale edildi. 
KIZILALAN İÇİN KİRA GÜNDEMİ
Meclisin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve Asmaca Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kızılalan olarak bilinen mesire alanının 10 yıllık süreyle kiraya verilmesini ön gören gündem maddesine muhalefet kanadından uyarı geldi. Meclisin CHP’li üyesi Erkan Demirci “Kiralamalarda temel kaygımız denetim. Denetimlerle alakalı zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Örneğin 10 metrekare olarak izin verilen bazı işletmeler büyüyorlar 100 metrekareye çıkıyor. Komisyon kararında belirtilen halka açık ibaresi güzel, bizler de olumlu karşılıyoruz. Lakin denetimlerini biz mi yapacağız? Orman İşletme mi yapacak? Yapabilecek miyiz?” şeklinde konuştu. Başkan Yücel ise cevaben “Bu alan için 3 yıldır çalışıyoruz. Var olan alan zaten halka açık bir yer. Yap işlet devret gibi ya da kiraya vermek gibi. Belediye güzelce yapar lakin işletme konusuna geldiğiniz zaman prosedürü ağır. İşletmesini belediyenin yapamayacağı inancındayız. O yüzden özelleştirmek istiyoruz. Tamamen halka açık olması konusu da sözleşmelerimizde var. Devlet Bahçeli yaşam alanında nasıl uyguladıysak, burada da aynısını yapmak zorundayız. Yer sahibini biliyor, biz de denetimini yapıyoruz. Bu alanları da aynı şekilde Alanya’ya kazandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Karşılık olarak uyarılarda bulunan Demirci ise “Siz zaten bizim ne demek istediğimizi anladınız. Sorun yap-işlet-devret modeli değil. Bu tip durumlarda 3 bin metrekarelik kapalı alan için ihaleye giriyorlar. Ardından 13 bine çıktığı zaman haksızlık olmuş oluyor. Hem de piknik yeri özelliği kayboluyor. Bu anlamda denetimlerin ve takiplerin yapılması gerekiyor” dedi. Demirci’nin uyarısı üzerine Başkan Yücel’in gereken denetimlerin yapılacağı yönündeki ifadesiyle gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. 
MUHALEFETTEN BÜTÇE UYARISI
Meclisin dilek ve temennilerin sunulduğu bölümünde söz alan CHP’li Demirci, resmi istatistikleri sunarak bütçe hesaplamalarına ilişkin uyarılarda bulundu. Demirci “Bazı tespitler yapmak istiyorum. 2018 yılında bütçemiz 345 milyon olarak tespit edilmiş. Fakat gerçekleşen 269 milyon olmuş. Tahsilatın tahakkuku yüzde 70 seviyesinde kalmış. Yani yüzde 30 oranında tahsil yapamamışız. Giderimiz ise 339 milyon olarak gerçekleşmiş. Gelir ve gider dengesine baktığımız zaman 2018 yılında 70 milyon liralık bir bütçe açığımız oluşmuş. 2017 yılında 890 bin lira faiz ödemişiz. Bu rakam 2018 yılında 4 milyon 912 bin liraya çıkmış. 2018 yılında yatırım için 98 milyon 772 bin lira harcamışız. Yaklaşık 100 milyonluk bir bütçeyle yatırım yapmışız. Bu rakamın da gelir bütçesine oranı 36,7. Yani bu hesaba göre her 3 liranın 1 lirası yatırıma ayrılmış. Bu pek çok yerel belediyeye göre iyi bir rakam. Başarılı bir rakam. Ama tabi gönül istiyor ki, bu rakam yüzde 50’lileri bulabilsin. Öte yandan 2016 yılında 55 milyon olan borcumuz, 2018 yılında 146 milyon liraya çıkmış. 2016 yılında 85,6 milyon alacaklarımız ise, 2018 yılında 115 milyon liraya çıkmış. Yani baktığımız zaman 146 milyon borç, 115 milyon alacak söz konusu. Bu da çok kötü bir oran değil. Ben bütçesinin kat be kat üstünde borcu olan ne belediyeler biliyorum. Tahmin edilen bütçe ve gelirle, tahakkukları tutturamamışız. Buradan yola çıkarak bütçenin daha gerçekçi bir bakış açısıyla oluşturulması gerektiğini ifade etmeyi doğru buluyoruz. Son olarak, bütçe emanetleri kalemi bildiğim kadarıyla dışarıdan aldığımız hizmetler karşılığında ödediğimiz para anlamına geliyor. Burada sürekli bir artış yaşandığı görülüyor. 35 milyon liradan 69,7 milyon liraya çıkmış bu kalemde borcumuz. Esnafımıza ödediğimiz para azalıyor. Küçük esnaf sonuçta. Belediyenin durumunu da biliyorum ama hassas davranmak gerekir diye düşünüyorum. Borçluluk düzeyi itibariyle pek çok belediyeden daha iyi olduğumuzu görsek de, yatırım odaklı borçlanmak ve yatırım odaklı borçlanırken de fayda, maliyet hesaplarının doğru yapılması konusunda muhalefet olarak uyarılarımızı sunuyorum. Yani ‘100 lira harcadığımız bir işte 10 lira getirimiz olacaksa, yapmayalım’ diyoruz” şeklinde konuştu. 
YÜCEL’DEN SU FABRİKASI MÜJDESİ 
Demirci’nin ardından söz alan Başkan Yücel ise belediyelerin şirketleşmesi gerektiğine dikkat çekerek “Bu belediyeyi biz bir şekilde şirketleştirebilseydik şu anda çok daha fazla gelir elde edebilirdik. Benim tartıştığım ve izah etmeye çalıştığım konular bunlar. Ama örnek olarak çevre belediyeleri aldığınız zaman bu belediyelerin acilen şirketleşmesi gerekiyor. Şu an belediye şirketlerinde çalışan personelin bile aylık 80, 100 TL arası KDV ödemesi çıkıyor. Bu gider senede 1 trilyon lirayı geçiyor. Birkaç örnek verebilirim. İstanbul Belediyesi’nin bütçesi 19 milyar, şirket bütçesi 22 milyar. Belediye bütçeleri kadar şirketleşmeye gidiliyor. Biz de şirketleşmeye su fabrikasıyla başlıyoruz. Allah izin verirse fabrikamızı birkaç ay içerisinde açıyoruz. Manavgat’la Adana arasında ihracat belgesi olan tek su kaynağı ve Çıplaklı’nın üzerinde bulunmakta. Birkaç firma bu tesisin 5 yıllık üretebileceği su kapasitesine talip olmuş durumda. Bu anlamda tekliflere her daim açığız. Belediyenin lehine kullanılabilecek her şeye varız. Böyle başlayalım, hep beraber kendi yağımızda kavrulmak aşamalarına gelelim. Belediye de kendi ticaretini yapacaktır. Giderlerimiz aylık 13 milyon liraya yaklaşıyor. Geçen ay İller Bankası’ndan kullanabildiğimiz para 5 milyon lira. Aradaki fark kendi gelirleriyle kapanacak. Dünyada ve ülkede yaşanan krizle alakalı tasarruflu ve üretken bir anlayış sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Yeter ki belediyemiz ve ülkemiz kazansın. Biraz daha tasarruflu, biraz daha iradeli, biraz daha üretken olarak işimizi idare etmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
‘ÇIĞIRTKANLIK HAT SAFHAYA ULAŞTI’
İyi Parti Grup Sözcüsü Hacı Mevlüt Zavlak ise turizm sezonu öncesi görmüş oldukları eksikliklere değinerek “Sezonun hemen başında olmamıza rağmen bizleri endişelendiren ve tedbir alınması gerektiğine inandığımız bazı hususlar var. Birincisi çarşı merkezindeki esnafın bir kısmının çığırtkanlığı ayyuka çıkarmış olmasıdır. Burada zabıtaların çalıştıklarını, denetim yaptıklarını görüyorum ama maalesef ya yapılan denetimler yetersiz ya da caydırıcı tedbirler yeterli değil ki esnafın bu huyundan vazgeçmediğini görüyoruz. Özelikle Atatürk Caddesi’nin altında kalan bölümde bayanların rahatsız edildiğini görüyorum. Bu konuda tedbir alınması gerektiğini görüyoruz. Etiket uygulamasına esnafın bazıları uyuyor bazıları uymuyor. Bir de aldatıcı ve haksız rekabet yaratan bir etiket uygulaması var. Büyük etiketlerle müşteri haksız bir şekilde yönlendiriliyor. Bu konuda denetimlerin sıklaştırılmasını talep edeceğiz. Öte yandan müzik yayını yapan esnafın desibel sınırına uyduğunu düşünmüyorum. Evim Oba Mahallesi’nde eski stadyumun arkasında. 10 gündür müzik sesi evime kadar gelmeye başladı. Ses, merkezden geliyor. Bu konuda denetim yapılması gerektiğine inanıyoruz. Teknelerde de müzik ile ilgili ses kirliliği var” dedi.
YÜCEL’DEN ESNAFA SERT UYARI 
Zavlak’ın ardından söz alarak süreci değerlendiren Başkan Yücel “Bu hafta cuma günü tüm esnaf odaları, Esnaf Komisyonu ve benim de katılacağım toplantıda son noktaları koyacağız. Son 1 aydır gerek kolluk kuvvetleri, gerekse de bizim kendi ekiplerimizle gece uygulamalarına başladık. Esnaf olarak kendimizi düzeltmeliyiz. Ahilik kurallarının dışına çıktığımız zaman sonuçlar bu hale geliyor. Bazı esnaf arkadaşlarımızı buradan kınıyorum. Bu toplumun huzurunu bozmaya hiç kimsenin hakkı yok. 3-5 kuruş para kazanacağız diye güzel Alanya’nın adını karalamaya hiç kimsenin hakkı yok. Bu işlerden caydırıcı ne yapılması gerekiyorsa, ne kadar ceza yazılması gerekiyorsa, hatta ve hatta ruhsatları bile iptal edilebilecek şekilde kanunlar, hukuk kuralları içerisinde açıklarını bulabilirsem iptaline gidecek şekilde bunların üzerine bastıra bastıra yapacağız. Kimsenin buna hakkı yok. Nasıl geçen dönemlerde bunu yaptıysak, kapısına, bacasına, penceresine ‘Bu iş yeri bu yüzden kapandı’ yazdıysak bundan sonra aynısını yapacağız. Bunu ilerleyen zaman içinde göreceksiniz. Dükkan kapatma ve buna benzer uygulamalarda ceza işlem tarihi ne zamansa o zaman dilimi içerisinde cezasını ödeyecek. Sezonun ortasında ise ortasında. Kışın ise kışın. ‘Yazın ben idari mahkeme kararı alayım, kışın cezamı çekeyim’ derse bu olmaz. Herkes hak ettiğini yaşayacak. Kimsenin bu memleketin düzenini, huzurunu bozmaya hakkı yok. Burada herkes kurallara uyacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Sait çekici 6 ay önce
Pazar yerlerinde zabita hic kontrol yapmiyor biryere cöküp orda cay iciyor gıda ürünleri satanların urünleri üstleri hepsi açık teraziler cogu eksik tartıyor kendilerine bakıyor biz görmüyoruz coģunda etiket yok.
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
banner384
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:48
İkindi 15:57
Akşam 18:28
Yatsı 19:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
banner440
banner545