banner468

‘Alanya artık daha güçlü’

Merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla kahvaltıda buluşan AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, daha büyük ve gelişmiş bir Alanya için çalıştıklarını vurguladı. Alanya’nın gelişmesi için başta Gazipaşa Havalimanı olmak üzere pek çok dev yatırımı getirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Alanya asla Antalya’nın mahallesi olmayacak, aksine güçlenecek. Belde ve köylerin birleşmesiyle bunun önünü açan biz olduk” dedi.

‘Alanya artık daha güçlü’

Merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla kahvaltıda buluşan AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, daha büyük ve gelişmiş bir Alanya için çalıştıklarını vurguladı. Alanya’nın gelişmesi için başta Gazipaşa Havalimanı olmak üzere pek çok dev yatırımı getirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Alanya asla Antalya’nın mahallesi olmayacak, aksine güçlenecek. Belde ve köylerin birleşmesiyle bunun önünü açan biz olduk” dedi.

25 Aralık 2012 Salı 00:05
‘Alanya artık daha güçlü’
banner404
 Alper KUTAY
ADALET ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Yasası’nın faydalarını anlatmak için Alanya’nın merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldi. Dün sabah Alanya Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen kahvaltı etkinliğine; özel bir program nedeniyle Çanakkale’ye giden Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile ailesiyle İstanbul’da bulunan AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney katılamadı. Toplantıda, İl Genel Meclisi üyeleri, belde belediye başkanları, yönetim kurulu üyeleri, Gençlik Kolları Başkanı Mimar Mustafa Toklu ile Kadın Kolları Başkanı Mine Karagöz de hazır bulundu. Saat 10.00’da başlayan etkinliğin basına açık bölümünde yaklaşık 35 dakikalık uzun bir konuşma yapan Çavuşoğlu, Büyükşehir Yasası ile yerel yönetimlerin güçlendirilmesini hedeflediklerini ancak muhalefet partilerinin bu konuyu da sulandırmaya çalıştıklarını vurguladı.
‘ASLA TARİHLE HESAPLAŞMADIK’
On yıllık iktidarları boyunca söz verdikleri tüm hizmetlerin büyük bir kısmını hayata geçirdiklerini, bir kısmını ise bazı nedenlerle yapamadıklarını belirten Çavuşoğlu, “On yıldır çok şükür çok şeyler yaptık. Bizden önceki 79 yılda hiç yapılmayanları yaptık. Ama bakıyoruz, biz bunu söyleyince muhalefet partileri ‘Siz tarihle mi hesaplaşıyorsunuz?’ diyor. Elbette tarihle hesaplaşmıyoruz. Ancak geçmişle geleceğin sentezini bugün yapabilirsiniz. Ülkemizin 2023 hedefleri vardı, şimdi bu hedef 2071’e dek uzandı. Biz işbaşına geldiğimizde ortaya koyduğumuz politikaların hayal olduğunu, ülke ekonomisinin felakete sürükleneceğini söyleyen ve savunan muhalefet partileri ve köşe yazarları vardı. Esnafa, çiftçiye ve köylüye vergi kolaylığı sağlayacağımızı, emekliye zam yapacağımızı söylediğimizde ‘Bu ülkeyi batırırsınız’ dediler, çok şükür tüm vaat ettiklerimizi yaptık ve ülkemiz batmadı, aksine daha da büyüdü” dedi.
‘IMF’YE BORÇ VERİR HALE GELDİK’
Çavuşoğlu, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Paradan altı sıfır atacağız’ dedik, ‘Hayal kurmayın’ dediler. Allah’a çok şükür, artık bu ülkenin pasaportu da parası da itibarlıdır. Bunların hepsi AKP’nin hedef ve vizyonları sayesinde gelişti, hayata geçirildi. ‘Hastaneleri birleştireceğiz’ dedik, ‘Herkes birinci sınıf vatandaş olarak sağlık hizmeti alacak’ dedik, hiç kimse inanmadı. Şimdi görüyoruz ki yapılan anketlerde halkımız en çok sağlık hizmetlerinden memnun. Türkiye’de yapısal değişiklikler yapıyoruz, yönetimde kaliteyi nasıl artırırız, bunun hesabını yapıyoruz. IMF’ye borcumuz kalmıyor, hatta önümüzdeki dönem IMF’ye beş milyar dolar kredi verip zor durumda olan Yunanistan ve Latin Amerika ile Afrika ülkelerinin kredi almalarını sağlayacağız. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin borcundan daha fazla parası kasasında var. Biz işbaşına geldiğimizde kasada 22 milyar dolar vardı, şu anda Merkez Bankası’nın kasasında 120 milyar dolar var.
‘YENİ YASA MANİPÜLE EDİLİYOR’
Para sıkıntımız kalmadı, artık halkımıza daha fazla hizmet etmek istiyoruz. Bu nedenle hem merkezi hem de yerel yönetimi güçlendirmek için iki önemli projemiz var. Bunlardan birisi, şu anda sıkça tartışılan Başkanlık Sistemi’dir. Bu konuda her siyasi partinin değişik görüşleri olabilir. Hatta AKP içinde bile farklı görüşler ortaya çıkacaktır. Ama bu farklı düşüncelerin bilimsel bir şekilde ortaya konulup tartışılması gerektiğine inanıyoruz. Bu sistemin ortaya konulmasının sebebi Türkiye’deki arayışın bir sonucudur. Hedefimize ulaşmak için arayış içerisindeyiz. Ülkenin geleceği için bu konunun tartışılmasında büyük yarar olduğunu düşünüyoruz. Sadece merkezi değil yerel yönetimde de arayış var. Uzun zamandır gündemde olan ve gündeme geldiği günden bu yana büyük tartışmalara sebep olan Büyükşehir Yasası nihayet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
‘ALANYA İL OLMAYI HAK EDİYOR’
Büyükşehir Yasası hakkında ortaya atılan tartışmalara baktığımızda bunların sığ olduğunu, içeriğinden saptırıldığını, ciddi bir manipülasyon yapıldığını görüyoruz. Muhalefet partileri ‘AKP ülkeyi bölmek istiyor’ diyor. Bunu diyenlere ‘Nasıl bölüyoruz?’ diye soruyoruz, yanıt veremiyorlar. On senedir iktidardayız, ülkeyi böldük mü? On yıldır ülkeyi nasıl güçlendiriyorsak bundan sonra neden ülkeyi bölelim. Medyadan takip ediyoruz, Alanya’da da yanlış bir bilgilendirme furyası başlamış. ‘Alanya artık Antalya’nın bir mahallesi oldu’ diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Alanya şu anda pek çok ilden daha büyük, daha gelişmiş bir ilçe. Sadece tabelası eksik! Alanya’nın eskiden gelen bir sevdası vardır. Alanya’da yaşayanlar Alanya’nın il olmasını istiyorlar. Bizden önceki siyasi iktidarlar, parti liderleri ve Başbakanlar her geldiklerinde Alanya’ya il sözü vermişler, plaka numarası vaat etmişler. Ama bizim hiçbir zaman böyle bir sözümüz olmadı.
‘ALANYA ARTIK DAHA DA GÜÇLÜ’
Biz daha büyük, daha gelişmiş bir Alanya için çalıştık. İneklerin otladığı, ‘Açılamaz’ denilen Gazipaşa Havalimanı’nı açtık. Stadyum yaptık, bölge hastanesi bitmek üzere, olimpik yüzme havuzu bizim zamanımızda bitti. Bir ilde olması gerekenlerden daha fazlasını biz Alanya’ya zaten getirdik. Bir ilçeyi il yapma konusu tamamen siyasi bir karardır ve AKP’nin il yapma konusunda hiçbir zaman sözü olmamıştır. Alanya bunu hak etmediği için değil ama böyle bir projemiz olmamıştır. Şunun da bilinmesini isterim. Ankara’da herkes şunu söylüyor. ‘Eğer bir gün bazı ilçelerin il yapılması konusu gündeme gelirse Alanya birinci sıradadır.’ Alanya bu süreçte il olamadı ama Antalya’nın ilçesi olarak daha güçlü bir ilçe olmuştur. Etrafındaki tüm belde ve köylerin Büyükşehir Yasası ile merkeze bağlanmasıyla çok güçlü bir ilçe haline getirilmiştir.
‘ANTALYA’NIN EMRİNE GİRMEYECEĞİZ’
‘Alanya zayıfladı, mahalle olduk’ sözleri doğru değildir. Alanya’nın merkezden aldığı gelirin dışında geliri var mıydı? Hayır, yoktu! Örneğin Alanya’nın köylerine İl Özel İdare veya KÖYDES’ten gelen bir miktar para dışında hizmet yapılabilecek hiçbir kaynağı yoktu. Yeni yöntemle köy olan yerlere ayrılan para yüzde iki bin artacak. Mesela İl Özel İdare’den bu yıl Alanya’nın köylerine 1 milyon 100 bin TL ödenek ayrılmıştı, yeni yasayla bu rakam 100 milyon TL’ye çıkacak. Büyükşehir kaynaklarından çok ciddi yatırımlar Alanya merkeze ve köylerine gelecek. Alanya Belediyesi ise tamamen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin emri altına girmeyecek. Sadece imar bütünlüğü bakımından yeni uygulamalar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olacak. Onun dışında hiçbir konu Alanya Belediyesi’nin bilgisi olmadan uygulanmayacak.
‘KÖYLERİMİZ ŞEHİR GİBİ OLACAK’
Şimdi gidip Alanya’ya bağlı 16 beldeyi dolaşın, hepsinde yolun farklı, kat uygulamasının farklı olduğunu görürsünüz. Alanya denildiği zaman bir imar bütünlüğü bulamazsınız. Turizm şehri denilen, turizm alanı adı verilen yerlerde çarpık konutlar, çarpık yapılaşmalar görürsünüz. Bence Alanya yıllardır heba ediliyordu. Artık bırakın şehir merkezini, köylerde bile imar bütünlüğü sağlanacak. ‘Antalya marka oldu’ diyoruz ama kaliteli yaşam ve kentleşme açısından marka olmuş bir şehir değildir. Mesela yıllardır köylerde kanalizasyon alt yapısı yapmak istiyoruz. Bu sadece İl Özel İdare vasıtasıyla yapılıyor, bütçe yeterli olmadığı için hiçbir yere altyapı hizmeti götürülemiyordu. Köylerde kaçak ev ve işyerleri çok olduğu için elektrik ve su bağlanmıyordu. Muhtarlarımız bu sorunlar nedeniyle sürekli soruşturma geçiriyor, haklarında dava açılıyordu.
‘KÖYLÜ KALİTELİ HİZMET ALACAK’
Biz şimdi bu sorunu kökten çözüyoruz. Artık köydeki tüm kaçak göçek yapılara ruhsat verilecek. Hantal yapılar ortadan kaldırılacak, daha dinamik daha sorgulanabilir bir sistem hayata geçirilecek. Köylü vatandaşımız artık oy kullandığı ve karşılığında kaliteli hizmetin geldiği bir sistemle tanışacak. Başbakanımız için ‘İntikam almak istiyor, köyleri yok etmek istiyor’ diye nasıl bir suçlamada bulunabilirsiniz. Sayın Başbakanımızın tek arzusu Türkiye’nin kalkınması, modernleşmesi ve Türk Bayrağı’nın tüm dünyada dalgalanmasıdır, bunun için gece gündüz çalışmaktadır. Muhalefet partilerinin en büyük eleştirilerinden biri de ‘Köyler vergi ödeyecek’ konusudur. Köyler tabi ki artık vergi ödeyecek. Çünkü köylerdeki mevcut yapıların tamamına ruhsat verilecek ve bu yapılara kaliteli hizmet götürülecektir. 
‘KÖYLERİMİZ HİZMETE DOYURULACAK’
Su parası konusuna gelince! Alanya’da alınacak su parası, Antalya’da en düşük su ücretinin yüzde 25’ini geçemeyecek. Artık köylerimizde tek tip yapılaşma olacak. Bunun planlamasını, çizimini Devlet Baba yapacak, vatandaşımız hiçbir ücret ödemeyecek. ‘120 kilometre uzaklıktaki Antalya’dan Alanya’nın köylerine sağlıklı hizmet gelecek mi?’ diye bir endişe olabilir. Biz bunu da garanti altına almak için Antalya Valiliği’nin kontrolünde Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi’ni devreye sokacağız. Diyelim ki Alanya’nın bir köyüne merkezden hizmet gitmedi. Hizmet gitmeyen yerler tespit edilecek, hizmeti bu merkez götürecek. Merkezden aldığı bütçeyle belediyelerin hizmet götürmediği yere hizmet götürecek. Turizm Hizmet Birlikleri hüviyetini aynen koruyacak, hizmet etmeye ve bütçe ayırmaya devam edecek.
‘ALANYA’DA TEK TOPTANCI HALİ OLACAK’
‘Köyler mahalleye dönüştü, muhtarlar ne olacak?’ diye bazı sorularla karşılaşıyoruz. Küçük köyler birleştirilecek. Artık 30 kişinin yaşadığı bir köye bir de muhtar seçilmeyecek. Çünkü bu durum bizim yönetim anlayışımıza ters. Köylerin birleştirmesinden korkmayın. Ermenistan’la birleşmiyorsunuz. Köyler mahalleye dönüşecek, muhtarlar da şehirdeki mahalle muhtarları gibi seçime girecek. Buradan muhtarlarımıza bir de müjde vermek istiyorum. İçişleri Bakanlığı şu anda muhtarların özlük haklarını iyileştirmek için bir proje hazırlıyor. Ayrıca her ilçede bir tek toptancı hali olacak. Böylece fiyat konusunda dengesizlik ortadan kalkacak, laboratuarlar vasıtasıyla kimin ürünü kaliteli, kiminki zararlı, bunlar belirlenecek. Ürünlerimizin bozulmaması, daha iyi koşullarda saklanması için soğuk hava deposu ve paketleme tesisi hizmete girecek. Bu tesisler bölge tarımının kalkınması için önemli bir hamledir.”
YABANCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Öğretmenevi’ndeki programın ardından Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi’ne geçerek yabancı öğrencilerle bir süre sohbet etti. Daha sonra Alanya’daki bazı cenaze törenleri ve taziyelere katılan Çavuşoğlu, Türkler beldesindeki baba evine geçerek ailesiyle ve akrabalarıyla hasret giderdi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.12.2012 18:25
Anahtar Kelimeler:
alanya artık daha güçlü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349