banner468

AKP’den destek gelirse hepsi bitecek

29 Mart yerel seçimlerine ANAP’tan aday olarak giren, 12 Temmuz 2010’da ise AKP’ye transfer olan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun beş yılda bitirmeyi vaat ettiği projeler için geri sayım sürüyor. Vatandaş, 12 Temmuz’da AKP’ye transfer olan Sipahioğlu’ndan ve AKP Hükümeti’nden projeleri beş yılda bitirmesini bekliyor.

AKP’den destek gelirse hepsi bitecek

29 Mart yerel seçimlerine ANAP’tan aday olarak giren, 12 Temmuz 2010’da ise AKP’ye transfer olan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun beş yılda bitirmeyi vaat ettiği projeler için geri sayım sürüyor. Vatandaş, 12 Temmuz’da AKP’ye transfer olan Sipahioğlu’ndan ve AKP Hükümeti’nden projeleri beş yılda bitirmesini bekliyor.

06 Şubat 2010 Cumartesi 00:00
AKP’den destek gelirse hepsi bitecek
banner404
 29 Mart yerel seçimleri öncesi, “Küresel, ülkesel, bölgesel değerleri gözeterek, sürdürülebilir gelişme ile bir dünya kenti oluşturmak” misyonuyla yola çıkan ve yeniden Anavatan Partisi’nden (ANAP) Alanya Belediye Başkanı seçilen Hasan Sipahioğlu, vizyonunun, “Çevreyi, bireyi ve kültürlerin kaynaşmasını öne çıkaran kentsel yaşam kalitesi yüksek, verimli ve uyumlu bir toplum oluşturmak” olduğunu beyan etmişti. Seçim öncesi konuşmalarında, hizmetlerin temin ve sunumunda yerindelik ve ihtiyaca uygunluk prensibinden hareketle etkinlik sözü veren Sipahioğlu, “Nitelikli üretken ve rasyonel yöntemlerde verimlilik, temel insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde sosyal belediyecilik, yerel demokrasiyi güçlendirecek vatandaş-belediye-çalışanlar işbirliği ile katılımcılık, her konuda tarafsızlık ve hukuka uygunluk, hizmetlerde kalite ve vatandaş memnuniyeti, ARGE ve eğitim çalışmalarına öncelik vermek, sivil toplum kuruluşlarıyla ve devletin organlarıyla işbirliği” mesajı vermişti. Vatandaş, ardında iktidar gücü olmaksızın seçime giren ancak 12 Temmuz’da AKP’li olan Hasan Sipahioğlu’ndan beş yıllık süreçte tüm projelerini tek tek hayata geçirmesini bekliyor. İşte Sipahioğlu’nun seçim öncesi söz verdiği önemli projelerden bazıları.
ALANYA KALESİ’NİN UNESCO ADAYLIĞI
Sipahioğlu, bu projeyle Alanya’ya bir yıllık süreçte tam bir buçuk milyon turist getirme sözü verdi… “1998 yılından bu yana Türkiye’de bu statüde aday olabilen ilk ve tek kent Alanya’dır” diyen Sipahioğlu, “Alanya’nın kaderini değiştirecek bu proje ile hem tarihi ve doğal mirasımıza sahip çıkılacak, Alanya’nın “Deniz-Kum-Güneş” turizminin çok ötesinde kültürel bir potansiyeli olduğu tescillenecek, hem de UNSECO adıyla birlikte ilave 1.500.000 turistin daha Alanya’ya gelmesi sağlanacak” demişti. Sipahioğlu ayrıca projenin her adımında bölgenin durdurulması değil tam aksine yaşatılırken gelişmesi göz önünde bulundurularak, sürekli halkla iletişim halinde proje sürdürüleceğini bildirmişti.
KIZILKULE–TOPHANE EKSENİ PROJESİ
Sipahioğlu ve ekibi, Alanya Kalesi’nin güneydoğu yamacında, adı geçen bölgede bulunan eski eser niteliğinde bulunan birçok anıtsal ve sivil kültür varlığını içeren, bugün pek değerlendirilmemiş görünen tarihi kesiminin üzerinde yapılan ve çevresiyle birlikte yeniden değerlendirilerek yeni bir işlev yüklenmesi olan Kızılkule Tophane ekseni projesini de hayata geçirme vaadinde bulunmuştu. Sipahioğlu, o dönemde yaptığı açıklamada, “O bölgede önce kazı çalışmaları tamamlanacak, proje dahilinde koruma ve restorasyon safhalarına geçilecek, yeniden bir işlev kazandırılarak İç Kale’ye alternatif değil, iç Kale dışında bambaşka ve yepyeni bir tarihi cazibe merkezi oluşturulacak” demişti.
ARASTA TARİHİ ÇARŞI VE EL SANATLARI MERKEZİ
Sipahioğlu, Kale’de Arasta adıyla bilinen bölgenin restore edilip yeniden düzenlenerek el dokumacılığı, ipek böcekçiliği ve ürünleri, su kabağı boyamacılığı, dantel ve diğer el işleri gibi geleneksel el sanatlarının sergilenip satıldığı bir alan olarak canlandırılacağı vaadinde bulunmuştu.
ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ
Sipahioğlu, şu anda Karayolları Müdürlüğü’nce kullanılan alanda planlanan bu projenin, tek başına Alanya’ya gelme sebebi olacak dev bir proje olacağını bildirmişti. Bilindiği gibi Sipahioğlu ve ekibinin seçim öncesi en büyük propaganda argümanlarından biri de şuydu: “Kimilerinin bu bölgeyi satarak ranta, rezidanslara çevirme düşünceleri bulunmaktadır. Biz müze kurmayı planlıyoruz. Burası, açık alanlarında etnografik objelerin sergilendiği, tarihi ve geleneksel el sanatlarımızın icra edilip sergilendiği bir müze olacaktır. Bir de kongre merkezi içerecek, ayrıca bir etnografya ve kent müzesi de kurulacaktır.”
AMFİTİYATRO VE KÜTÜPHANE PROJESİ
Sipahioğlu’nun 2004 seçimlerinde de yapmayı vaat ettiği ancak bugüne dek bir türlü hayata geçirilemeyen 3.000 kişilik amfi tiyatronun önümüzdeki beş yıllık süreçte Alanya’ya kazandırılması bekleniyor. Sipahioğlu, bu projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Dev uluslararası organizasyonları izlemek için kilometrelerce yol kat etmeye gerek kalmayacak.
Burada düzenlenecek organizasyonlara yakın çevreden çok sayıda insan gelecektir” demişti.
KONSERVATUAR VE KENT ORKESTRASI’NIN KURULMASI
Alanya Belediye Meclisi’nce önceki dönemde yönetmeliği çıkarılan konservatuarın ilk adımlarının atıldığını söyleyen Sipahioğlu, “Bu projemiz önümüzdeki dönemde açılacaktır. Alanya’ya yakışır bir kent orkestrası da geliştirilecektir” demişti. Ancak konservatuar şekil olarak kurulmuş gibi gözükse de, herhangi bir üniversite ile protokol anlaşması yapılmadığı için resmi bir hüviyet kazanmadığı iddia ediliyor. Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Serdar Noyan’ın bu yönde yönelttiği sorulara yanıt verilmesi istemi ise gerek ANAP’tan kopan Bağımsızlar Grubu gerekse AKP grubunca reddedilmişti.
YENİ BİR ÜNİVERSİTE-YENİ ÜNİVERSİTELER
Sipahioğlu’nun hayata geçirmesi beklenen bir diğer projesi de üniversite. Sipahioğlu bu konuda yaptığı açıklamada, “Mülkiyeti belediyemize ait olan Belediye Mezarlığı yanındaki arsa, kurulmakta olan yeni üniversiteye tahsis edilecek. Fiziki şartlarının yerine getirilmesi konusunda her türlü destek sağlanacak ve böylece şehrin içinde bir butik üniversite kazandırılacaktır. Türkiye’deki mevcut diğer üniversitelerin gelip yeni bölümler açmaları konusunda teşvik edilecektir” açıklamasını yapmıştı.
HER YIL 75.000 AĞAÇ DİKİLECEK 
Sipahioğlu’nun seçim öncesi en büyük vaatlerinden biri de her yıl Alanya’nın muhtelif bölgelerine 75 bin ağaç dikmekti. Sipahioğlu, bu konuda şunları söylemişti: “Yol ve cadde düzenlemelerinde insan ve bisiklet odaklı çalışmalarımız sürecektir. Yumru Tepesi’nden denize kadar 10 kilometrelik bir yürüme bandı ve nefes alanı olacak olan Sak Irmağı Vadisi Projesi’ne devam edilecektir.”
KUZEY ALANYA’YA DÖNME DOLAP
Yol, su ve okul konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Kuzey Alanya’ya dönme dolap yapma vaadinde bulunan Sipahioğlu’nun bu projesini de önümüzdeki beş yıllık süreçte bitirmesi bekleniyor.
KENTSEL TASARIM PROJESİ 
Sipahioğlu, beş yıl önce dev akvaryum yapmayı planladığı Belediye Hizmet Binasını bu dönemde yıkacak. Sipahioğlu, kentsel tasarım projesi çerçevesinde yapacağı icraatları şu şekilde özetlemişti: “Atatürk Anıtı ve Mola Kavşağı’nı da içine alan bölge Belediye’nin ortadan kaldırılmasıyla doğuya doğru genişletilecektir. Battı çıktı gibi bölgeyi araç trafiğine boğarak etraftaki esnafı batıracak bir proje yerine Alanya merkez çarşıyı cazibe alanı haline getirip o bölgeye değer katacak su oyunları, ışık gösterileri gibi aktif düzenlerle dev bir alan kazandırılacak. Bu alanda ve etrafında zaman zaman Merkez Çarşı’nın sokaklarında çeşitli açık alan sokak gösterileri düzenlenecektir. Belediye’nin o bölgeden taşınmasıyla oluşması muhtemel bir tenhalık, o bölgeyi bir kültürel sanatsal merkez olarak tanımlandırılarak çözülecektir. Kentsel Tasarım Projesi Uygulamaları şehrin kuzeyine kaydırılacaktır. Bu arada Belediye Hizmet Binası da şu anda şantiye olarak kullandığımız ve Emniyet Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü’nün bulunduğu bölgeye inşa edilecektir.” Sipahioğlu’nun şimdi Alanya Belediyesi hizmet binasını yıkıp kentsel tasarım projesini tamamlaması bekleniyor.
ULAŞIM PLANI UYGULAMALARI   
Sipahioğlu, şehrin batısındaki çıkışı açmayacağını daha önce ilan etmiş, bilimsel bir grubun denetiminde 8 aylık bir saha çalışmasının bilimsel sonucu hazırlanan planın uygulanmaya devam edeceğini kaydetmişti. Sipahioğlu’nun beş yıllık süreçte kentin ulaşım sorununu çözme formülleri ise şunlar:
“Çevreyolu’na 4 tane üst geçit, Telekom ve Devlet Hastanesi kavşağında ciddi düzenlemeler yapılacaktır. Yayadan ve bisikletten yana tavır korunurken, toplu taşımada kalite günden güne artırılacaktır.”
OTOPARK PROJELERİ
Kentin en büyük sorunlarından biri olan otopark sorunu da Sipahioğlu tarafından önümüzdeki beş yıllık süreçte çözülmeyi bekleyen sorunlardan sadece biri. Sipahioğlu’nun otopark konusunda vaatleri ise şunlar: “Bugünkü Atatürk Anıtı’nın kuzeyinde bulunan geniş alanın altında 480 araçlık bir park yapılacaktır. Günlük hareketle ile 2.000 aracın girip çıkabileceği bir kapasitesi olacaktır. Dolmuş Durağı ve Cuma Pazarı Düğün Salonu altı yeni projeyle otopark haline getirilecektir. Bu proje aynı zamanda Cuma günleri dışında açık alanlarda kültürel sanatsal aktivitelerle Cuma Pazarı çevresi esnafını canlandırmaya da imkan tanınacaktır. Önümüzdeki dönem, iş makinelerinin özellikle Kuzey Alanya’da yol açacağı bir dönem olacaktır.”
MEYİLLİ TREN PROJESİ
Sipahioğlu’nun beş yıl önceki seçimde de yapmayı vaat ettiği ancak bugüne dek hayata geçiremediği Meyilli Tren Projesi de bu dönem bitmesi beklenen projelerden sadece biri. Sipahioğlu Meyilli Tren konusunda ise şu vaatte bulundu: “İki yıl önce meclisimizin bilgisine sunulan, avam projesi hazırlanan Meyilli Tren için Damlataş bölgesinden hareket edip Ehmedek ve oradan estetik akülü araçlarla tüm kale hattını geçerek İç Kale’ye ulaşacak bir hizmet planlanmaktadır. Böylece kale yolu otobüslerle tıkanmadan kurtarılacaktır. Şu anda Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun tüm çekincelerini bertaraf edecek nihai proje çizilmektedir. Yapımının 1 yıl sürmesi planlanmaktadır.”
SU SORUNU ÇÖZÜLECEK
Alanya’da sık sık gündeme gelen “Su faturaları neden pahalı?” sorusuna da Sipahioğlu’nun çözüm bulması bekleniyor. Sipahioğlu’nun su konusunda vatandaşa vaadi ise şu şekilde: “Su, yazın Alanya’da en yoğun dönemlerde 51.800 m³ (600 lt/sn)  kışın ise yine en yoğun zamanda 35.000 m³ (410 lt/sn) su kullanılmaktadır. Bu su şehre bugün 51 elektrikli motor ve 4 jeneratör getirilip dağıtılabilmektedir. Şehrin temel su kaynağında yaptığımız son çalışmayla ve yapımı şu anda sürmekte olan 15 km’lik bir hattın tamamlanmasıyla 8 ay boyunca 770 lt/sn suyu enerji kullanmadan getirmek mümkün olacaktır. Bu da suyun maliyetini düşürecektir. Bunda göre yeni bazı su kaynaklarıyla ilgili çalışmalarımız bürokratik hazırlık süreleri devam etmektedir.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.12.2012 12:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349