banner468

AKP Meclis’te ikiye bölündü AKP’li Meclis üyeleri direnince Başkan pes edip ‘Tamam’ dedi

Dün yapılan Belediye Meclisi toplantısına katılan balıkçı esnafının istediği oldu. Kızıl Kule çevresinin sit alanı ilan edilmesi kararını değiştiremeyeceklerini söyleyen Başkan Sipahioğlu’na direnen AKP’li Meclis üyeleri, Başkan’ı ‘Pes’ ettirip kararın İmar Komisyonu’nda yeniden değerlendirilmesini sağladı. CHP’li Serdar Noyan ile AKP’li Adil Okur ise yaptıkları açıklamayla balıkçı esnafı tarafından Meclis salonunda ayakta alkışlandı.

AKP Meclis’te ikiye bölündü AKP’li Meclis üyeleri direnince Başkan pes edip ‘Tamam’ dedi

Dün yapılan Belediye Meclisi toplantısına katılan balıkçı esnafının istediği oldu. Kızıl Kule çevresinin sit alanı ilan edilmesi kararını değiştiremeyeceklerini söyleyen Başkan Sipahioğlu’na direnen AKP’li Meclis üyeleri, Başkan’ı ‘Pes’ ettirip kararın İmar Komisyonu’nda yeniden değerlendirilmesini sağladı. CHP’li Serdar Noyan ile AKP’li Adil Okur ise yaptıkları açıklamayla balıkçı esnafı tarafından Meclis salonunda ayakta alkışlandı.

03 Kasım 2010 Çarşamba 00:00
AKP Meclis’te ikiye bölündü AKP’li Meclis üyeleri direnince Başkan pes edip ‘Tamam’ dedi
banner404
 Alper KUTAY

ALANYA Belediye Meclisi toplantısı dün Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. CHP’li Hürses Ceylan, AKP’li Kadriye Görücü ve Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Dere’nin katılmadığı toplantıda gündemin ilk maddesi gereği Alanya Belediyesi’nin 2011 Performans Planı oylamaya sunuldu. CHP’li Serdar Noyan plan hakkında bilgi isteyince Bütçe Komisyonu Başkanı AKP’li Hüsnü Akçalıoğlu Meclis’e kısa bir bilgi verdi. Akçalıoğlu, planın, belediyedeki 16 birimin önümüzdeki 4 yıllık stratejik planları doğrultusunda hazırlandığını kaydetti.
NOYAN: ENGELLİLERDEN NEDEN OTOBÜS ÜCRETİ ALINIYOR?
Gündemin ikinci maddesi gereği Bütçe Komisyonu’ndan gelen Belediye Tarifeleri oylamaya sunuldu. Tarifeler, “tarife” ve “bütçe” halinde ikiye ayrılarak oylandı. CHP’li Serdar Noyan, % 40 engelli vatandaşlardan halk otobüslerinde 25 kuruş ücret alınması konusunda söz aldı. Noyan, “Engelli vatandaşlarımızdan neden ücret alınıyor. Hem engellilerden hem de onlara refakat eden kişilerden ücret alınmaması gerekir” dedi. Başkan Sipahioğlu ise yasa gereği bu ücretin tarifeye konulduğunu belirtti ancak Noyan’ın ısrarı üzerine ücretin alınmasının yanlış olduğunu kabul ederek tarifenin değiştirilmesini istedi.
AHEP ÜNİVERSİTESİ İÇİN CİKCİLLİ'DE ARAZİ AYRILDI
Gündemin üçüncü maddesi gereği İmar Komisyonu’ndan gelen maddeler müzakereye açıldı. Özel Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi yerleşkesi için Cikcilli beldesinde uygun görülen bir arazinin imar değişikliği talebi Meclis’in bilgisine sinevizyon gösterimiyle sunuldu. CHP’li Serdar Noyan, yaklaşık 6 aydır komisyon kararlarının sinevizyon sunumuyla kendilerine aktarılmasını istediklerini ve ilk kez taleplerinin yerine gelmesinden ötürü mutlu olduklarını bildirdi. Noyan ayrıca AHEP Üniversitesi hakkında Başkan Sipahioğlu’ndan bilgi vermesini istedi. Noyan’ın talebi üzerine bir açıklama yapan Başkan Sipahioğlu, AHEP Üniversitesi’nin Alanya turizmine ve ekonomisine büyük canlılık getireceğini, ayrıca eğitim kenti imajını da parlatacağını söyledi. Sipahioğlu’nun konuşmasının ardından Cikcilli Belediyesi’nin talebi oybirliği ile kabul edildi.
SİT ALANI İLAN KARARINA AKP'Lİ ÜYELER İTİRAZ ETTİ
İmar Komisyonu’ndan gelen raporun üçüncü maddesinde ise kelimenin tam anlamıyla Meclis karıştı. Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 21.09.2010 tarih 4.442 sayılı kararı ile genişletilen Alanya Kalesi 1. Derece Arkeolojik, Doğal, Tarihi ve Kentsel Sit Alanı sınırlarının ekli plan örneğindeki şekilde mevcut imar planına işlenmesi talebinin İmar Komisyonu’nca incelendiği, ancak genişletilmesi istenen sit alanının içerisinde kalan 493 ada 2 numaralı parsel ve önündeki dolgu alanlarının kamu menfaati ve balıkçı esnafı menfaati doğrultusunda devam eden davaların seyrini yönlendirmemek amacıyla bu bölgelerin çıkartılarak koruma sınırlarının genişletilmesi gerektiğinin AKP’li Adil Okur, Mustafa Berberoğlu ve Serhat Kayış tarafından uygun görüldüğü ifade edildi.
SİPAHİOĞLU: KARARI UYGULAMAZSAK SUÇ İŞLEMİŞ OLURUZ
Ancak üyelerden Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu ve Mustafa Küçüker’in ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden geldiği şekliyle uygun görülmesi gerektiği yönünde oy kullandıkları açıklandı. Konu hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun verdiği karara itiraz edemeyeceklerini, bu karar hakkında Meclis’in yorum yapamayacağını kaydetti. AKP’li İmar Komisyonu Başkanı Adil Okur, üyeler Mustafa Berberoğlu ve Serhat Kayış’ın ‘Hayır’ demesine rağmen AKP’li Başkan Sipahioğlu’nun ‘Evet demeliyiz’ açıklamasına CHP’li Serdar Noyan farklı bir yaklaşım getirdi. Noyan, “İlk kez aynı partiden bir başkan ile meclis üyelerinin birbirinden bağımsız şeyler söylediğine tanık oluyoruz. Ne ilginçtir ki İdare Mahkemesi’nin karar verdiği bir dönemde Anıtlar Kurulu da Kızıl Kule çevresindeki sit alanını genişletiyor. Bu işte bir iş var gibi gözüküyor” dedi.
BERBEROĞLU: BAŞKAN BİZE HABER VERMEDEN TALEPTE BULUNMUŞ
AK Parti Meclis Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu ise Noyan’a verdiği yanıtta şunları söyledi: “Geçmişte Alanya Belediyesi ile Alanya Müze Müdürlüğü’nün, bölgedeki sit alanının genişletilmesi yönünde Antalya Koruma Kurulu’na bir talebi olmuş. Kızıl Kule çevresi zaten yıllardır 1. derecede sit alanı. Kızıl Kule’nin doğu tarafının sit alanının genişletilmesine bizim bir itirazımız yok. Koruma Kurulu talep gelince değerlendirmiş ve olumlu bulmuş. Keşke Alanya Belediyesi bu talebi yapmadan önce konuyu Meclis’e getirseydi, keşke İmar Komisyonu’nun da görüşlerini alsaydı. Neticede komisyon olarak biz ayda en az üç kez toplanıyoruz. Bu plan elden geçirilsin ve Koruma Kurulu’na yeniden başvuru yapılsın.”
AKP'Lİ ADİL OKUR: OYLANMAYACAKSA NİYE MECLİS'E GELDİ?
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da yaptığı açıklamada, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Kurulun belirlediği sit alanının çevresini değiştirme yetkimiz yok. Bunu uygulamamız yasal bir zorunluluk. ‘Balıkçı esnafı korunsun’ diyenler var ama böyle yaparak balıkçı esnafı korunmaz. Örneğin yan mendirekte balıkçılar bina ve soğuk hava depoları istiyor. Eğer bu plan böyle kabul edilmezse ve uygulanmazsa balıkçı esnafı mağdur olacaktır. Bunu Meclis’te oylama şansımız yok.” Sipahioğlu’nun açıklamasından sonra söz alan İmar Komisyonu Başkanı AKP’li Adil Okur, “Başkanım, siz ‘Koruma Kurulu’nun kararını değiştirme yetkimiz yok’ diyorsunuz. Peki, o zaman bu konuyu neden Meclis’e getirdik? Bu çok anlamsız değil mi?” diye konuştu.
SİPAHİOĞLU: SİZİN TECRÜBENİZ YETMEZ, BABAOĞLU AÇIKLASIN
Adil Okur’un açıklamasına bir hayli öfkelendiği gözlenen Başkan Sipahioğlu ise, “Bu konu karmaşaya dönüştü. Bazı arkadaşların yeterli bilgisi olmadığı için böyle konuşuyor. İsterseniz tecrübesiyle Kemal Bey (Babaoğlu) size bilgi versin” dedi. Geçen dönem Meclis İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Bağımsız Üye Kemal Babaoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu konu çok karıştı. (Balıkçı esnafını kastederek) Bugün Meclis’te misafir çok, çünkü konu önemli. Anıtlar Kurulu’nun belirlediği sit alanlarını değiştirme yetkimiz yok. Belki Meclis’te oylama şeklimiz yanlış, sorun da buradan kaynaklanıyor olabilir. Eğer bu konu bugün karara bağlanmazsa bu kararı bekleyen balıkçı arkadaşlarımız mağdur olabilir.”
BALIKÇILAR NOYAN, OKUR VE SİPAHİOĞLU'NU AYAKTA ALKIŞLADI
Babaoğlu’nun açıklamasından sonra söz alan CHP’li Serdar Noyan, “Ortada ciddi bir komedi olduğunu düşünüyorum. Eğer Koruma Kurulu’nun kararını uygulamak zorundaysak konu niye Meclis’e geldi, bunu anlayamıyorum. Bence balıkçı esnafı mağdur edilmeden bu konuyu ele alalım. Bu konu yeniden İmar Komisyonu’nda değerlendirilsin ve Meclis’e yeniden getirilsin” dedi. Noyan’ın bu sözleri Meclis oturumunu izlemeye gelen yaklaşık 50 balıkçı esnafı tarafından ayakta alkışlandı. Noyan’ın alkışlanmasına başta bazı AKP’li Meclis üyeleri olmak üzere Başkan Sipahioğlu’nun bozulduğu gözlendi. Bunun üzerine söz alan İmar Komisyonu Başkanı AKP’li Adil Okur, “Evet, biz de aynen böyle düşünüyoruz” deyince Okur da balıkçı esnafı tarafından ayakta alkışlandı. Hem Noyan hem de Okur’un balıkçılar tarafından ayakta alkışlanması üzerine kısa bir konuşma yapan Başkan Sipahioğlu, “Arkadaşlar, görüyorsunuz ki sizin iyiliğiniz için çalışıyoruz. Balıkçı esnafımız mağdur edilmeyecek. Konu komisyonda görüşülsün, yeniden Meclis’e gelsin” deyince Sipahioğlu da ayakta alkışlandı.
NAZMİ UYAR FİNLANDİYA SEYAHATİNE GİDİYOR
Balıkçı esnafı Meclis’in bu bölümünde istediklerini almış olmanın mutluluğu içerisinde toplantı salonundan ayrıldı. Finlandiya’daki bazı görüşmeler için Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar’ın 27 Kasım’da bu ülkeye görevli olarak gitmesi konusu oylamaya sunuldu ve karar oybirliği ile kabul edildi. Öte yandan 21-23 Ekim tarihleri arasında kardeş şehir görüşmeleri için İspanya’ya giden Başkan Sipahioğlu ve Meclis Üyesi Rabia Cihan Aydoğan’ın seyahati hakkında Meclis üyelerine bilgi verildi. Aydoğan, sinevizyon gösterisi eşliğinde seyahatin detaylarını aktardı. Yapılan konuşmaların ardından Meclis oturumu, 7 Aralık 2010 Salı günü saat 14.00’de toplanmak üzere Başkan Sipahioğlu tarafından sona erdirildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.09.2012 18:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349