banner468

Akaydın rüzgarı

CHP Alanya Belediye Başkan Adayı Şefik Türktaş’a destek vermek için dün Alanya'ya gelen CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Alanya'nın çok ciddi planlama sorunları olduğuna vakıfız. Bu nedenle Alanya'nın imar planını yeniden gözden geçireceğiz” dedi

Akaydın rüzgarı

CHP Alanya Belediye Başkan Adayı Şefik Türktaş’a destek vermek için dün Alanya'ya gelen CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Alanya'nın çok ciddi planlama sorunları olduğuna vakıfız. Bu nedenle Alanya'nın imar planını yeniden gözden geçireceğiz” dedi

14 Ocak 2014 Salı 09:22
Akaydın rüzgarı
banner404

Alper KUTAY

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yeniden Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Şefik Türktaş'ın daveti üzerine dün CHP İl Başkanı Devrim Kök ile beraber Alanya'ya geldi. İlk olarak Türktaş'ın Cuma Pazarı’nın kuzeyinde yer alan seçim ofisine giden Akaydın'ı burada Şefik Türktaş, CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş, yönetim kurulu ile çok sayıda partili karşıladı. Seçim ofisinde kısa süreliğine Türktaş ve partililerle ayaküstü sohbet eden Akaydın, daha sonra yürüyerek İskele Yolu üzerindeki Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Center’a gitti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ve yönetimi tarafından karşılanan Akaydın, burada projelerinden bahsederek gazetecilerin sorularını yanıtladı.
‘AKAYDIN’IN HİZMETLERİ ORTADA’
Buluşmada ilk konuşmayı TGF Genel Başkan Yardımcısı ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim yaptı. AGC Center’da Akaydın'ı ve CHP’lileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Dim, “Kendisinin Antalya’ya yapmış olduğu hizmetleri biliyoruz, yakinen takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yeni Büyükşehir Yasası ile ilgili büyük bir coğrafya ile karşı karşıyayız. İl sınırları içerisindeki alt belediyelerden birisi de Alanya oldu ve dolayısıyla Antalya Büyükşehir ile daha girift bir ilişki sürecimiz başladı. Bu bakımdan zaten Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Akaydın bu kanunun çıkmasıyla birlikte defalarca Alanya'ya gelmişti. Daha önce cemiyetimizi de ziyaret etmişlerdi. Bu süreçte Alanya medyasıyla, Alanya'daki gazetecilerle işbirliği ve dayanışma içerisinde çalışacağız. Hep birlikte Alanya ve Antalya adına ne üretebiliriz, onun hesabını yapacağız. Bu bakımdan ben kendisine nazik ziyaretlerinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum” dedi.
‘ÇALIŞMAYA ALANYA’DAN BAŞLADIK’
İlçeler bazında gerçekleştirecekleri seçim kampanyasının açılışını Alanya’dan yaptıklarını dile getiren Akaydın, “Biz zaten Alanya'ya çok sık geliyoruz. Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra hukuken sorunlu olmasak da Alanya’yı şimdiden kucakladık. İlçe başkanımızdan, belediye başkanlarımızdan ve adaylarımızdan gelen talepleri değerlendirmek üzere seçimi beklemeden faaliyetlerimize başladık. Belediyemizin birçok aracı Alanya'nın köylerinde çalışma yapıyor” diye konuştu. Alanya'ya bir tür çıkarma yaptıklarını kaydeden Akaydın, Büyükşehir Yasası ile ilgili de bilgi verdi. Akaydın, “Projelerimizi yeni yeni oluşturuyoruz. Doğal olanı da projeleri seçimden önce çok erken açıklamamaktır ama biz beş yıl içinde Antalya'da halkımıza ne vaat ettiysek ya yaptık, bitirdik ya da başlattık” dedi.
‘TARIMDA BÜYÜK ÇÖKÜNTÜ YAŞANIYOR’
Sözlerinin yüzde 100 arkasında durduklarını ifade eden Akaydın, “Bundan sonra tarımsal ve kırsal alanda köylünün kalkınmasına yönelik projeler geliştirmek zorundayız. Çünkü Türkiye'nin önemli dertlerinden birisi maalesef tarımda yaşanan çöküntüdür. Kırsal alandan kentsel alana uygunsuz göçler yaşanıyor. Uygunsuz göç dediğim, can havliyle yaşanan göç. Dolayısıyla köyden kente gelen köylü iş sahibi olamıyor, bazen gençlerimiz işsizlikten dolayı farklı yollara sapabiliyor. Bu gibi konularda ne gibi önlemler geliştirebiliriz, temel projemiz bu olacak” diye konuştu. Sahil kesiminde gözlenen turizm ekonomisinin yarattığı refahı, yapılacak ekolojik projelerle kırsal kesime yansıtacaklarına değinen Akaydın, bu bakımdan sahil bandında Alanya ve Manavgat'ın çok önemli ilçeler olduğunu kaydetti.
‘BÖLGENİN EN BÜYÜĞÜ ALANYA’
Alanya'nın kendileri için çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Akaydın, “Alanya bizim için çok büyük önem arz ediyor. Merkezdeki ilçelerin dışındaki en büyük ilçemiz Alanya. Bu bakımdan Alanya'ya harcayacağımız enerji diğer ilçelere oranla çok daha fazla olmak zorunda. Bir koordinasyon merkezi açmak, bu koordinasyon merkezine bir şube müdürü görevlendirmek ve Antalya Büyükşehir’de ne yapıyorsak bu müdürlük aracılığıyla Alanya'da da işlerimizi yürütmek gibi bir projemiz var. Dersimize bir yıldır çalışıyoruz. Önümüzdeki 5 sene içerisinde Antalya Büyükşehir Belediyesi adaptasyon belediyeciliği yapacak. En büyük projelerinden biri de budur” dedi.
‘TÜRKTAŞ İLE BİRLİKTE YOLA ÇIKTIK’
CHP’nin Alanya Belediye Başkan Adayı Şefik Türktaş'a çok güvendiklerini ifade eden Mustafa Akaydın, “Onun arkasındayız, bu yola beraber el ele çıktık. İstiyoruz ki büyükşehri de Alanya Belediyesi’ni de birlikte kazanalım. Kapanan belde belediye başkanlarımızın da deneyimlerinden mutlaka yararlanmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Çelik ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel'e rakip olarak daha önceden alışkın olduğunu belirten Akaydın, bu yüzden sıkıntı yaşamayacağını kaydetti.
‘MÜTEAVAZI BİR HEDEF KOYDUK’
Yapılan anket sonuçlarını da değerlendiren Akaydın, “Biz maalesef 2011 seçimlerinde Antalya ilinde yeterli bir oy çoğunluğu sağlayamadık. Ama 2009'da da il genelinde 2 puan öndeydik. Şimdiki görüntü, Antalya merkezde öndeyiz, Antalya kırsalında da başa başız. Dolayısıyla kümülatif bakıldığında öndeyiz ama ben hep söylerim, anketler bazen çok ciddi yansıtmalar yapsalar da kesin anket seçim sandığıdır” dedi. Rakam olarak mütevazi bir hedef koyduğunu söyleyen Akaydın, “2009'da Büyükşehir'de aldığım oy oranını Antalya merkez ve ilçelerinin tamamında almayı hedefliyorum. Hedeflediğim oran yüzde 41. Bu oran oldukça mütevazı bir hedef. Çünkü yakın çalışma arkadaşlarım, il başkanım, diğer belediye başkanlarım bunun çok üstünde bir oy oranına kavuşacağımı düşünüyorlar” diye konuştu.
‘SEÇİM SONRASI GÖREV DAĞILIMI OLABİLİR’
Büyükşehrin bir takım yetkilerini ilçe belediyelerine verip vermeyeceği de sorulan Akaydın, “Bunlar karşılıklı konuşmakla ve uzlaşmakla olacak şeyler. Dolayısıyla yeni başkanlarımızın seçilmesi lazım! Mesela bizim hedefimizde şöyle bir düşünce var. Mezarlıklarla cenaze işlemleri büyükşehrin hizmet alanında ama biz diyoruz ki eğer kabul ederlerse mezarlıklara dokunmayalım” dedi. Beş yıldır Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu, kendisine negatif propaganda yapsalar da AKP’li belediyeleri asla CHP’li belediyelerden ayırmadığını belirten Akaydın, “Mesela mecliste AKP’li siyasetçilerin büyük çoğunluğu beni sever ve sayar. Benim şöyle bir anlayışım vardır. Merkezi hükümetin kendisine ait olmayan belediyelere yaptığı cezalandırma yöntemini hiçbir zaman büyükşehre bağlı AKP’li belediyelere yapmadım. Kim hangi partiye oy vermiş olursa olsun, bu kentin insanları, bu ilin insanları bizim vatandaşımızdır, bizim seçmenlerimizdir” dedi.
‘BEN TÜREL’DEN DAHA TECRÜBELİYİM’
Menderes Türel'in “Ankara’da siyasi tecrübem arttı” yönündeki sözlerine de cevap veren Akaydın, “Her insanın yaşamının bir boyutunda kazandığı tecrübeleri vardır. O benden daha genç olduğu için doğal olarak tecrübe birikimi daha çok bende. Benim de kendime göre bir takım tecrübelerim var. Sayın Türel'le tecrübe yarışı içerisine girmeyi istemem. Onun tecrübeleri genel siyasette, benim tecrübelerim Antalya ortamındadır” diye konuştu. Antalya'nın en önemli sorunlarının başında ulaşım ve trafik geldiğini belirten Akaydın, “Bunun Alanya'da da olduğunu duyuyorum. Bu konuda Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bize müsaade ettiği çerçevede çalışma yapacağız” dedi.
‘KARAYOLLARI İZİN VERİRSE YAPARIM’
Akaydın, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ben genelde köprülü kavşaklara karşı bir belediye başkanıyım ama bunun çevreyollarında yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çevreyolları genellikle Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğu için bazen izin çıkmaz ama bu mücadeleyi kazanırsak Alanya'ya yapacağımız projelerimiz var. Antalya'da yaptığımız akıllı trafik sistemi var. 5 kavşakta işliyor. Alanya'da da bu tür projeler geliştirmemiz gerekiyor. Alanya'nın çok ciddi imar planlama sorunları olduğuna vakıfız. Bu nedenle Alanya'nın imar planını yeniden gözden geçireceğiz.”DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 15.01.2014 09:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349