Ak Parti: ‘Seçimlere sevilen adaylarla girilecek’

Ak Parti Genel Merkezi anketi erken yaptırdı. Ak Parti, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlere şehirlerinde sevilen ve tabandan destek gören adaylarla girecek

Ak Parti: ‘Seçimlere sevilen adaylarla girilecek’
banner404

31 MART 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi Ak Parti'nin aday anketi yaptığı öğrenildi. Öte yandan Ak Parti'nin yerel seçimlerde ittifak yapmayacağı öngörülüyor. Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi Ak Parti'nin anket çalışması yaptığı ortaya çıktı. Mevcut belediye başkanlarının önemli bir bölümünü değiştirmesi beklenen Ak Parti'nin, Ankara, İstanbul ve Antalya için Bakan adaylar düşündüğü ileri sürüldü. Hürriyet Gazetesi’nin Ak Parti’ye yakınlığı ile bilinen köşe yazarı Abdulkadir Selvi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan henüz seçim iklimine girilmeden, belediye başkanları uyanmadan bir araştırma yaptırdı. Bu, partilerin oy oranıyla ilgili bir anket değil. Belediye başkanlarının performansı ve yeniden aday gösterildiği takdirde kazanacak ya da kaybedecek olanların ismi üzerinde duruldu. Henüz seçim ortamı politize olmadan önce 'Sizi kimin yönetmesini istersiniz?' sorusu soruldu. Bu çalışma Erdoğan’ın önünde duruyor ama asıl araştırmalar ve değerlendirmeler bundan sonra yapılacak. Ak Parti açısından İstanbul ve Ankara seçimleri hayati derecede önemli hale geldi. İstanbul ve Ankara için mevcut kabineden Bakanların aday olması dâhil her türlü formül üzerinde çalışılıyor" ifadelerini kullandı.
OSMANİYE’YE SEMBOLİK ADAY
Selvi, "muhalefetin" ittifak modeli üzerinde çalıştığını da iddia ederken, "Öncelikli hedef İstanbul. Kürtlerin ağırlıkta olduğu ilçelerde HDP’yi, Balkan kökenlilerin olduğu yerlerde İyi Parti’yi, Büyükşehir’de ise CHP’yi destekleme formülü. İyi Parti, kazanacaklarından ziyade kaybettirecekleri ile ilgili kritik bir rol oynayacak. İyi Parti; İstanbul, Kocaeli, Antalya, Bursa ve Ankara’da Ak Parti’nin, İzmir ve Edirne’de CHP’nin, Adana ve Manisa’da MHP’nin şansını etkileyecek" iddiasında bulundu. Selvi, Ak Parti'nin yerel seçimlerde ittifak yapmayacağını ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de sembolik bir aday çıkaracağını ileri sürdü. Selvi, "Yerel seçimlerde ittifak yapılmayacak. Ancak Ak Parti’nin Bahçeli’nin memleketi olan Osmaniye’de sembolik bir aday çıkarması bekleniyor. İstanbul ve Ankara seçimlerinde ise Ak Parti açısından MHP’nin desteği önemli olacak. Ama başarabilecekler mi, belli değil” dedi.
ALANYA ADAYLARI KİM OLACAK?
31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Alanya’da adayların nasıl şekilleneceği ise merak konusu oldu. Ak Parti’de Mustafa Toklu, Mehmet Şahin, Hayri Çavuşoğlu isimleri üzerinde durulurken, Abdullah Sönmez’in de Ak Parti’den aday olmak için kulis yaptığı iddia ediliyor. MHP’de mevcut Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılırken, CHP ise henüz aday veya aday adaylarını kamuoyu önüne çıkarmadı. CHP’de farklı isimler üzerinde duruluyor. Antalya Milletvekili Aday Adayı olmak için Alanya Belediye Meclisi’ndeki üyelik görevinden istifa eden İç Mimar Gökhan Sipahioğlu’nun yanı sıra mevcut Alanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet Kural’ın da aday olabileceği konuşuluyor. İyi Parti’de ise Mimar İbat Bostancıoğlu’nun yanı sıra MHP’li Alanya Belediye Meclis Üyesi Abdullah Sönmez ismi de telaffuz ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 00:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479