AK Parti İl Başkanlığı’ndan ’27 Mayıs Darbesi’ açıklaması

27 Mayıs Darbesi’nin yıl dönümü dolayısıyla, AK Parti Antalya İl Başkanlığı yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra, 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın ise Adnan Menderes’in idam edilmesi olduğuna dikkat çekildi.

AK Parti İl Başkanlığı’ndan ’27 Mayıs Darbesi’ açıklaması
banner404

BAŞBAKAN Adnan Menderes, 57 yıl önce 17 Eylül 1961'de darbeciler tarafından idam edildi. AK Parti Antalya İl Başkanlığı tarafından 27 Mayıs Darbesi’nin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama bildirildi. 27 Mayıs Darbesinin Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açıldığı belirtilen açıklamada, “Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır” ifadeleri kullanıldı. 
Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra, 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesi olduğuna dikkat çekilen yazılı bildiride şu ifadelere yer verildi: 
“27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır” 
“Vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır” 
“Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır” 
“Vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür” 
“17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Murabıt
Bülent Murabıt - 7 ay Önce

27 Mayıs'ı yapan insanlar Türk Ordusu'nun elemanları değildir. İstiklal Marşı 'Kahraman Ordumuz'a ithaf edilmiştir. İstiklal Marşı'nın ithaf edildiği ordu 27 Mayıs'ı yapan ordu değildir... Bunun delili ve ispatı da 27 Mayıs'ın 2 genelkurmay başkanını birden tevkif etmiş olması; 27 Mayıs gerçekleştiği zaman hem halihazırdaki genelkurmay başkanı tevkif edildi hem de bir önceki genelkurmay başkanı tevkif edildi. Ve bu insanlar genç subayların hakaretlerine maruz bırakıldı. Kıçları tekmelendi bu insanların 27 Mayıs'tan sonra. Ve 27 Mayıs hareketi Türk ordusunda -o zamana kadar Türk Ordusu idi o- generallerin hepsini tasfiye etti. Geriye sadece işlerine yarayacak bir kaç kişi kaldı. Dolayısıyla bizim bu şeyleri anlamamız lazım. "Türkiye'de askerler on senede bir darbe yapar!" Yok öyle bir şey. Türkiye'de Amerika on senede bir Türkiye'nin içine eder.///İsmet Özel

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472