‘83 yıl sonra ilk  kadın vekil olacağım’

CHP'nin 6'ncı sıra milletvekili adayı Figen Albuga Çalıkuşu, partisinin 83 yıl sonra Antalya'da yeniden kadın milletvekili çıkaracağını söyledi

‘83 yıl sonra ilk  kadın vekil olacağım’
banner404

Haber: Alper KUTAY

2015 HAZİRAN ve 2015 Kasım genel seçimlerinde CHP'nin Antalya'dan 6'ncı sıra milletvekili adayı olan avukat Figen Albuga Çalıkuşu, vekilliği az sayıda oyla kaybetti. Çalıkuşu, 24 Haziran'daki genel seçimlerde de yine 6'ncı sıradan aday gösterildi. Çalıkuşu, seçildiği takdirde 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle milletvekili olan Türkan Öz Başbuğ'un ardından 83 yıl sonra partisinin Antalya kadın milletvekili olacak.
16 MİLYON YOKSUL KADIN VAR
Çalıkuşu, hayata kadın-erkek ayrımı üzerinden bakmayı sevmediğini, ancak kendisinin kadın, anne ve meslek kadını olduğunu söyledi. Kadının mücadelesinin tam bir demokrasi ve özgürlük mücadelesi olduğunu dile getiren Çalıkuşu, “Kadın hayatın zor süreçlerinde daha fazla hırpalanır. Hem kendisi, hem evladı için daha huzurlu yaşamı kovalar. Türkiye'de 16 milyon yoksul aile var, bu 16 milyon kadın, anne ve eş demek. Kadın daha az şekilde yıpranma peşindeyken demokrasi ve özgürlük mücadelesi verir. Bu saydıklarım ancak özgür ortamlarda karşılığını bulur. Geçim çabası demokrasinin sahasıdır. Kadın demokrasiyi doğal bir refleksle kovalar" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472