'5 bin oyu alan kazanır'

İğneli Fıçı Nostalji'de Dim’in sorularını yanıtlayan CHP’nin sembol ismi Mevlüt Güven, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek seçimin analizini sayısal verilere dayanarak yaptı ve çarpıcı tespitlerde bulundu

'5 bin oyu alan kazanır'
banner404

Ceren ŞAHİN 

ALANYA'NIN yeni nesil kanalı Dim TV'de (dimtv.tv) AGP Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim'in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı Nostalji'nin dün akşamki konuğu Alanya'da CHP'nin sembol ismi Mevlüt Güven oldu. Yılların deneyimli politikacısı Güven "Sosyal demokratlar ittifaka nasıl bakıyor? Abdullah Sönmez'e oy verirler mi?" gibi çarpıcı sorulara yanıt verdi. İşte İğneli Fıçı Nostalji'nin dün akşamki bölümünden öne çıkanlar: 
‘5 BİNLİK FARKI KİM ALIRSA KAZANIR’
“İki kutuplu gerçekleşeceği ön görülen bu seçimlerde biz kazanmaya çok daha yakınız. Yüzde yetmişe yakın bir ihtimalle söyleyebilirim ki, kazanacağız. Sayısal verilere bakacak olursak, 2015 seçimlerinde CHP 33 bin 780 oy alırken, MHP 44 bin 339 almış, AKP’nin ise 62 bin 461 oyu var. 2018 yılına geldiğimizde ise AKP’nin 65 bin oyu var. Yani oyunu 3 bin arttırmış. İyi Parti 35 bin, MHP 23 bin oy almış. MHP'nin aldığı oy oranı yüzde 13,4 olarak belirlenirken, geçtiğimiz seçimlerdeki oy oranına bakıldığında yüzde 28,95, yani var olan oyların yüzde 13’ü korunurken yüzde 16'sı kaybedilmiş. İyi Parti’nin 35 bin 815 oyu ile CHP’nin 35 bin 751 oyunun toplamları 81 bin 366 oyla ‘Millet İttifakı’ oluyor. ‘Cumhur İttifakı’nda ise durum 84 bin 422. Fakat ittifakların dışında da 4 bin 828 oy var. Aradaki fark bu. Aralarındaki bu fark yani 5 binlik oy kime giderse o kazanacak.
‘AKP TABANINDAN YÜCEL’E İLGİ YOK’
İttifak adaylarını değerlendirecek olursak Abdullah Sönmez’in CHP ve İyi Parti olmak üzere her iki partinin tabanında da bir karşılığı olacağı kanaatindeyim. AKP tabanında ise Adem Murat Yücel’in aynı ilgiyi göreceğini sanmıyorum. Bundan önceki seçimlerde Demokrat Parti kökenli Adem Murat Yücel’e bir sempati duyulabiliyordu. Sırf AKP kazanmasın diye. Şimdi Adem Murat Yücel de ittifakla birlikte AKP’li olmuş durumda. Alanyalı seçmenin siyasi bir özelliği var. Bunu unutmamak lazım.
‘SÖNMEZ DOĞUDAN OY ALIR, YÜCEL BATIDAN ALAMAZ’
Alanya'da yerel seçimi adaylar etkiliyor. Adayların bulunduğu yöre farkları da etkiliyor. Abdullah Sönmez Alanya'nın Batı bölgesinde yaşayan ve orada belediye başkanlığı yapmış bir isim. Ayrıca Konaklı'da da önemli işlerde imzası var. Adem Yücel ne kadar Kestel'de iş yaptıysa, Sönmez Konaklı’da bir fazlasını yapmıştır. Demokrat Parti'nin oyları batıda az, doğuda daha fazladır. Dim köylerinde CHP oyları daha fazladır. Sönmez batının adayı olarak doğudan oy alabilir. Lakin Adem Yücel’in batıdan yüzde 50 oy alma gücü yoktur. Zira daha evvel insanlar AKP kazanmasın diye Adem Yücel’e oy verdiler. Yücel cemaat oylarını alarak kazandı. Şimdi öyle bir şansı yok, zira şartlar değişti.
‘ALANYA’DA CEMAATİ YOK SAYAMAYIZ’
Alanya’da bir grup seçmeni hiç göz ardı etmememiz gerekiyor. Cemaati kastediyorum. Hiçbir zaman yok saymamak lazım. Testini yapmış olarak söylüyorum. 26 bine yakın oyları var. Bu oylar kaydığı zaman 20 binlik bir kısmı blok olarak kayıyor ki önümüzdeki yerel seçimde bu fark 22 bine çıkabilir. Vaktiyle Adem Murat Yücel'in kazanmasının asıl sebebi 20 binlik o farkı almasıydı. Çünkü MHP'nin oyu 35 bindi.
‘YOL YAPMAKLA BİTMİYOR’ 
Köylünün köyüne yapılan köprülerden ziyade üretim yapabilecekleri teşviklere ihtiyacı var. Yol yapmakla bitmiyor. Alanya'nın köylerinde merkezi sulama sistemleri yapılmalı. Üretim arttırılmalı. Zira dikkat ederseniz, Türkiye’de 15-20 senedir ciddi bir sosyolojik göç yaşanıyor. Ülke genelinde son 20 yılda 40 milyon köylüyü şehirlere taşıdık. Bu insanlar daha önce her ihtiyaçlarını kendi karşılıyorlardı. Şimdi ise kendi ihtiyaçlarını para ile karşılıyorlar. Köylü halk üretimden ayrılıp tüketime geçti. Türkiye tüketim toplumu haline geldi.”
‘YÜCEL ALANYA İÇİN NE YAPTI?’
Alanya’nın hali hazırda sorunlarına ilişkin üretilen çözümlere bakalım, son 5 yıldır Alanya’da pek bir şey yapılmadığını görüyoruz. Özellikle otopark sorunu. Bunun dışında trafik sorunu. Çözüm üretilebildi mi? Hayır. Yücel’i köylere çok hizmet götürmüş gibi gösterdiler. Ama Alanya’ya herhangi bir hizmeti yok. Sadece teleferiği tamamlamış oldu. Belediye sarayı yapmak yerine başka bir şey yapması gerekiyordu. Bina her yerde vardı. Tosmur’da var, Kestel'de var, Mahmutlar’da vardı. Her yerde oturabilirsin, saraya ne gerek var ki. Önceliği Alanya’ya hizmet etmek olmalıydı.”


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479