banner468

19 sorun giderilsin Alanya ihya olacak

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, göreve geldikleri günden bu yana tespit ettikleri sorunları rapor haline getirdi. 19 başlık altında toplanan sorunları Alanya Kaymakamlığı kanalıyla Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'a ileten Aydoğan, “Bu sorunlar giderilsin, Alanya ile hiçbir kent yarışamaz. Bu konuda Sayın Validen yardım bekliyoruz” dedi

19 sorun giderilsin Alanya ihya olacak

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, göreve geldikleri günden bu yana tespit ettikleri sorunları rapor haline getirdi. 19 başlık altında toplanan sorunları Alanya Kaymakamlığı kanalıyla Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'a ileten Aydoğan, “Bu sorunlar giderilsin, Alanya ile hiçbir kent yarışamaz. Bu konuda Sayın Validen yardım bekliyoruz” dedi

19 Haziran 2010 Cumartesi 00:00
19 sorun giderilsin Alanya ihya olacak
banner404
 GAZİPAŞA Havaalanı’nın yurt dışı uçuşlarına açılmasında büyük emekleri olan AKPM Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ALTSO başkanı olarak teşekkür ediyorum. Mühendislik Fakültesi’nin açılması konusunda başlattığımız yoğun çalışmalara destek veren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Sayın İsrafil Kurtcephe ile Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Sayın İbrahim Güngör’e minnettarlığımızı sunuyorum.
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney aracılığıyla Alanya kamuoyuna müjdelediği Mühendislik Fakültesi’nin hayata geçmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Fakültenin oluşması için bugüne dek yoğun görüşmelerde bulundukları Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ile Alanya İşletme Fakültesi Dekanı İbrahim Güngör’e teşekkür eden Aydoğan, “Bu fakülte ile birlikte öğrenci sayımız daha da artacak. Alanya ekonomisi canlanacak, esnafımızın cebine daha fazla kazanç girecek” dedi.
19 MADDELİK ALANYA SORUN RAPORU
Göreve geldikleri günden beri Alanya’nın belli başlı sorunlarını rapor haline getirdiklerini, raporu Alanya Kaymakamlığı kanalıyla Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’a ilettiklerini vurgulayan Aydoğan, “Bu sorunlar giderilsin, Alanya ile hiçbir kent yarışamaz. Yeter ki isteyelim, birlikte hareket edelim” diye konuştu. Gazipaşa Havaalanı konusunda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarını da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Aydoğan, “Güzel gelişmeler yaşanıyor. Pistin uzaması gerek. Sayın Çavuşoğlu’nun da dediği gibi bu sorun da kısa sürede halledilecektir” dedi. 
GAZİPAŞA HAVAALANI DIŞA AÇILMALI
Alanya bölgesinin en önemli problemlerinden birisinin Antalya Havalimanı’na olan uzaklığı olduğunu dile getiren Aydoğan, “Antalya Havalimanı’nın ilçemize 135–140 km mesafede olması ve bu mesafedeki ulaşım sorunları, turizmimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bölgenin havalimanı ihtiyacını gidermek amacı ile uzun yıllar önce yapımına başlanan Gazipaşa Havaalanı 2007 yılı sonunda yap-işlet-devret modeli ile TAV Havalimanları AŞ firmasına ihale edildi. TAV tarafından projede öngörülen çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Ancak mevcut havalimanının uluslar arası standartlarda hizmet verebilmesi ve bölge turizmine katkı sağlaması için, mevcut pist uzunluğunun 650 metre daha uzatılması gerekmektedir” dedi.
YÜKSEK ÖĞRENİM KAPASİTESİ ARTMALI
Alanya’nın çevresinde yer alan Gazipaşa, Sarıveliler, Gündoğmuş ve diğer beldeler ile yaklaşık 500 bini bulan yerleşik nüfusa sahip olduğunu söyleyen Aydoğan, “İlçemizde halen Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren iki bölümlü Alanya İşletme Fakültesi ile binası ALTSO tarafından yapılan üç bölümlü meslek yüksek okulu var. Bu potansiyelimize rağmen mevcut yüksek öğrenim kurumları yetersiz kalıyor. İlçede yüksek öğrenim kapasitesinin artırılması için mevcut yapıyı geliştirecek yeni yükseköğrenim kurumlarının kazandırılması çalışmaları sürmektedir. Bu amaçla kuruluş çalışmaları sürdürülen Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşu ile Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinin de gelişmesi uzun vadede üniversiteye dönüşmesi çalışmalarına destek olunmasını istiyoruz” dedi.
AKDAĞ KAYAK MERKEZİ HAREKET GETİRECEK
Alanya Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi’nin kış turizmine destek olması için 1995 yılında turizm merkezi ilan edildiğini belirten Aydoğan, “Söz konusu alan ile ilgili çevre düzeni ve imar planları tamamlanmasına karşın maalesef tahsise çıkılamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğundaki turizm merkezinin de içinde bulunduğu alan, Dimçayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edildi, daha sonra söz konusu planlama çalışmasının 2008 yılı içerisinde tamamlanması ile 322 hektarlık bir alanın “Akdağ Rekreasyon Alt Bölgesi” olarak tanımlandığı tarafımıza bildirildi. Halen konu ile ilgili çalışmalar devam etmekle birlikte, söz konusu çalışmanın hızlandırılabilmesi için desteklenmesi gerek” diye konuştu. 
ANTALYA-ALANYA ARASI RAYLI SİSTEM
Antalya bölgesinin yılda on milyonu aşkın yabancı, beş milyona yakın da yerli turistin tatil yaptığı bir bölge olduğunu kaydeden Aydoğan, “Bölgede turizm ve nüfus hareketi kıyı şeridinde yoğunlaşıyor. Aynı zamanda yoğun yerleşimin de bulunduğu bu bölgelerin gerek Antalya ile transit ulaşımı, gerek ilçe merkezleri ile gerekse beldeler arası ulaşımı da tek karayolu üzerinden yapılıyor. Alanya, Manavgat, Serik ve Antalya hattında yaşanan bu yoğunluk nedeniyle mevcut karayolunun kısa vadede bile yetersiz kalacağı görülmektedir. Bölgede turizmin sürdürülebilirliği adına Alanya, Manavgat, Serik ve Antalya hattını içine alan bir raylı taşıma sisteminin planlanarak devreye sokulması yararlı olacaktır” diye konuştu.  
AVM’LERİN KÜÇÜK ESNAFA ETKİSİ BÜYÜK
“Alanya’da turizmdeki gelişmeye paralel olarak perakende ticaret sektörü de önemli gelişme gösterdi” diyen Aydoğan, “İlçemizde halen yirmi bini aşkın vergi mükellefi çeşitli iş kollarında faaliyet gösteriyor. Bu işletmelerin neredeyse tamamı KOBİ olarak nitelenebilecek küçük veya orta boy işletmelerdir. Bu işletmeler tüm Türkiye’de olduğu gibi son yıllarda sayıları her geçen gün artan zincir mağazalar ve büyük alışveriş merkezleri karşısında rekabet edemez duruma gelmişlerdir. İlçemizde bugün neredeyse tüm ulusal markaların yanında yabancı yerleşiminin cazibesi ile sadece büyük kentlerde faaliyet gösteren birçok uluslar arası firma da faaliyet göstermektedir. Bu konuda küçük işletmeleri koruyucu düzenlemeler yapılmasının zamanı gelmiştir” dedi.
ALANYA’YA DOĞALGAZ GETİRİLMELİ
Doğalgaz ile ilgili Antalya dağıtımının ihale edildiğini, ihalenin Serik’e kadar olan alanı kapsadığını belirten Aydoğan, “Ancak Manavgat ve Alanya ilçelerinde gerek turizm gerekse tarım alanında doğalgaza ihtiyaç var. Sorunun çözümü amacı ile Antalya dağıtım işini alan firmaya Alanya ve Manavgat bölgesini de almasının teşvik edilmesi veya bunun mümkün olmaması halinde BOTAŞ’a yeni hat çekilmesi için girişimlerde bulunulması gerekmektedir. Anılan çalışmanın yürütüldüğü bilinmekle birlikte, söz konusu girişimlere destek verilmesi yararlı olacaktır” diye konuştu.
DİM BARAJI HES SULAMA KANALLARI 
Alanya’da tarımsal sulama için sınırlı alanlara hizmet verebilen Dimçayı ve Alara Çayı sulama altyapıları bulunmakla birlikte, bu alanların dışında ve kot üstünde kalan çok büyük bir alanın sulamasının elektrikli motorlarla basmak sureti ile yapıldığını vurgulayan ALTSO Başkanı Aydoğan, “Dolayısı ile enerji maliyeti önem kazanmaktadır. Bu nedenle yapımı gerçekleştirilen Dim Barajı projesi kapsamında yapılacak sulama kanalları inşaatının hızlandırılması önemlidir. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı verimlilik ve talep analizi yapmaksızın sürekli olarak yatak arzını artırmaya yönelik politika izlemektedir. Mevcut turizm tesisleri çok düşük fiyatlara pazarlanabilirken, halen yeni turizm alan ve merkezleri ilan edilerek aynı bölgede yeni tahsisler yapılmaktadır. Bu politikalar Türk turizminin geleceği açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Turizm yatırımları için Bakanlık tarafından yapılan yeni tahsis artık yapılmamalıdır. Bakanlığın bu konudaki kaynaklarını, mevcut tesislerin ıslah edilerek hizmet kalitesini artırmaya ve turizmi 12 aya yayma çalışmalarına ayırması daha yararlı olacaktır. Turizmde yıldız sistemi ile ürün ve hizmet kalitesi denetimine önem verilmelidir” dedi.
EMNİYET MÜDÜRÜ VE TEŞKİLATA ÖVGÜ
Alanya nüfusunun her geçen gün arttığını, ayrıca her yıl gelişen turizmle birlikte özellikle yaz aylarında ilçe nüfusunun oldukça yüksek rakamlara ulaştığını söyleyen Aydoğan, “Bu durumda özellikle yaz aylarında emniyet ve güvenlik tedbirleri büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla bölgede hizmet veren başarılı emniyet birimlerinin yaz nüfusu göz önüne alınarak belirlenmesi, tam sezon ortasında yapılan personel atamaları, turizmin ve dolayısı ile emniyet hizmetlerinin en yoğun olduğu bu dönemde hizmetlerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ilçemizde atamaların turizm sezonu sonunda yapılmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir” diye konuştu.
ÖREN YERLERİ TURİZME KAZANDIRILSIN
Bölgemizde turizm çeşitliliğinin geliştirilmesine paralel olarak, halen atıl ve bakımsız halde bulunan çok sayıda tarihi ve ören yerlerinden faydalanamadığımızı belirten Aydoğan, “Bölgemizde bulunan bu eserlerin gün ışığına çıkarılarak turizmin hizmetine sunulması önemlidir. Ayrıca halen ücretli gezilebilen tarihi mekânların akşam saatlerinde de ziyaret edilebilmesinin sağlanması halinde daha çok ilgi çekebileceği görülmüştür. Uygun olan mekanlarda gerekli teknik düzenlemeler ve aydınlatmaların yapılması sureti ile akşam saatlerinde de ziyaretçi kabul edilmesinin sağlanması şart” dedi. 
TURİZMİN YILIN ON İKİ AYINA YAYILMASI
Alanya bölgesinde halen turizmin yoğun olarak sadece mayıs ve ekim ayları arası dönemlerde yapıldığını, yılın yarısında tesislerin tamamına yakınının kapandığını dile getiren Aydoğan, “Bu atıl kapasitenin canlandırılabilmesi için bölgemizde turizm çeşitliliğinin artırılması ve spor turizminin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda Alanya bölgesinde orman alanları içinde golf turizmine uygun alanlar belirlenerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulmuştur. Bu alanların özellikle kış aylarında spor turizmi için kullanılması halinde atıl geçen kış döneminin canlanması mümkün olacaktır. Bu konudaki çalışmalara gerekli desteğin verilmesi ve bürokrasinin hızlandırılması gerekmektedir” diye konuştu.
KÜLTÜR TURİZM KALKINMA PROJESİ
Yapılan tüm çalışma ve girişimlere rağmen bölge turizminin halen kum, deniz, güneş turizmi dışında yeteri kadar değerlendirilemediğini vurgulayan Aydoğan, “Bölgemizin kum, deniz, güneş turizmi dışındaki kültürel ve tarihi değerleri ile kimliğini ön plana çıkartarak, kültür turizminin geliştirilmesi ile ilgili baz çalışmalar yürütülmektedir. Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve ALTSO tarafından Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde Alanya Kültür Turizm Kalkınma Projesi adı altında bir proje hazırlatılmıştır. Projemiz ilgili kuruluş ve bakanlıklara sunulmuştur. Bu çalışmaların hızlandırılması bölgemiz turizmi için büyük önem taşımaktadır” dedi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 21.11.2012 17:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349