Basit bir açlık ve susuzluktan çok daha fazlasını ifade eden ve ‘Oruç’un ayı olan mübarek Ramazan-ı Şerif’i idrak ettiğimiz günlerdeyiz. Oruç, her ne kadar bedenle yapılan bir ibadetmiş gibi görünse de, aslında oruç kişi için en büyük psikolojik ibadettir. Beden kontrolünün her daim kendi elinde olduğunu bilen bir kişi, oruç tutarken bedeninin en temel isteklerini kendinden çok yüce bir varlığın rızasını kazanmak uğruna geçici bir süreliğine feda eder. Bedenin varlığını ruhun hükmüne tabi kılan kişi bir müddet sonra, yaşadığı iç huzurun verdiği sonsuz mutlulukla hayata daha pozitif bakmaya başlar. Oruca adaptasyon aşamasında sinirlilik, baş ağrıları ve sürekli uyuma isteğiyle kişi kendini mutsuz ve aşırı yorgun hissedebilir; ancak adaptasyon aşaması başarılı bir şekilde atlatıldıktan sonra tüm sıkıntılar ortadan kalkar. Psikolojik bir varlık olan insan için; açlık, susuzluk ve cinsellik gibi en temel ihtiyaçların karşılanması sonucu, vücudun geriliminin azaltılarak haz elde edilmesi ve buna bağlı olarak kazanılan manevi huzur, oldukça değerli ve de önemlidir. İşte, bu denli hayati bir kaynaktan, en yüce amaçlar uğruna kendimizi mahrum edişimizin en kuvvetli simgesidir, oruç tutmak. 
  
    Oruç tutan bir kişi, kendi içinde büyük bir savaş verir. Elinin altında olan pek çok şeyi bir anda yok sayar kendisi için; görmezden, duymazdan gelir. Belirli bir süre için de olsa mücadele eder nefsiyle, benliğiyle, güdüleriyle ve dur durak bilmez egolarıyla. Yokluk yaşar, sabreyler, yoksunluk hisseder ve yokluk çekenlerle kendisi arasında empati kurarak duygusal bir senkronizasyon yakalar. Oruç sayesinde hayatımızdaki tüm frekanslar eşlenir; aykırılıklar, ayrılıklar eşitlenir ve hayatımız boyunca görmezden geldiğimiz ya da gördüğümüz ama hallerini anlamaya fırsat bulamadığımız insanları daha iyi anlamaya odaklanan bir mevziiye doğru yol alınır. Oruç ibadeti; her yıl, her ramazan ayında, Müslümanların  sahur ve iftar vakitlerini takip ederek beslenme, cinsellik, şiddet, dürtü gibi içgüdülerinin davranışsal metotla biçimlendirilmesini hedef alan son derece önemli bir ibadettir. Orucun kendi içerisindeki şartları ve kurallarına harfiyen uymak, insan psikolojisini temelden hedef alan bir eğitim yöntemidir. Oruç, biz Müslümanları sabrın sarp yokuşlarında merhamete susatıp, bencilliğin yakasından tutarak cömertliğe acıktırır. Şükretmeyi, sabretmeyi öğretir. Büyük bir heyecanla beklediğimiz 11 ayın sultanı olan Ramazan, evimize neşe saçar, sofralarımızı bereketle doldurur, günlerimizi güzel ve anlamlı kılar.

ORUÇ VE PSİKOLOJİK HASTALIKLAR
Oruç, insan psikolojisine olumlu katkılarda bulunarak kişileri manevi huzurda birleştirmektedir. Yapılan araştırmalar, Akut Stres Bozukluğu, Akut Depresyon, Yaygın Anksiyete (Aşırı kaygı) Bozukluğu, Obsesif Kompulsif (Takıntı) Bozukluklar, Dürtü Denetleme Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozuklukları’nın tedavisinde orucun son derece önemli bir iyileştirme yöntemi olduğunu kanıtlamıştır. Buna ek olarak, Ramazan aylarında alkol tüketiminin, kavga ve küslüklerin hatta ve hatta intihar oranlarının azalması da orucun yine ne kadar önemli bir ibadet olduğunu gün ışığına çıkarmaktadır. Tüm bunlarla birlikte açlık duygusunun ne anlama geldiğinin kişiye davranışçı metotla öğretilmesi, dünyada yokluğun ve açlığın var olduğunun hatırlatılmasıyla şükür, merhamet, paylaşım ve yardım duygusunu doğrudan hedef alır. Zaten bunları ruhunda tam anlamıyla barındıran bir kişi, tıbben ve ruhen sağlıklı bir bireydir.

ORUCUN FİZYOLOJİK ETKİLERİ
Birtakım psikolojik hastalıklarda uykunun bölünmesine bağlı olarak kişinin nöbetleri ve hastalığa bağlı belirtileri artış gösterebilir. Böylesi durumlarda hekim kontrolü olmadan hastanın oruç tutması uygun değildir. Diğer aylarda düzenli aralıklarla alkol kullanan kişilerin, oruç tutmaya bağlı olarak ani şekilde alkolü kesmeleri sonucu terleme, titreme, gerginlik, sinirlilik ve uykusuzluk şikâyetleri baş gösterebilir. Buna ek olarak, davranış ve uyum bozuklukları, epilepsi nöbetleri, bilinç bulanıklaşması ve koma gibi önemli tıbbi sorunlar da ortaya çıkarak kişiyi zor durumlara sokabilir. Tüm İslam âleminin mübarek Ramazan-ı Şerif’ini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİLAL 2014-07-02 11:46:47

mesela ben geceleri̇ sik sik uyanmaya başladim uyuyamiyorum gözümü kapattigim an heran kötü bi̇şey olacakmiş gi̇bi̇ gari̇p bi̇ korku ve hi̇s i̇çeri̇si̇nde uykusuz kaliyorum orucun verdi̇gi̇ bi̇ psi̇koloji̇k etki̇mi̇di̇r si̇zde hocam mi̇de bulantisi yaşiyorum heryeri̇magri sizi i̇çi̇nde gün i̇çeri̇si̇nde ve gece

Avatar
HİLAL 2014-07-02 11:47:50

mesela ben geceleri̇ sik sik uyanmaya başladim uyuyamiyorum gözümü kapattigim an heran kötü bi̇şey olacakmiş gi̇bi̇ gari̇p bi̇ korku ve hi̇s i̇çeri̇si̇nde uykusuz kaliyorum orucun verdi̇gi̇ bi̇ psi̇koloji̇k etki̇mi̇di̇r si̇zde hocam mi̇de bulantisi yaşiyorum heryeri̇magri sizi i̇çi̇nde gün i̇çeri̇si̇nde ve gece

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349