Oruçluya tüyo: Osmanlı Şerbeti

Oruç tutanların susuzluğunu önleyen Osmanlı Şerbeti ve hazırlanışı hakkında merak edilenleri, Alanya’nın deneyimli aktarlarından öğrendik

YAZ sıcaklarının her geçen gün daha da artmaya başladığı şu günlere denk gelen Ramazan ayında oruç tutarken vücudumuzu rahatlatacak şifalı bitkiler mevcut. 
Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan ve kristal kadehler, satış fiyatı, ikram şekli Osmanlı kanunnameleri ile belirlenen ancak günümüzde unutulmaya yüz tutan şerbetler, Ramazan ayında sofralarımızda yeniden hayat buluyor. Bu uzun yaz günlerinde gerçekleştirilen oruç ibadetinin bünyeyi fazla zorlamaması için ise Osmanlı mutfağından günümüze gelen Osmanlı Şerbeti birebir. Osmanlı Şerbeti, susuzluğa çare olurken, kan şekerini de dengeleyerek açlık hissini en aza indiriyor. 
7 FARKLI BİTKİNİN KARIŞIMINDAN GELEN MUCİZE
Ilıcalı Baharat sorumlusu Neslihan Koca, Osmanlı Şerbeti üzerine yapmış olduğu açıklamalarda "Osmanlı Şerbeti, yenibahar, karanfil, zencefil, nar çiçeği, kuşburnu, tarçın ve demirhindi olmak üzere 7 farklı bitkinin bir araya getirilmesi ile elde edilen bir karışım. Özellikle Ramazan ayında susuzluğa karşı birebir. Aynı zamanda karaciğer dostu diyebilirim. İçerisinde yer alan tarçın ve nar çiçeği, vücutta kan şekerini düzenleyerek, oruç tutarken kişinin daha rahat olmasını sağlıyor. Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk sebebiyle bünyenin desteklenmesi şart. Osmanlı Şerbeti’nin içerisinde bulunan zencefil, bağışıklık sistemini destekleyerek, hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlıyor. Karanfil ve yenibahar da hazmı kolaylaştırıyor. Ramazan ayında oruç tutan vatandaşların rahatlığı için Osmanlı Şerbeti öneriyoruz" ifadelerine yer verdi. 
OSMANLI ŞERBETİ NASIL HAZIRLANIR? 
Osmanlı Şerbeti’nin hazırlanışına da değinen Koca “Aslında oldukça basit. Bizler zaten karışımı hazırlayarak sunuyoruz. 5 litre suya koyarak yaklaşık 15 dakika kaynatılması yeterli. Üzerine 2 veya 2 buçuk bardak şeker ilave ederek soğutulan şerbeti sahurda ve iftarda tüketebilirler" şeklinde konuştu.  
HALSİZ KALMAMAK İÇİN SAHURDA BİR KAŞIK ARI SÜTÜ 
Alanya’da 30 yıldır halka hizmet sunan Zeybek Baharat işletme sahibi Mehmet Güngör de sahurda tüketilecek bir kaşık arı sütünün halsizlik sorununu ortadan kaldırdığına vurgu yaptı. Güngör "Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk vücudu halsiz bırakabiliyor. Özellikle çalışırken oruç tutan insanlara ısrarla tavsiyemiz arı sütü oluyor. Zira sahurda bir kaşık tüketilen arı sütü, vücuda sağladığı enerji ile halsizlik duygusunu ortadan kaldırıyor ve oruç ibadetini gerçekleştirirken kişiye rahatlık sağlıyor" dedi.

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472