Kırık terimini kemik bütünlüğünün bozulması şeklinde tanımlayabiliriz. Kırıklar darbe sonucu ya da kendiliğinden oluşur. Ağrı, morarma, çürük, şişlik, şekil bozukluğu ve hareketlerin kısıtlanması gibi bulgular vermektedir.
Kırık aynı zamanda beraberinde bazı olumsuzlukları da getirir. Bunlar:
- Yakınındaki damar, sinir, kaslarda yaralanma ve sıkışma. ( Kırık bölgede nabız alınamaması, soğukluk, solukluk, aşırı, hassasiyet) 
- Parçalı kırıklarda kanamaya bağlı şok. 
- Açık kırıklarda enfeksiyon riski görülebilir
Önkol, deyince aklımıza dirsek ile el bileği arasında bulunan radius ile ulna kemikleri gelir. Üst tarafta humerus dediğimiz kol kemiği, aşağıda ise 8 tane küçük kemikten oluşan el-bileği kemikleri ile komşuluk yapmaktadırlar.
Radius ve ulnanın alt uç kırıkları en sık görülen kırık şeklidir. Cerrahiye gerek olup olmadığı kırığın yeri, bir ya da her iki kemikte kırık olup olmadığı, parçalanma miktarı, yer değiştirme, açılanma ve kırığın açık veya kapalı oluşuna bağlıdır. Ortopedik travmadaki tüm durumlarda olduğu gibi, her iki önkol kemiği kırık hastalarda da dikkatli değerlendirme yapılması şarttır. Hastanın başka yaralanmasının olup olmadığı veya sadece izole bir önkol kırığının mı olduğu ve kırığın yaralanma mekanizmasının anlaşılması önemlidir. Yumuşak doku yaralanmasının da derecesi belirlenmelidir. Kapalı kırıklarda bile hafif, orta ve şiddetli yumuşak doku yaralanmasının arasındaki fark iyi anlaşılmalıdır. Hiç yer değiştirmesi olmayan önkol kırıklarının 3-4 hafta alçıda kaldıktan sonra yer değiştirmeye uğradığı görülebilir. 
Görüldüğü gibi bu konu gerçekten çok karmaşıktır. Özellikle sporcularda radius alt uç kırıkları yüksek enerjili travmalarla oluşur. Mutlaka çok iyi değerlendirilmeli ve bu konu ile ilgili bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. 
KIRIK İYİLEŞMESİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Yüksek enerjili travmalar ve geniş yumuşak doku hasarı bulunması, kırık uçların birbirinden ayrılması, araya yumuşak dokuların girmesi, besleyici damarların hasar görmesi, cerrrahi tamir yapılmışsa aşırı hasar ve yumuşak doku hasarı yapılması, kırığın transvers, parçalı veya segmenter olması (spiral ve oblik kırıklar daha çabuk kaynar) , açık kırık olması, ameliyat başarısızlığı, iyi stabilizasyon yapılmaması, yeterli süre sabitleme yapılmaması, kırık yerinde enfeksiyon olması, hastanın ileri yaşta olması, eklem içi kırık olması (sinovyal sıvının kırık iyileşmesini bozucu etkisi nedeniyle), kemikte önceden var olan patolojik bir durum olması, beslenme ve sağlıklı metabolizmayı etkileyen her türlü sistemik hastalık (diabet, sistemik enfeksiyonlar, anemiler vb), kemoterapi, radyoterapi, sigara bağımlılığı (nikotin) ve kortikosteroidler kırık iyileşmesini olumsuz etkiler.
KIRIK İYİLEŞMESİNİ OLUMLU ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Olumsuz etkileyen faktörlerin tam tersi durumların olumlu etkilemesinin yanı sıra; elektrik akımları, manyetik alan, ultrason, hiper barik oksijen uygulamaları, düşük kuvvette lazer uygulaması, anabolik steroidler, D vitamini, kalsitonin, parathormon, prostoglandinler, büyüme hormonu, büyüme faktörleri , kafa travması , ameliyatla uygulanan kemik grefti, gen tedavisi olumlu etkileyen faktörlerdir. 
KIRIK SONRASI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
Düşme veya kaza sonrası oluşan bir kırık, kimi zaman alçıya alınır, kimi zaman da eğer parçalı kırık ise önce vidalarla stabilize edilir ve sonra atele alınır.
Tedavi sonrası alçı çıkarıldıktan sonra rehabilitasyon süreci başlar. Rehabilitasyon tedavinin bir parçasıdır ve mutlak yapılmalıdır. Sporcularda bir müddet daha koruyucu splint kullanılması yararlıdır. 
İyileşme süreci kırığın tipine, hastanın yaşına ve rehabilitasyon sürecine bağlıdır. 
Kırık sonrası genelde uzun bir tedavi süreci başlar ve özellikle alçı çıkarıldıktan sonra hasta fizik tedavi görmesi gerektiğini anladığında morali bozulabilir. Alçılama yapılan veya platin takılan hiç fark etmez, kırık hastalarının %90’ı muhakkak fizik tedavi ihtiyacı duyar. Eğer işi şansa veya kadere bırakıp kendi başına açılmasını beklerseniz ileride telafisi çok zor olan veya telafisi olmayan durumlarla sonuçlanabilir. 
Alçı sonrası çevre kaslar zayıfladığından, bunlar güçlendirilmeli ve eklem kısıtlılıkları açılmalıdır. Zayıflayan kasların kuvvetlendirilmesi manuel olarak, kum torbası gibi ağırlıklarla veya dirençli lastiklerle yapılabilir. Kuvvetlendirmede uygulanan direnç ve ağırlıkların şiddeti tedrici olarak arttırılmalı ve hastada ek bir komplikasyon yaratılmamalıdır.
Eklemde meydana gelen kısıtlılıklarda ise başta germe olmak üzere Avrupa’da çok kullanılan ülkemizde de uygulanmaya başlanan manuel terapi yöntemleri vardır.
Bu yöntemler eklemi mobilize etmeye ve limitasyonları açmaya yarar. Mulligan Konsepti, Osteopati, Kayropraktik ve Cyriax ülkemizde en sık uygulanan yöntemlerdir.
Çok tercih edilme sebepleri genelde ağrısız ve çabuk sonuca ulaştırabilmeleridir. 
Dolaşımı aktivite etmek için fizik tedavi uygulamaları kullanılır.37 dereceyi aşmayan girdap banyoları, parafin, sıcak su torbaları bunlardan birkaç tanesidir. 
Ağrıyı azaltmaya yönelik de elektroterapi uygulamalarından TENS’i kullanabiliriz. Tedavi duruma göre 1-3 ay arası devam eder. 
İyileşme süreci boyunca el bileği çevresindeki zayıf kaslara destek olmak ve eklemi doğru hareket paterninde çalıştırmak için kinezyolojik bantlama teknikleri de kullanılabilir. Böylece hareket sırasında zayıf kaslara aşırı yük binmesi engellenir ve bir nevi koruyucu bir görev de üstlenir.
Şartlar ne olursa olsun tedavi sürecine hastanın aktif katılımı çok önemlidir ve tedavi süresince kurallara ve ev programlarına uyulmalıdır.
Bununla birlikte eğer kolu alçılı vaziyette bu yazıyı okuyan okurlarımız varsa her alçı sonrası yukarıdaki tablonun yaşanmadığını, ihtiyaçların ve uygulamaların kişiden kişiye değiştiğini de hatırlatmak isterim.
 
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Bir insan ömrü boyunca:
- 200 milyon soluk alıp verme,
- 1 milyar kalp atışı,
- 300 milyon mide kasılması,
- 20 milyar göz kırpması gerçekleştirir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alper gül 2013-05-24 21:10:43

humerus alt uç kırığında alçıdan çıktıktan sonra hareket kısıtlılğı varsa fizik tedavi süreci ne zaman başlamalıdır

Avatar
ibrahim 2013-06-20 16:10:50

benim radus başı kırığım var ameliyat oldum şu an sıcak su ile fizik tedavi yapıyorum

Avatar
cem oruç 2014-01-11 21:09:33

iyi günler...benim oğlumdada aynı şekilde kırık mevcut....3 gün önce fizik tedav,iye başladık....bu kısıtlılık ne zaman geçiyor...bi sorun kaldımı...bize fizik tedavide gerdirme ve ısı işlemi uygulanıyor...ilginize şimdiden tşk

Avatar
Fuat ay 2014-06-30 05:24:02

Hocam sağ kolumun dış kenarındaki kemiği bilek ve dirseğimin orta mesafesinden çatlamıştı ve zamanla tamamen ortasında kireçlenme oluştu ve kolumu sağa sola oynatamıyorum kolum da güç kaybı yok sadece dirsek ten sonrasını sağa sola çeviremiyorum tedavisi hakkında bilgi istiyorum

Avatar
Fuat ay 2014-06-30 05:28:12

Hocam bilgi almak istiyorum 0532 6111540

Avatar
Advafax 2014-07-18 16:21:54

Benim kolum 5 yıl önce kurılmıştı sol kolum.9 yaşındaydım bileğe yakın taraftaki 2 ön kol kemiğimde kırılmıştı şimdi iyiyim fizik tedavi görmedim.ama sol kolum çok güçsüz sağ kolum çok güçlü bu durum beni rhatsız ediyo nasıl güçlendiririm kolumu

Avatar
Feride 2015-06-24 20:03:56

oğlumun kolu dirsekten kırıldı 15 gün alçıda kaldı alcıyı cıkarınca kolunu dogrutamadı acıyor diyo ne yapmalıyım sıcak havluyla sarıp masaj yapın diyorlar ama ne kadar fayda eder bilmiyorum.

Avatar
emrullahcsqn 2015-07-20 13:39:49

benim 9 ay önce düştükten sonra radius uç kırığı meydana geldi o sıralar askerdim ve ameliyat falan edilmedi şuan bile 1 kilodan fazla kaldıramıyorum ve kırık olan kısım dışarda kalıyor hiç bir iyleşme kât edemedim size gerekli rötgenleri gönderebilirim bu konu ile ilgili olarak yardım edebilecekseniz memnun olurum iletişim

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349