Omuz eklemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Ellerimizi çeşitli pozisyonlarda kullanmamıza imkan veren bir eklemdir. Omuz eklemi geniş bir hareket aralığına sahip olmasına rağmen çok sabit bir eklem değildir. Bu da eklemi oluşturan anatomik yapıların herhangi birinde sorun olması, eklem fonksiyonlarının problemli olmasına yol açar.
Omuz ekleminin sağlıklı fonksiyon görmesinde anahtar yapılar omuz manşeti (rotator kılıf) tendonlarıdır. Kolumuzu kullanmaya devam ettiğimiz sürece yıpranmaya aşınmaya maruz kalırlar. Rotator kılıf yırtıkları ciddi ağrı oluşturan bir yaralanmadır. Rotator kılıf yırtılınca omuzda güçsüzlüğe yol açar. Hastaları genellikle orta-ileri yaş grubundadır. Ancak özellikle travma sonrası rotator kılıf yaralanmaları her yaşta oluşabilir.
OMUZ ANATOMİSİ
Omuz ekleminde 3 kemik yer alır: kürek kemiği (skapula), kol kemiği( humerus) ve köprücük kemiği. (Klavikula). Kol kemiğini kürek kemiğine bağlayan yapı rotator kılıftır. Bu kılıf 4 kas kirişinden oluşur: supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularis. Kirişler, kasları kemiğe bağlayan yapılardır. Kaslar, kemikleri bu kirişleri çekerek hareket ettirirler. Rotator manşet kolumuzu kaldırmada ve rotasyon hareketinde yardımcıdır. Rotator manşet kolumuzu kaldırırken kol kemiğini kürek kemiği yuvasında sıkı bir şekilde durmasını sağlar. Akromion ile rotator manşet arasında bursa adlı kese şeklinde bir yapı yer alır. Bu yapı, kayganlaştırıcı bir sıvı ile kemik ve kas arasında sürtünmeyi azaltır. Hareket açıklığının devamı için yumuşak bir bölge sağlar.
SEBEPLERİ
Rotator manşet zayıf kan akımına sahip bölgeler içerir. Kan dolaşımı iyi olan dokular, kendilerini tamir etmede daha başarılı ve hızlıdırlar. Rotator manşet içindeki kan akımı zayıf bölgeler; yaşlanmayla birlikte dejenere olmaya hassas bölgelerdir. Yaş ile artan dejenerasyon; orta yaş üzeri nüfusta rotator manşet yırtığının fazla olmasını açıklar. Sürekli bazı hareketlerin tekrarlanması dejenerasyon problemini hızlandırır. Baş üstü hareketleri sık yapan sporcularda oluşabilir. Fakat rutin olarak cam silmek, araba yıkamak, boya yapmak gibi omuz eklemini fazla kullandığımızda rotator manşet yırtığı oluşabilir. Aşırı güç kullanma veya yüklenme; zayıf rotator manşet kaslarını yırtabilir. Düşen ağır bir nesneyi yakalamaya çalışmak, kollar açıkken ağır bir cismi kaldırmak rotator manşet yaralanmasına neden olabilir. Yine omuz üzerine düşmek bu kas grubunda yırtığa yol açabilir. Yırtığa neden olan yaralanmalar her zaman hastada ağrı oluşturmayabilir. Yapılan araştırmalar; hafif derece rotator manşet yırtığı olan hastaların % 40’ının yırtık anını fark etmediğini ortaya koymuştur.
Tipik rotator manşet yırtıklı hasta grubu; orta yaş üzeri ve ara sıra omuz ağrısı problemi olan hastalardır. Bu hastalar ağır bir yük kaldırdıktan veya omuzlarını zorladıktan sonra kollarını kaldıramamak ve ağrı şikayeti ile başvururlar. Genç nüfusta da rotator manşet yırtıkları gelişebilir. Aşırı kullanma veya sportif aktivite ile yaralanma en sık görülen nedenlerdir.
BELİRTİLER
Rotator manşet yırtıkları; etkilenen omuzda ağrı ve güçsüzlüğe neden olur. Çoğu hasta ağrı nedeniyle o taraf omuz üzerine yatamadıklarından şikayetçi olur.
Bazı vakalarda rotator manşet kısmi olarak yırtılır. Omuzda ağrı olabilir ancak yine de hareketleriniz yeterli olabilir. Yırtık ne kadar genişse omzunuzdaki güçsüzlük o kadar fazla olur.
Rotator manşetin tam kat olarak yırtıldığı vakalarda; hareketlerde sınırlılık ortaya çıkar. Kolunuzu tam olarak yukarı kaldırmak mümkün değildir.
Parsiyel (Kısmi) kas yırtığı nedir?
Parsiyel (kısmi) kas yırtığı maksimum kasılma veya gerilme sonucunda oluşur. Kas kasıldığında ağrı, belirgin kanama ve şişlik (hematom) mevcuttur.
Tam kas yırtılması nedir?
Kas yırtılması birdenbire olur ve buna ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas bütünlüğü bozulmuş, ileri derecede kanama, şişlik (hematom), ağrı, kuvvet ve hareket kaybı mevcuttur. Kas yırtılmasının nedenleri iki tanedir:
a. Maksimal kasılmada hareket koordinasyonsuzluğu.
b. Sert (uzama yeteneğini yitirmiş) bir kasın şiddetli bir dirence karşı ani hareketi.
TEDAVİ
Cerrahi dışı tedavi: Ağrının ve inflamasyonun azaltılması tedavinin ilk amacıdır ve bunun için istirahat tavsiye edilmektedir. Rehabilitasyon için fizyoterapistiniz size bir program çizer. Soğuk ve sıcak uygulama ağrı ve enflamasyonun azaltılmasında yardımcıdır. Kolu başın üzerine kaldırma ve diğer omuz hareket aralığını arttırıcı egzersizler verilir. Daha sonra; omuz çevresi kasların kuvvetini arttırmak için güçlendirici egzersiz programına geçilir. Fizik tedavi süreci 6-8 hafta devam edebilir. Hastaların bir bölümü; bu süre sonrasında kollarını tam olarak kullanarak aktivitelerine dönebilirler. Cerrahi gerektirmeyen bir yırtığınız bile olsa uygulamanız gereken bir egzersiz programınız olacaktır. Fizyoterapistiniz; normal omuz fonksiyonlarınızı geri kazanmanız için size özel bir program belirleyecektir. Postür ve omuz dizilimi için egzersizler verecektir. Rotator manşet grubunun gücünün arttırılması ve omuz çevresi diğer kaslar arası dengenin sağlanması çok önemlidir. Ayrıca omzunuzdaki problemlerin ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında bilgi verilecektir.
Omuz bölgesi problemlerinde sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerden birisi de bantlama (taping) yöntemidir. Omuz ve çevresine uygun gerginlik ve yönlerde yapıştırıldığında omuz çevresi kaslarını destekler, travmalara karşı korur ve omuz kaslarının güçlenmesini sağlar. Son yıllarda profesyonel voleybolcular bu yönteme sıklıkla başvurarak spor hayatlarının ömrünü uzatmaya başlamışlardır.
Cerrahi tedavi: Tam kat rotator manşet yırtığı kendiliğinden iyileşmez. Omuz eklemi fonksiyonlarını sağlamak için bu yırtıklarda cerrahi tedavi gereklidir. Yaşlı hastalar ve cerrahi riski yüksek olan hastalar bu grup dışında tutulabilir. Cerrahi tedavinin; yaralanma sonrası 3 ay içinde yapılması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.
Kısmi yırtıklar cerrahi müdahale gerektirmeyebilir. Eğer kısmi bir yırtığa sahipseniz ortopedistiniz öncelikle kendiliğinden iyileşme için bir fırsat tanıyacaktır. Takiplerde ağrınız azalmıyorsa veya hareketlerde sınırlılık olursa cerrahi tedaviye karar verilebilir.
CERRAHİ TEDAVİ SONRASI REHABİLİTASYON
Rotator manşet cerrahisi sonrası rehabilitasyon yavaş bir süreçtir. Terapi periyodu 2-3 ay sürebilir. Tam düzelme ise 6 ayı bulabilir. Omuzda erken dönemde hareketi sağlamak ve arttırmak önemlidir fakat iyileşmekte olan dokuları koruma açısından dengeli bir rehabilitasyon programı uygulamak gerekir.
Cerrahi sonrası bir süre omuzu korumak için kol-gövde askısı takılır. Cerrahi sonrası erken dönemde ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk uygulama ve elektrik stimulasyon kullanılabilir.
Artroskopik prosedürlerden sonraki rehabilitasyon hızlı ilerler. Hareket genişliğini sağlayan egzersizler ile başlanılır ve germe - güçlendirme egzersizleri ile devam edilir. Çok kısa zamanda çok fazla egzersiz yapmama konusunda dikkatli olmanız gerekir.
Omuzun ön kısmındaki kasların kesildiği ameliyatlar sonrası rehabilitasyon yavaş seyreder. Pasif egzersizler ile başlanır. Pasif egzersizler sırasında omzunuz hareket ettirilir fakat kaslarınız aktif olarak kasılmaz. Terapistiniz omzunuzu kontrollü bir şekilde hareket ettirir ve kolunuz gerer. Bu pasif hareketleri evde nasıl yapacağınız anlatılır.
Aktif tedavi dönemi 3-4. Haftada başlar. Bütün hareket aralığında kendi kas gücünüzü kullanmaya başlarsınız. Hafif izometrik güçlendirici egzersizler ile başlanır. 6.haftada daha aktif güçlendirici egzersizlere başlanır. Egzersizler; rotator manşet ve omuz çevresi kaslarının kuvvetini arttırmaya odaklanır.
İş yaşamınızda veya spor aktiviteleriniz esnasında yaptığınız hareketlere benzer egzersizler gösterilecektir. İşiniz sırasında omzunuza çok fazla yük binmeyecek şekilde bir rehabilitasyon programı uygulanacaktır. İleride herhangi bir problem yaşamamanız için tedavi bitiminden önce hareketlerinizle ilgili tedbirler anlatılacaktır.
UYURKEN DİKKAT
Uykuda kollarınızı başınızın veya yastığın altına koyduğunuz zaman, buna bağlı olarak şiddetli ağrı ve uyuşmalar olabilir. Benzer şekilde uyurken kollarınızı geride tutarsanız bu tarz bir uyku pozisyonu da omuzlarda ağrı yapacaktır.
Günlük işleri sırasında devamlı kollarını kullanan ev hanımlarında, omuz bölgesi çok fazla kronik darbeye maruz kalmaktadır.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Antrenman öncesi buzlu içecek içen sporcuların içmeyenlere oranla 10 dk fazla koşabildiği görülmüştür.
- Bisiklet sürmek sigara içme isteğinizi %29 azaltır.
- Felç geçirenlerin %7 si 45 yaş altındadır.
- Ön çapraz bağ sakatlıklarının %65 i spor kaynaklıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sıdıka selçukoğlu 2013-01-07 05:00:11

sol omuzumdz yırtık varmış 3 aydan beri çekiyorum fizik tedavisi aldım ama hiç faydasını görmedim ağrılarım daha çok fazlalaştı cerrahi müdahalemi görmem lazım bilgilendiirseniz memnun olurum......ii

Avatar
Abdullah Oral 2012-12-29 01:04:17

eşimin kolunda yırtık var ilaç tedavisine cevap vermiyor. cerrahi tedavi de çok ağır geçiyor ameliyat olmadan yapılacak başka bir işlen varmı ?

Avatar
meral buyukkaya @cemil yahşi 2013-05-17 13:22:03

esimin kolunda yırtık var doktor fizik tedavi verdi ameliyatı zor dedi cok agrısı var ne yapmamızı önerirsiniz

Avatar
burak yoldas 2014-03-09 15:48:02

hocam babamın omzunda sıddetlı agrı var kolunu kafa hızasında kaldıramıyo ve kolunu belıne dogru uzattıgında sıddetlı agrıyo doktorlara da gıttık kırıkcı cıkıkcılarada gıttık ama hıcbırınden fayda yok bunun dermanı nedır hocam allah rızası ıcın soyleyın ne ıyı gelır ne yapmak lazım et yırtılması dıyorlarmıs dogrumudur sımdıden tesekkurler

Avatar
mesut kaya 2012-12-06 17:09:45

iki yıla yaklındır sag omuz başında agrım var bazen agrı kollarıma kadar vuruyor gittigim doktorlar röntgen agrı kesici ve jellerle beni oyaladılar en sonunda adam gibi doktora rastladım emar istedi ve teşhisi koydu maalesef omuz yırtıgı spor aktivitelerime ara verdim ameliyat gününü bekliyorum siz siz olun iyibir doktor secin ve mutlaka emar isteyin,ankara olanlara tavsiyem gazi ünüversitesi op.dr.ulunay kanatlı,bu acıyı yaşayan bilir

Avatar
cemil yahşi 2013-04-13 14:34:50

slm doktor bey benım sol kolum omuzumda berı yukarı düz sekılde kaldırdığımda aşırı ağrıma yapıyor ve sol kolum dış kısmı aşırı ağrı yapıyor güç kayıbı oluyor sbebı nedır normalde uyuşma yok ağrı cok hareket kısıtlıgı varr

Avatar
zeynep tokac 2011-06-28 13:11:45

boyun fıtıgı dan ameliyatsız kurtulabilirmiyız?
boyun fıtıgına sırt üstü yüzmenin faydaları nelerdir?
boyun fıtıgını egzersizle nötürleştirebilirmiyiz?

Avatar
Erkan Demiral 2011-06-29 23:04:51

fıtığın şiddetine göre ameliyattan kurtulabilirsiniz.Yüzüstü yüzmek uygun değildir, ancak sırtüstü yüzmek daha faydalıdır. Egzersizle güçlenen eklem, travma ve ters hareketlere karşı daha dirençlidir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349