ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) seçimleri 2013’ün ilk aylarında yapılacak.
Gözler ise kimlerin aday olacağına çevrilmiş durumda.
Düne kadar yarışın, 2009’da ALTSO başkanı seçilen Kerim Aydoğan ile başkan adaylığını 15 Kasım’da açıklaması beklenen Alanya Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Mehmet Şahin arasında geçmesi öngörülüyordu, ancak dün bu denklem ilginç bir şekilde bozuldu.
Bu denklemin bozulduğunu duyuran ilk kişi ise, DYP zamanından beri Kerim Aydoğan’la birlikte olan, üç buçuk yıldır da ALTSO’da birlikte çalıştığı Hasan Fevzi Yüksekkaya oldu.
Önce, 30 Ekim tarihinde sosyal medya Twitter’daki hesabından bir mesaj yazan ve Kerim Aydoğan’ın aklının bırakması gerektiğini, vicdanının ise sorumlulukları olduğunu söylediğini belirterek Aydoğan’ın aday olmayacağının ilk sinyallerini veren Yüksekkaya, dün de Aydoğan’ın adaylıktan tamamen çekileceğini belirtti.
***
Yüksekkaya dün sabah Twitter’da aynen şunları yazdı:
“ALTSO’da Kerim Aydoğan aklının söylediğini yapıyor. Dönem sonunda bırakıyor. ‘Ben görevimi yaptım. Projelerimle, vizyonumla, ekibimle Alanya için yapılacaklar konusunda birçok proje ve hizmet yaptım, benden bu kadar’ diyor. Nedenine bakınca; Takdir edilmemek, kıymet bilinmemesi, Alanya’nın kendi değerlerini sahiplenmemesi ve hep eleştirel yaklaşması.”
Yüksekkaya’nın bu mesajı Alanya gündemine bir anda adeta bomba gibi düştü.
Yüksekkaya’nın herkese açık olan sosyal medyada bunları yazması üzerine ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan’ı telefonla arayıp iddianın doğru olup olmadığını sordum.
***
Söze, “Aday olmayacağım” diye başlayan Kerim Aydoğan, “Çok uzun süredir düşünüyordum. Şu ana kadar kamuoyuna söylememe gerekçelerim var. Seçimlere daha uzun bir zaman olduğu için aday olmayacağımı açıklamanın erken, yersiz ve gereksiz olduğunu düşündüm” açıklamasını yaptı.
Aday olmayı düşünmediğini açıklamamasındaki en büyük faktörün ALTSO personeli, meclis üyeleri ve yönetimin motivasyonunun kırılmasının önüne geçmek olduğunu dile getiren Aydoğan, aktif siyaseti de kesinlikle düşünmediğini kaydetti.
***
Ne ALTSO seçimleri sürecinde, ne yerel siyasette, ne de sosyal hayatta kırgın olduğu kimsenin bulunmadığını da belirten Kerim Aydoğan, “Ömür billah ALTSO başkanı olacak değildim. Bu bir bayrak yarışıydı, ben vatani görevimi yaptım, şimdi bu görevi yeni arkadaşlarımıza devredeceğiz” diye konuştu.
Bir basın toplantısı düzenleyip aday olmayacağını resmi bir dille açıklamayı düşünüp düşünmediğini sorduğum Aydoğan, ilginç bir yanıt verdi.
Yaklaşık iki aydır aday olmayacağını çok yakınındaki isimlere zaten söylediğini ancak kamuoyuna resmi bir açıklama yapmayı ne dün, ne bugün, ne de yarın düşünmediğini söyleyen Aydoğan, “Bundan sonra sadece işime odaklanacağım. Alanya’nın büyümesi, marka değerinin artması için dün nasıl çalıştıysam, yarın da aynı şevkle çalışacağım” mesajı verdi.
Açıklamalarının ardından Kerim Aydoğan’a teşekkür edip tam telefonu kapatıyorken, “Senin bu konudaki düşüncelerin nedir?” diye sordu.
Telefonda kendisine söylediklerimi de ekleyip bu konudaki düşüncelerimi sizinle de paylaşarak yazıya noktayı koyayım.
***
BİRİNCİSİ: 2009’un Ocak ayında ALTSO Başkanı seçilen Kerim Aydoğan’ın uzun vadedeki planları, bir parça da AKP’nin Alanya Belediye Başkan Adayı Kerim Kılınç’ın seçilmesi üzerine kuruluydu. Alanya Belediyesi’nin destek vermediği bir ALTSO’nun iş yapamaz hale geleceğini bilerek ALTSO seçimlerine girip kazandı, ancak Kerim Kılınç’ın 2009’un Mart ayındaki yerel seçimi kaybetmesi tüm planlarını bozdu.
İKİNCİSİ: Yanında Alanya Belediyesi olmaksızın, dolayısıyla müttefiksiz bir ALTSO’nun ağzıyla kuş tutsa iş yapamayacağını daha ilk aylarda anladı. Örneğin Akdeniz Üniversitesi’ne hazırlattığı Koza Projesi en büyük umuduydu, ancak bu projeyi sunduğu Alanya Belediyesi’nin dosyayı rafa kaldırmasıyla şevki daha da kırıldı.
ÜÇÜNCÜSÜ: İş yapabilmek, Alanya’ya faydalı olabilmek, hazırlattığı projeleri hayata geçirtebilmek için Ankara ile yani iktidar partisiyle kurduğu tüm ilişkilerin sürekli Mevlüt Çavuşoğlu duvarına çarpmasının, hesaplarını alt üst ettiği ileri sürüldü. Yıldızının hiç barışmadığı iddia edilen ve “Siyaseten bitti” denilen Çavuşoğlu’nun 2010’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı seçilip parti içinde yükselmesi de Kerim Aydoğan’ın AKP’nin zirvesinde kurduğu dostlukların önüne geçemedi.
***
SONUÇ İTİBARİYLE: Hem Çavuşoğlu hem de Sipahioğlu ile girdiği bu adı konulmamış ilginç yarıştan sıkıldığını tahmin ettiğim, üstelik şirketini de Borsa’ya sokunca işi başından daha aşkın hale gelen Kerim Aydoğan, bu ve benzer gerekçelerle adaylıktan erken çekilme kararı aldı.
Aydoğan’ın önünde şimdi muhtemelen şöyle bir süreç olacak.
Üç beş ay, “Acaba çekindiği, korktuğu bazı makam veya kişiler olduğu için mi adaylıktan çekildi?” diyenlere kulağını tıkarsa, bu tür söylentilere sabır gösterip manevi anlamda göğüs gerebilirse, sorun yok.
Bu tür söylentileri yayıp Aydoğan’ın sabrını denemek isteyen, geçmişten gelen intikam ateşlerini bu yolla söndürme arzusunda olan kişi veya gruplar mutlaka çıkacaktır.
Burada ise iş tamamen Aydoğan’a düşmektedir.
Kendisine şimdiden “Allah sabır” versin diyorum.
***
‘Yastıkları ayrı’
SAADET Partisi (SP) İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Lekalem Düzgün, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’ün aynı rüyayı gördüklerini ancak yattıkları yastıkların ayrı olduğunu söyledi. “Başbakan Erdoğan kendi kazdığı kuyuya düşecek” diyen Düzgün, şu açıklamayı yaptı: “Devletin zirvesinde mesajlar artık medya üzerinden gönderiliyor. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan'ın önceki akşam yaptığı, ‘Çift başlılığa izin vermem’ çıkışına aynı sertlikte karşılık verip ‘Yetkilerimi kullandım. Yetkililerin dikkatini çektim’ diyor. Yaklaşan Köşk seçimleri öncesi havadaki gerginliğin daha da artması kaçınılmaz görünüyor. Verilen mesajlar ve ortaya çıkan tablo ise Başkentteki çift başlı yönetimin resmini net olarak ortaya koyuyor.”
***
İşte yeni seçim tarihi
AKP, MHP'nin de desteğine rağmen yerel seçimin öne alınmasına yönelik girişiminden vazgeçiyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “CHP destek vermezse yerel seçimlerin öne alınması rafa kalkabilir. Seçimler de 30 Mart'ta yapılır” dedi. Muhalefetten gelecek tarih tekliflerine açık olduklarını belirten Elitaş, “27 Ekim, 3 Kasım veya 17 Kasım, hepsi de olur. Ama Büyükşehir Yasası’nı da kapsayacak şekilde olmak kaydıyla” ifadelerini kullandı. CHP’nin destek için Büyükşehir Yasası’nın geri çekilme şartını öne sürmesi, yasanın çıkma ihtimalini zayıflattı. Aslında Anayasa değişikliği için MHP’nin desteği yetiyor. MHP’de 27 Ekim tarihi için verdiği sözün ve attığı imzanın arkasında durmaya devam ediyor. Ancak geçen oylamada verilen firenin yeniden yaşanabilme ihtimali AKP’yi düşündürüyor. Ülkeyi kış şartlarında referanduma götürmek istemeyen AKP, 367 tereddüdü yaşıyor. Bu nedenle CHP’nin destek vermemesi durumunda değişikliği rafa kaldırmaya hazırlanıyor.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
@Hasan_Subasi. Antalya'ya hizmetleriniz hala unutulmadı. Vizyonunuz ve duruşunuzla daima örnek oldunuz. Niye yeniden olmasın?
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
@hasan_subasi. MHP bu konuda ciddi ise eğer yeni yasaya göre Antalya Büyükşehir için İL çapında etkiye sahip aday buldu demektir.
Hasan Subaşı @Hasan_Subasi
Çok teşekkürler. Araya giren mesafe deneyimi yok etmiyor ama partilerin özgürlük alanını daraltması çok bunaltıcı!
Osman Öz @Osmanoz66
@MADALANYA. M. Ali Başkan, sizin için de Alanya adayı olacak diye duymuştuk:)) Nedir doğruluk payı?
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Her zaman söylediğim gibi siyaset baht işidir. Amaç topluma hizmet etmekse zaten ediyoruz bir şekilde.
Atilla Karaarslan @tillakaraarslan
Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Alanya'da yapılacak Başkanlar Konseyi toplantısı için Antalya'dayım. Nemli bir hava, yağmur yağacak gibi.
Feridun Fazıl Ozsoy @FazilOzsoy
Hafta sonu Alanya'da yapılacak Başkanlar Konseyi toplantısı için Antalya'dayız.
Adem Alemdar @AlemdarAdem
Hafta sonu Alanya'da yapılacak Başkanlar Konseyi öncesi Antalya'ya geldik. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin misafiriyiz.
Hasan Özdemir @07Berkant
Bu Alanya ne zaman il olacak ya, 60 ilden kalabalığız. Dövüşmeyin, il yapın bizi.
Gökhan Kırca @Kirca
Meğersem Alanya2da ne çok ilçe olmak isteyen belde varmış ya. İlçelik bu kadar kolay mı? Sadece nüfusla bitiyor mu iş?
Yunus Pişkin @yunuspskn
Her seçim arifesinde Alanya'ya birtakım vaatler verilir. Seçim bittiğinde ise benim kara şalvarlı emmim bekler durur.
Emine Deviren @eminedeviren
Kasım’da aşkı bilmem ama Alanya'da Kasım bir başka!
Erdal Güzel @ErdalGzel
Afyon'dan Alanya'ya giden otobüsüm otogardan çıktıktan 45 dakika sonra dinlenme tesisine girip yarım saat mola verdiği için mağdurum.
Emel Albayrak @miJoRAA
Alanya'da Sokak Arası Meyhane diye bir yer var ki, iyi ki var:) Bu kadar güzel bir ortam, o güzel mezeler, sıcacık işletmeciler:) Harika!
Alanya Belediyesi @ALANYABLD
2. Alanya Altın Kepçe Ulusal Yemek Yarışması, 2-3-4 Kasım tarihlerinde Alanya Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.
Abdullah Çelik @abdlhcelik02
Sabah 6’da Alanya Terminali’nde inmem gerekirken, benim uyumamı fırsat bilen muavin uyuyarak beni Alanya çıkışında tünellerde iki valizle baş başa bıraktı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349