Mutlu ilişkiler için...

İLİŞKİLERİMİZİ kurmak, sürdürmek, izlemek ve yürütmek için en etkin yol iletişimdi. Bir ilişki başladıktan sonra, iletişim yakınlık kurmak için en önemli beceri haline gelir. Bütün tartışmaların ve kararların hepsi geliştirmiş olduğunuz iletişim biçimine göre şekillenir. İletişim çiftleri bir araya getiren ya da onları ayrılmaya zorlayan büyük bir güce sahiptir ve iyi iletişim kurabilmek öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir beceridir.
İnsanlar birbirlerini ne kadar uzun süredir tanıyorlarsa, birbirleri hakkında daha çok şey bildiklerini düşünür, birbirleri hakkında bir şeyler öğrenmeye devam etmeyi bir kenara bırakırlar. Oysaki, iyi bir iletişim sabır ister, ön yargılardan kurtulmak ve anlamak için daha fazla enerji harcamak gerekir.
İletişim, mutlu ilişkilerin en güçlü anahtarıdır. Pek çok durumda iletişim eşlerin aşk ve diğer duygularını değiş tokuş etmelerine yardımcı olur. Sadece konuşmanın çok ötesinde olan etkin iletişim, dinleme, düşünce ve duygu ifade etme becerilerinin sürekli olarak pratik yapılması ile edinilir. İletişim sözlü yani ne söylediğiniz ne söylediğiniz, durumsal yani nasıl söylediğiniz, duygusal yani niçin söylediğiniz ve sözsüz yani sözlü olarak söylemediğiniz mesajlardan oluşur.
Mutlu çiftler eşleri ile olan iletişim tarzlarının ilişkiyi ne kadar güçlü kıldığının farkındadır. Onlar iletişim kurarken sadece akıllarına geleni söylememekle kalmayıp birbirlerinin nasıl hissettiğini anlamak, gerçek duygularını ifade etmenin rahatlığını yaşamak, birbirlerini iyi birer dinleyici olarak tanımlamak gibi özelliklere sahiptirler.
Özellikle de zamanınızın büyük bir kısmını beraber geçirdiğiniz eşiniz ile iyi bir iletişime sahip olmak o kadar da kolay olmayabilir. İlişkinizin mutlu devam edebilmesi için eşinizle paylaştığınız duygulara, düşüncelere, korkulara, hayallere ve umutlara güvenli bir ortam sunmanız gerekir. Eşinizle iyi bir iletişim kurmak bu güvenli ortamı size sağlayacaktır. Yeni iletişim stiliniz için sabır göstermeli ve bol pratik yapmalısınız.

EŞİNİZİ DİNLERKEN 
Eşinizin ne demek istediğini anlamanın tek yolu onu dinlemektir. Ama iyi dinleyicilerin farkı sadece kelimeleri duymak değil, beraberinde ifade edilen duyguyu anlamak ve buna göre cevap vermektir. Peki bu nasıl öğrenilebilir?
İyi bir dinleyici eşinin söylediği kelimelere, duygulara ve net olarak gönderdiği mesaja odaklanır. Aynı zamanda, ses tonuna, yüz ifadesine, göz kontağına ve fiziksel hareketlerine de dikkat eder. Eşi ile empati kurmaya çalışır. Eğer mesajı anlayamıyorsa eşi için önemli olan ve eşinin söylemek istediği şeyi vurgulamasını ister. Eşi ile hemfikir olmadığı durumlarda bir ön yargı göstermeden ve suçlamadan dinlemeye devam eder. İyi dinleyici olan eş, dinleme sırasında kendisini savunmaya hazırlamaz ve bunu karşı atağa geçmesi için bir fırsat olarak değerlendirmez.

EŞİNİZLE KONUŞURKEN
Mutlu çiftler eşleri ile konuşurken dolaylı olmayan, savunmacı ya da saldırgan olmayan olumlu bir dil kullanırlar. Konuşurken pozitif, nötr kelimeler, cümleler ve bunu destekleyen bir beden dili kullanmak önemlidir. Konuşurken mesajlarınızı “ben” dili ile kurmak duygularınızı ve eşinizin davranışlarını en etkin şekilde tarif etmenizi sağlar. “Ben” dili kurmak “sen” dili kurmaktan oldukça farklıdır. Sen dili ile kurulan cümleler (sen daima.. sen asla.. vb) eşinizin kendini savunmaya geçmesine ve kendisini suçlu hissetmesine neden olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ramazan bayram
ramazan bayram - 1 yıl Önce

yazı faydalı ve yerinde bir yazı teşekürler

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479