banner468

Vali:'Provokatörler silah kullandı'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin Gezi Parkı'na yapılan müdahale sonrası açıklamada bulundu

Vali:'Provokatörler silah kullandı'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin Gezi Parkı'na yapılan müdahale sonrası açıklamada bulundu

15 Haziran 2013 Cumartesi 23:43
Vali:'Provokatörler silah kullandı'
banner404
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin Gezi Parkı'na yapılan müdahale sonrası açıklamada bulundu.

Vali Mutlu: Provokatörler artık silah kullanmaya başladılar. İki emniyet görevlimiz yaralandı. Durumları iyi. Halkımızın bilgilenmesini önemli görüyorum.
"29 yaralımız var. Hiçbirinin durumu ağır değil bu sevindiricidir. Malesef çok saydıda ölü olduğu, yaralı olduğu dış basından kaynaklanan bilgi kirliliğine vatandaşlarımızın dikkatini çekiyorum .Ümit ediyorum önümüzdeki saatler itibariyle de gerek bizde çatışanlar açısından da olsa, gerek emniyetten de olsa en ufak bir Allah göstermesin yaralımızın can kaybımızın olmamasıdır"

"Hukukun içerisindeki bütün nöbetleri beraber tutarız. Gezi Parkı sevgili gençlerin, İstanbulluların hepimizindir. Hiç endişeye mahal yok. Bu konuyla ilgili üstün iradeyi hukukumuz koyacaktır"

"Güvenlik güçleriyle çatışan, çatışmak isteyenlere sesleniyorum: Onlar da bizim insanlarımız onlardan da rica ediyorum. Makul olmaları ve hukukun içerisinde hareket etmeleri doğrudur. Onlardan da hiçbirinin burnu kanamasın. Bu memlektte hiçkimsenin ayağına taş değmesin. Makul olalım ve artık kucaklaşalım. Sokakta birbirimizle boğuşarak birşeyleri paylaşamayız" 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahaleye ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

"40 DAKİKA ÖNEMLİ DUYURULAR YAPTIK" 

İstanbul Valisi Mutlu'nun açıklaması şöyle:

"Muhtelif zamanlarda yapmış olduğumuz temaslarla da artık Gezi Parkı'ndaki eylemlerini, bekleyişlerini bitirmlerini arzu ettiğimiz gençlere ve oradaki beklemekte olan eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bu müdahalemizi yaparken özelikle 40 dakika önemli duyurular yaptık. Gezi Parkı'nda geceleri de kalan, ziyaret için gelmiş grupların önemli bir kısmı bu uyarılar sonucunda Gezi Parkı'nı terk etmiştir. Bir miktar her zaman ifade ettiğimiz gibi bu gençler arasında yer alan yine bu marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Bunlara uygun bir müdahale ile Gezi Parkı kısa bir süre içerisinde Gezi Parkı boşaltılmış oldu. dolayısıyla Gezi Parkı ile ilgili bu çalışmanın fevkalede düzgün, kısa süre içirisinde tamamlanması bir memnuniyet oluşturmuştur. Özellikle gençlerin ve yanında bulunan diğer ziyaretçilerin anonslarımıza riayet etmek suretiyle Gezi Parkı'nı boşaltmış olmaları ve sadece bir miktar marjinal grup ile emniyet güçlerimizin kısa süreli bir müsaderesinin ötesinde de Gezi Parkı'nda herhangi sıkıntılı bir durum yaşanmamıştır. Bu marjinal grupların yine Taksim çevresinde yine polisle çatışma yönündeki iradesini ve isteğini görmekteyiz. Bu konuyla ilgili müdahalellerimiz yer yer devam etmektedir. Genel olarak Taksim ve çevresinde bu konuyla ilgili genel bir sükunetin muhafaza edildiğini, ama bazı noktalarda tekrar toplanıp gelen gruplarla da kısa süreli kayde değer olmayan küçük çatışmaların olduğunu ifade etmek isterim. Önümüzdeki bir kaç saat içerisinde çok daha rahat bir seviyeye ulaşacağını da değerlendirmekteyiz." 

"HUKUKA SAYGI DUYMAK ZORUNDAYIZ"

"Bu mesajlara uygun açılımların devletimiz, hükümetimiz tarafından bizzat açıklanmış olması memnuniyet vericidir. Bu husus halkımızın gözleri önünde paylaşılmıştır. O nedenle hepimizin sığınacağı yegane nokta olan hukukun üstünlüğünü muhafaza hepimizi için bir ehemiyet arz etmektedir. Hukuku hepimiz başımızın üstünde taşımak, kararlarına saygı duymak zorundayız. Hukuki sürecin bu manada takipçisi olmak da hepimizin elbette görevi olmalıdır." 

"GENÇLERİN MARJİNAL GRUPLARDAN KENDİLERİNİ AYIRMALARI GEREKİYOR"

"Halkımızdan isteğimiz ricamız, bundan evvelki çalışmalarımızda olduğu gibi en büyük gücümüz olan milletimizin, halkımızın gücünü ve onun devletimize, milletimize, birliğimize, beraberliğimize saygısı ve sevgisinin önemi içerisinde bütün dileğimiz halkımızın bu yapılan çalışmalarda mevctu pozisyonu iyi değrlendirmek suretiyle emniyet ve güvenlik güçlerimize güvenmeleri. Bu konuda emniyet güçlerimizin de fevkalede dikkatli özenli bir çaba içerisinde kendisiyle çatışan gruplara karşı dahi bu özeni çok hassasiyetle devam edeceğini dikkatli bir görev yaklaşımı içerisinde bu çatışmalar içerisinde bile ikna edici kucaklayıcı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. vatandaşlarımız sakin sükunetli olsunlar. Önümüzdeki bir kaç sat içerisinde çok daha rahat huzurlu bir ortamın tesis edilmesi hususunda çabalarımızı hep birlikte sürdürüyoruz. Gençlerimizin bundan sonra da çevresel duyarlılıkları devam edecektir. Marjinal gruplardan kendilerini özellikle ayırmaları gerektiğini ifade ediyorum." 

"29 YARALIMIZ VAR"

"29 yaralımız var. Hiçbirinin durumu ağır değil bu sevindiricidir. Malesef çok saydıda ölü olduğu, yaralı olduğu dış basından kaynaklanan bilgi kirliliğine vatandaşlarımızın dikkatini çekiyorum.Ümit ediyorum önümüzdeki saatler itibariyle de gerek bizde çatışanlar açısından da olsa, gerek emniyetten de olsa en ufak bir Allah göstermesin yaralımızın can kaybımızın olmamasıdır." 

YAZAR CAN DÜNDAR İLE OLAN TELEFON GÖRÜŞMESİ 

"Yazar Can Dündar ile zaman zaman Taksim Gezi Parkı konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Dündar da Gezi Parkı'nın boşaltılması yönünde görüşlerini paylaştı. Beni aradılar ricaları şu oldu: Kendi çocuklarının orada olduğunu ifade ettiler. Bu ortamda kendilerine yardımcı olmamızı istediler. Ben de kendilerine dedim ki emniyet güçlerimiz orada herşeyi kayıt altına almak suretiyle boşaltıyorlar. Çocuğunun orada olduğunu biliyoruz. Bire bir çocukları için yardımcı olma imkanım olamayacağını ama genel olarak herkes için düzenli yaptığımızı, kendilerinin de bu konuda bütün çocuklar adına yardımcı olmasını istedim. Sonradan çocuğuyla ilgili herhangi bir kaygılı durumun olmadığını zaten gördük. "

"BÜTÜN NÖBETLERİ BERABER TUTARIZ"

"Hukukun içerisindeki bütün nöbetleri beraber tutarız. Gezi Parkı sevgili gençlerin, İstanbulluların hepimizindir. Hiç endişeye mahal yok. Bu konuyla ilgili üstün iradeyi hukukumuz koyacaktır. Güvenlik güçleriyle çatışan, çatışmak isteyenlere sesleniyorum: Onlar da bizim insanlarımız onlardan da rica ediyorum. Makul olmaları ve hukukun içerisinde hareket etmeleri doğrudur. Onlardan da hiçbirinin burnu kanamasın. Bu memlektte hiçkimsenin ayağına taş değmesin. Makul olalım ve artık kucaklaşalım. Sokakta birbirimizle boğuşarak birşeyleri paylaşamayız."

Geceki konuşmasından satır başları;

Artık Gezi Parkı'ndaki eylemlerini bekleyişlerini bitirmelerini kendilerinden istediğimiz gençlere ve orada beklemekte olan eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bunu yaparken özellikle yarım saati aşkın bir süre 40 dakikaya yakın parkın boşaltılması yönünde önemli duyurular yaptık.

Marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Bunlara da uygun bir müdahaleyle Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Gezi Parkı'yla ilgili yapmış olduğumuz bu çalışmanın fevkalede düzgün, sıkıntı olmaksızın, kısa sürede tamamlanmış olması memnuniyet oluşmuştur.

Gençlerin ve diğer ziyaretçilerin anonslarımızla gezi parkını boşaltmış olmalı ve emniyet güçlerinin müdahalesiyle sıkıntılı bir vaka oluşmamıştır. Bu gençlerimizle şahsım temas kurmak suretiyle önemli görüşmeler yaptım. Bütün bir gece boyunca gece 12'den sabaha kadar sürdürüğümüz bu görüşmelerde aramızda iyi sohbetin olduğunu da kamuoyunda paylaştık.

Gençlerimizden her zaman istediğimiz verdikleri mesajın iyi anlaşılmış olduğunu, bunun da hükümet düzeyince başbakanımızın açıklamalarıyla karşılık bulduğunu, hem mahkememizin verdiği kararlar doğrultusunda hareket edileceğini, şayet mahkemelerimizin vereceği karar projede herhangi bir uygulamaya ilişkin pozitif nitelikte olursa bunun genede halkımızın oyuna sunulacağı ifade edilmiş ve paylaşılmıştır.

Bütün bunlar pozitif bir algı yaratmış, bunun sonucunda da parkın boşaltılması beklenilmiştir. Dünden itibaren bugün de dahil olmak üzere, gerek benim temas kurduğum, gerekse başbakanımız ve diğer ilgililerimizle görüşenler bu kesimlerle bu konuyla ilgil ibu meselenin çözümünün fevkalede iyi olacağını paylaşmışlar.

Taksim Platformu'nun çağrısıyla eylemin sürdürülmesiyle verilmiş olan kararla müdahale etme ve daha doğrusu Gezi Parkı'nı boşaltma iradesi oluşmuştur. Bunun sonucunda saat 8 civarında gerekli anonslar yapılmak suretiyle gençlerin bu alanı boşaltması rica edilmiş. Büyük ekseriyeti alanı terk etmiştir.

Bütün bu faaliyet bizzat gerek basın mensupları tarafından gerekse de özellikle emniyetimizin bütün foto birimleri tarafından kayıt altına alınmış parkın bütün alanlarında kayıt altına alınan bir müdahale gerçekleştirilmiştir.

Bu marjinal grupların polisle çatışma isteklerini görmekteyiz. Ama genel olarak Taksim ve çevresinde bu konuyla ilgili genel bir sükunetin muhafaza edildiğini ama bazı noktalarda tekrar toplanıp gelen gruplarla emniyet güçlerimizle kısa süreli ufak çatışmaların olduğunu da ifade etmek isterim.

Tabi en önemlisi gençlerin vermiş olduğu günlerdir GEzi Parkı'nda beklemek suretiyle, kendilerini ifade etmek suretiyle, söylediği mesajların alınmış olması ve bunlara uygun açılımların devletimiz tarafından bizzat açıklanmış olması memnuniyet vericidir.

Bu hususla halkımızla paylaşılmıştır. Hukuku hepimiz başımızın üstünde taşımak zorundayız. Bu manada takipçisi olmakta hepimizin görevi olmalıdır. Demokrasimiz de çok önemlidir. Emniyet güçlerimiz her zaman halkımızın tümünün güvenliğiyle ilgili olarak mesleğini en iyi şekilde sürdürmek arzusuyla hizmet vermektedir. Ama karşımızda bu konuyla ilgili şiddeti tekrar başlatmak isteyenlere karşı duruşumuzu her zaman olduğu gibi sürdüreceğiz.Doğan Haber Ajansı


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 16.06.2013 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349