İşte Binali Bey'in adaleti

Avrupalı havayolu şirketlerinin gözdesi haline gelen GZP'de apron, pist ve terminal krizi sürüyor. Bakan Yıldırım'ın memleketi Erzincan'daki 'GZP kadar yolcusu olmayan' süper lüks havaalanının görkemi ise dudak uçuklatıyor

İşte Binali Bey'in adaleti
banner404
GAZİPAŞA Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, yolcu ve sefer sayıları hızla artan Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nın (GZP) apron, pist ve terminal binasının büyütülmesi için Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin beklediklerini tekrarladı. Özgenç, "Şu anda sadece üç uçak aynı anda apronda park edebiliyor. Dördüncü uçağın gelmesi mümkün değil. Terminal binası ve pist uzunluğu da yetersiz. GZP büyütülmezse, bir adım öteye gidemez" şeklinde konuştu. 
 BAZI HAVAALANLARININ KAPASİTELERİ
GZP: Terminal binası 2 bin 150 metrekare. Pist uzunluğu 2 bin metre. Apronu 3 uçak kapasiteli. 2013 yılının ilk 6 ayındaki yolcu sayısı 107 bin. Yıl sonuna kadar ilk yolcu hedefi 250 bin ancak toplam yolcu sayısının 350 bine ulaşması bekleniyor.
ŞANLIURFA GAP HAVAALANI: Terminal binası 12 bin metrekare. Pist uzunluğu 4 bin metre. Apronu 7 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 250 bin.
SİVAS HAVAALANI: Terminal binası 20 bin 24 metrekare. Pist uzunluğu 3 bin 811 metre. Apronu 6 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 250 bin.
ERZİNCAN HAVAALANI: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın memleketi olan Erzincan'daki havaalanının terminal binası tam 31 bin 276 metrekare. Pist uzunluğu 3 bin metre. Apronu 6 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 200 bin.

Avrupalı havayolu şirketlerinin gözdesi haline gelen GZP'de apron, pist ve terminal binası krizlerinin aşılmasına yönelik hala en küçük bir adım atılmadı. Oysa GZP kadar yolcu sayısına sahip olmayan havaalanlarının görkemi, dudak uçuklatacak cinsten      

- Tolga ŞİLİL 

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, yolcu ve sefer sayıları hızla artan Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nın (GZP) apron, pist ve terminal binasının büyütülmesi için Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin beklediklerini tekrarladı. 
GZP'ye yönelik sefer sayısının arttığını ve yolcu trafiğinin katlandığını söyleyen Özgenç, "Bu gelişmeler son derece sevindirici ancak ortada bir handikap var. Şu anda sadece üç uçak aynı anda apronda park edebiliyor. Dördüncü uçağın gelmesi mümkün değil. Dördüncü, beşinci, altıncı ya da 13. uçağın gelebilmesi için havaalanının gereken boyuta taşınması lazım. Apronun acil olarak genişletilmesi gerekiyor. Çünkü acenteciler bizi arayarak, aprondaki sıkıntı nedeniyle uçakların zaman zaman havada beklemek zorunda kaldığını söylüyor" şeklinde konuştu.
'GZP HALEN KISITLI BİR HAVALİMANI'
GZP'nin terminal binasının da yetersiz olduğunu vurgulayan Özgenç "Apronun yanısıra terminal binasının da büyümesi şart. Seneye yolcu kapasitesini kaldırması imkansız. 2004 yılından bu yana 'Pist uzatılmalı', 'Tünel yapılmalı' diyoruz ama henüz başaramadık. Pegasus 'Günde 30 sefer yapacağım' dese, Corendon 'Günde 20 sefer istiyorum' dese, hiç bir anlamı yok çünkü havalimanı kısıtlı. Bu yüzden artık apron ve terminal binasının büyütülmesi, pistin uzatılması şart oldu. Aksi halde GZP bir adım öteye gidemez" şeklinde konuştu. 
Üstelik izin çıksa büyütme çalışmaları için devletin kasasından 5 kuruş çıkmayacak, maliyet GZP'nin işletmecisi TAV'ın kasasından karşılanacak. 
250 BİN HEDEFİ AŞILABİLİR
GZP’yi şu ana kadar 107 bini aşkın yolcu kullandı. Sezon boyunca 250 bin yolcu hedefleyen GZP’de şimdiden yolcu sayısının 107 bini aşması "GZP hedefin üzerine çıkacak" şeklinde değerlendirildi. GZP'yi geçen yıl toplam 87 bin yolcu kullanmıştı. 
Bu sezon GZP'de haftalık sefer sayısı da 48’e çıktı. Corendon, Pegasus, SAS, Transavia, Tailwind, Jet Time ve Small Planet firmalarının sefer düzenlediği GZP'den, Danimarka’nın Kopenhag, Billund ve Alborg, Hollanda’nın Amsterdam ve Eindhoven, Norveç’in Oslo, İsveç’in Stockholm ve Goteborg, Belçika’nın Brüksel, Polonya’nın Varşova, Çek Cumhuriyeti’nin Pardubice ve Litvanya’nın Vilnius şehri olmak üzere 8 ülkede 12 noktaya doğrudan uçuşlar gerçekleştiriliyor. Pegasus’un her gün gerçekleştirdiği İstanbul bağlantılı uçuşlarla da yolcular yurt içinde 17, yurt dışında da 32 noktaya erişebiliyor.
GZP'de hava trafiğinin her geçen gün arttığını belirten Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, geçen yıl haftalık 16 sefer düzenlenirken, bu yıl bu rakamın 48’e çıktığını açıklamıştı.
GZP'NİN BÜYÜME ORANI YÜZDE 1132
Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı istatistiklere göre, GZP'nin yolcu sayısı geçtiğimiz Mayıs ayında yüzde 1132 oranında büyüdü. 2012 Mayıs’ında 322 iç hat, 5 bin 159 dış hat olmak üzere toplamda 5 bin 481 yolcunun kullandığı GZP'yi, 2013 Mayıs'ında iç hatlarda 34 bin 541, dış hatlarda 32 bin 980 kişi olmak üzere toplamda 67 bin 521 kişi kullandı.
İŞTE BAZI HAVAALANLARININ KAPASİTELERİ
GZP: 2009 yılında hizmete girdi. Terminal binasının toplam büyüklüğü 2 bin 150 metrekare. Pist uzunluğu 2 bin metre. Apronu 3 uçak kapasiteli. 2013 yılının ilk 6 ayındaki yolcu sayısı 107 bin. Yıl sonuna kadar ilk yolcu hedefi 250 bin ancak toplam yolcu sayısının 350 bine ulaşması bekleniyor.
ŞANLIURFA GAP HAVAALANI: 2007 yılında hizmete girdi. Terminal binasının toplam büyüklüğü 12 bin metrekare. Pist uzunluğu 4 bin metre. Apronu 7 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 250 bin.
SİVAS HAVAALANI: 1957 yılında hizmete girdi. Terminal binasının toplam büyüklüğü 20 bin 24 metrekare. Pist uzunluğu 3 bin 811 metre. Apronu 6 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 250 bin.
ERZİNCAN HAVAALANI: 1988 yılında hizmete girdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın memleketi olan Erzincan'daki havaalanının terminal binasının toplam büyüklüğü tam 31 bin 276 metrekare. Pist uzunluğu 3 bin metre. Apronu 6 uçak kapasiteli. Yıllık yolcu sayısı ortalama 200 bin.
APRON NEDİR?
Bir meydanda, uçakların park, yolcu ve yük indirip bindirme, yakıt alma, bakım gibi amaçlarla durması için belirlenmiş sahaya apron deniyor. Terminal ise, havalimanında yer alan, yolcuların havalimanına gelişleri ile uçağa binişlerini sağlamak amacıyla yapılmış olan, çeşitli bölümlerden oluşan binadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 05:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Koca
Hüsnü Koca - 6 yıl Önce

sebep olanlar onmasin, allahindan bulsun. baska lafa gerek yok.

cumhuriyet
cumhuriyet - 6 yıl Önce

şikayet edenlerin çoğu kimden şikayet ediyor? oy verdikleri siyasetçilerden değil mi? sorun ne o zaman? biraz tutarlılık lütfen.

SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479