Hoş bulduk...

Merhaba, ben Avukat İhsan Yıldız. Yeni Alanya Gazetesi Yazı Ailesi'nin yeni köşe yazarı olarak bugünden itibaren sizlerin takdirlerine sunacağım yazılarıma başlayacağım. Öncelikle böyle bir kurumda yazacağım için çok heyecanlı olduğumu belirtmek isterim. 'Alanya' ismi altında herhangi bir iş yapmak her Alanyalı'nın ortak hayali olsa gerek. Bana bu imkanı sağlayan DİM Medya Grubu'na teşekkürlerimi sunarım.
Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse, 1994 senesinde Alanya'da doğdum. İlk ve orta okulu Barbaros-Azakoğlu, liseyi ise Alanya Lisesi'nde okudum. Lisans eğitimimi Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladım. Alanya'da serbest avukatlık yapmaktayım. Sizlere yazılarımda günlük hayatımızda karşılaştığımız veya karşılaşabileceğimiz hukuki konularda bilgiler vermeye çalışacağım.
Bugün sizlere belki de hepimizin mutlaka hayatında bir kere de olsa karşılaştığı genel işlem şartlarından bahsedeceğim.
Hepimizin maddi ve manevi varlığının korunmasında ve gelişmesinde en önemli unsur sözleşmelerdir. İrade serbestisinin de Borçlar Hukukuna yansımasındaki en önemli unsur sözleşme serbestisidir. Bu ilke sayesinde kişiler borç ilişkilerini hukuk düzeninin sınırları içerisinde yapacakları sözleşmelerle özgürce düzenleyebilmektedir. Borçlar Hukukuna bakıldığında bireysel sözleşme hükümlerine ağırlık verildiği görülmektedir. Bu ne demek diye irdeleyecek olursak kişilerin eşit statüde sayılması ve eşit şartlarda olduğu kanunda kabul edilmiştir. Ancak Sözleşme serbestisi ilkesi gerçek anlamda taraflar arasında eşit bir ortam yaratmayıp, adil olmayan bir ekonomik ilişki meydana getirmektedir.
Yaşadığımız dönemde ekonomik açıdan var olan kapitalist sistem, mali yönden hakimiyet sağlamış olan tarafın karşısında herhangi bir irade ortaya koyamayan tarafı koruyamamış ve sözleşme yapma, yapmama konusunda herkesin özgür olduğu ilkesini çürütmeye sebep olmuştur.
Genel işlem koşullarına ilişkin hükümler hukukumuzda Borçlar Kanunu'nda yer almaktadır. Kanunda verilen tanıma göre genel işlem koşulları, bir sözleşme yapılırken düzenleyenin, ileride çok sayıdaki benzer sözleşmede kullanmak amacıyla, önceden tek başına hazırlayarak karşı tarafımıza sunduğu sözleşme hükümleridir.
Genel işlem koşullarını içerisinde barındıran sözleşmeler genellikle hazır şekilde birden fazla aynı metni içeren sözleşmeler olarak ortaya çıkarlar. Fakat bu bir kanuni şart olarak görülmemelidir. Genel işlem koşullarına ilişkin bir şekil zaten bulunmamaktadır.
Konumuzu bir örnekle izah etmek gerekirse; önceden hazır olarak akdedilen kira sözleşmeleri örnek gösterilebilir. Bu sözleşmeler kiraya veren tarafından hazırlanmamakta, aksine internet yoluyla edinilmektedir. Fakat bu gerekçeye dayanarak matbu kira sözleşmelerini genel işlem koşulları dışında tutmak mümkün değildir. Sözleşme ilişkilerinde kira sözleşmeleri genel işlem koşullarına verilebilecek en uygun örneklerden birisi olarak gösterilebilir.
Borçlar Kanunu 25. madde gereği iki hususa değineceğim.
Bu madde hükmü genel işlem koşullarının içerik denetimi için iki ölçütü esas almıştır. Bunlar “dürüstlük kuralına aykırı olmama” ve “karşı tarafın aleyhine veya onun durumunu ağırlaştırıcı nitelikte olmama” ölçütleridir.
Her iki ölçüt de önem arz etse de dürüstlük kuralına aykırı olma genel işlem koşullarının içerik denetiminde temel ölçüt olarak kabul edilmiştir. Dürüstlük kurallarına aykırı karşı tarafın aleyhine konulmuş maddeler yazılmamış sayılır. Yazılmamıştan kasıt sözleşmede koyulan o hüküm kesin olarak hükümsüz kabul edilir ve yapılan genel sözleşme o madde ve o cümle yokmuş gibi geçerliliğini korur.
Bunlarla birlikte genel işlem koşulları belirlenirken Yargıtay içtihatlarında, sözleşme şartlarını yerel mahkemelerin her somut olaya göre ayrı ayrı değerlendirmesi gerektiğini belirtmiştir.
Bu kapsamda genel işlem koşullarının dikkate alınması taraflar arasındaki şeffaflığı sağlamış olmakla, ekonominin işleyişini etkileyerek güvenli bir ticari ilişkiyi de beraberinde getirmiş olacaktır.
Bu haftaki "merhaba" yazımda bu şekilde sizlere katkıda bulunmaya çalıştım. Bir dahaki yazımda buluşmak üzere hoşça kalın. Herkese 'Alanya'lı günler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber