- Kimler işinden istifa edip kıdem tazminatı alabilir?

- Kimler işinden istifa edip kıdem tazminatı alabilir?
Ülkemizde geçerli KIDEM TAZMİNATI mevzuatına göre, şu an itibariyle yürürlükte olmayan 1475 sayılı İş Kanunu’nun tek geçerli maddesi olan 14. Maddesi ile ele alınmaktadır, kıdem tazminatına hak kazanabilmek için;
- Nedensiz yere istifa etmemek
- Aynı işyerinde asgari 1 yıl çalışmış olmak
- İşveren tarafından işinden haklı nedenle çıkarılmamış olmak
şartları sağlanmalıdır.
İşinden istifa edip de kıdem tazminatı alabilmek mümkün mü?
Tabi ki… Ama kimler?
1) İşinden haklı nedenle ayrılan ve hatta bunu istifa ile yapan çalışan kıdem tazminatı alabilir.
Çalışanın içinde bulunduğu durum, güncel iş kanunlarına aykırılık arz eder ve/veya işini icra etmesine engel bir durumdaysa işinden istifa edebilir ve kıdem tazminatı alabilir…
Örneğin; çalışanın sağlık durumu işini icra etmesine engel bir durumdaysa istifa edip kıdem tazminatını alabilir…
Örnekleri çoğaltmak mümkün… Ancak halk arasında sıklıkla karşılaşılan durumlar; fazla mesai ödemesinin yapılmaması, genel tatil ve izin ücretlerinin mevzuata uygun hesaplanmaması, SGK primlerinin gerçek maaşıyla uyumlu olmaması, zorla isteği dışında evrak imza ettirilmesi, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller…
2) Evlenen Kadın Çalışan, işyerinde 1 yıldan fazla çalışmışsa evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı talep hakkına sahip olacaktır.
3) Vatani görevini yerine getirecek olan erkek çalışan işyerinde 1 yıldan fazla çalışmışsa kıdem tazminatı talep hakkına sahip olacaktır.
4) Kıdem Tazminatı Yazısı ile birlikte istifa eden çalışan kıdem tazminatı alabilir.
Kıdem Tazminatı Yazısı Nedir?
Kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme halen 1475 sayılı mülga İş Kanunun 14. maddesi ile yapılmaktadır. Bu madde ile belirli koşullar ışığında çalışanların emekleri karşılığı kıdem tazminatı hakkı korunmaktadır.
Bu şartlardan biri de emekliliktir. Çalışan emeklilik koşullarını sağladığında ve bu sebeple iş akdini feshettiğinde, o işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması kaydı ile kıdem tazminatına hak kazanır.
Bunun yanında SGK’nın düzenlediği ve halk arasında KIDEM TAZMİNATI YAZISI olarak bilinen yazı ile de kıdem tazminatına hak kazanma durumu oluyor. 1999 yılında emeklilik yaşı yükseltilip kademeli bir geçiş öngörüldüğünden, kıdem tazminatına hak kazanma koşullarına da yeni bir kriter olarak eklenmişti.
Emeklilik için yaş koşulunu tamamlamamış olmakla birlikte, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını doldurmuş olanlar, işten ayrıldıklarında yine kıdem tazminatlarını hak edeceklerdir. Sebebi, yazının başlarında belirtildiği üzere; emeklilik koşuludur.
Kıdem Tazminatı Yazısı Koşulları Nelerdir?
– 08.09.1999 tarihinden önce uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmek suretiyle işe başlamış bir çalışan için en az 15 yıl ve 3600 günü olması
– 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlamış bir çalışan için ise iki şart vardır;
1) Uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmek suretiyle en az 25 yıl ve 4500 günü olması
ya da
2) Uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmek suretiyle 7000 günü olmasıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya ALKÜ EA Hastanesi’nin hizmetlerinden memnun musunuz?