Vergi ve diğer kanunlarında yapılan son değişiklikler

Bilindiği üzere, 22 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazetede “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun(Kabul Tarihi:15.04.2021, kanun No: 7316, Sayı:31462)”yayınlandı. Yayınlanan kanunda,5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu,4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve  Sermaye Piyasası Kanunu ile ilgili bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden bazıları şunlardır;

1.     Kurumlar vergisi oranı, artık 2021 yılı kurum kazançları için %25, 2022 yılı kurum kazançları için ise %23 oranında uygulanacaktır. Yapılan yeni düzenleme ise hemen 01.07.2021 tarihinden itibaren verilmesi gereken beyannamelerden başlanacak olup ve 01.01.2021 tarihinden itibaren başlayan vergilendirme dönemine ait kurum kazançları için geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.

 

2.     Özel Tüketim Vergisi Kanunu(ÖTV) (III) sayılı liste kapsamındaki malların komisyoncular veya konsinyi işletmeler aracılığıyla satışında vergiyi doğuran olayın tanımı değiştirilmiştir. ÖTV Kanunu’na ekli alkol içecekler, kolalı meyvalı ve sade gazozlar ile tütün ürünlerinin yer aldığı (III) sayılı liste kapsamındaki malların komisyoncular veya konsinyi işletmeler aracılığıyla satışında imalatçı tarafından bu malların komisyoncuya veya konsinye işletmelere verildiği anda ÖTV açısından vergiyi doğuran olayın gerçekleştiği artık kabul edilmiştir.

 

3.     6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında, Kanun’da değişiklik yapılarak haczedilen malların satış usul ve yöntemlerinde değişiklik yapılmıştır.

 

4.     6183 sayılı Kanunun 90.maddesinde yapılan  düzenleme ile menkul ve gayrimenkullerin elektronik ortamda satışına artık imkân sağlanmıştır.

 

5.     6183 sayılı Kanunun 85.maddesinde yapılan değişiklikle muhafazası tehlikeli veya masraflı olan menkul malların da pazarlık usulü ile satılmasına imkân sağlanmıştır. Bununla birlikte, Kanuna 97/ A maddesi eklenmiş ve menkul malların elektronik ortamda da satışı mümkün hale geldiğinden mevcut maddeye eklenen yeni fıkra ile asıl alıcıların artırmaya iştirak ederek malın gerçek değerinde satılmasını sağlamak amacıyla, artırmaya iştirak edecek kişilerden teminat alınmasına yönelik düzenleme yapılmış ve malın türü ve değeri ile satış şeklini esas alarak teminat alınmayacak halleri belirlemeye ve teminat olarak para yerine teminat mektubu alınması hususlarında karar vermeye alacaklı amme idarelerine yetki verilmiştir.

 

6.     6183 sayılı Kanunun 97.maddesinde yapılan değişiklik ile gayrimenkul kendisine ihale olunan kimsenin bedeli ödememesi nedeniyle ihalenin feshedilmesi durumunda, bu kişinin sorumlu olacağı tutarlar netleştirilmiş ve ihale bedelinin tamamını ödememek suretiyle ihalenin feshine sebep olan kimse teklif ettiği bedel ile bir sonraki ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve fark üzerinden hesaplanacak tecil faizi oranında faizden artık sorumlu tutulmuştur.

 

7.      5510 sayılı Kanunun ek 17.maddesinin birinci fıkrası “Bu Kanun veya diğer kanunlarla sağlanan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabileceği halde yararlanılmayan ay/dönemler için geriye yönelik prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz, yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimler başka bir prim teşviki, destek ve indirim ile değiştirilemez.” şeklinde değiştirilmiştir.

 

8.     06.12.2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 83.maddesinin dördüncü fıkrası “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacak, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi hâlinde​Yatırımcı Tazmin Merkezine( YTM) emaneten devredilir. YTM’ye devredilen sermaye piyasası araçlarından doğan bedelsiz pay iktisabı ve kar payı alma hakkı dışındaki pay sahipliği hakları, bunların YTM tarafından hak sahiplerine iadesine kadar donar. Bu emanet ve alacakların devri, izlenmesi, bu emanet ve alacaklardan kaynaklanan hakların kullanımı ile başvuran hak sahiplerine iadesine ilişkin usul ve esaslar Kurulca belirlenir. Şu kadar ki, bu fıkrada değişiklik yapan Kanunun yayımlandığı tarihten önce YTM’ye gelir kaydedilen tutarlar iade edilmez” şeklinde değiştirilmiştir.

 

            Özellikle kurumlar vergisi oranının düşmesini beklerken, artırılmasının işletmelerimizin lehine olacağı kanaatinde değilim. Önemli olan, işletmelerimizin büyümesi, üretime ve istihdama daha fazla katkı sağlamasıdır.  Bu yönde yapılacak düzenlemeler, ülkemizin yararına olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof.Dr. Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?