Çalıştığınız kurumda emekli oldunuz… Özlük haklarınız nasıl hesaplanır?

Çalışan, çalıştığı işyerinden emeklilik sebebi ile kıdem tazminatını alıp emekli olduktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam ederse işçilik alacakları ve izin hakkı gibi hususlar nasıl değerlendirilmelidir sorusuna cevabı YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ vermiş durumda…

Almış olduğu bir karara ilişkin dava özeti şu şekilde…

“T.C.

YARGITAY

9. Hukuk Dairesi

Esas No: 1990/….

Karar No: 1991/…..

Karar Tarihi: 13.05.1991

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI – Davacının emekli olup kıdem tazminatını aldıktan sonra işyerinde çalışmasını sürdürmüş olmasının yeni bir hizmet akdine dayanması, emeklilikten önceki süre ilave edilerek kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hesabı yapılamaması.

ÖZET: Davacının emekli olup kıdem tazminatını aldıktan sonra işyerinde çalışmasını sürdürmüş olması yeni bir hizmet akdine dayanır. Bu nedenle emeklilikten önceki süreye ilave edilerek kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hesabı yapılamaz. Emeklilikten sonraki çalışma süresi ise bir yılı doldurmadığına göre bu süre için kıdem tazminatına ve yıllık ücretli izine hak kazanamayacağından bu isteklerin reddine karar vermek gerekir.

DAVA: Davacı ihbar ve kıdem tazminatı ile ikramiye ve yıllık ücretli izin parasının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmekle dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar:

1 - Dosyadaki yazılarla toplanan delillere ve kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2 - Davacının emekli olup kıdem tazminatını aldıktan sonra işyerinde çalışmasını sürdürmüş olması yeni bir hizmet akdine dayanır. Bu nedenle emeklilikten önceki süreye ilave edilerek kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hesabı yapılamaz. Emeklilikten sonraki çalışma süresi ise bir yılı doldurmadığına göre bu süre için kıdem tazminatına ve yıllık ücretli izine hak kazanamayacağından bu isteklerin reddine karar vermek gerekir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde iadesine 13.5.1991 gününde oybirliği ile karar verildi.”

Yazıya konu bu hususun tartışmaya açık olduğu gerçeğini göz ardı etmek imkânsız ancak fikrimce yukarıda bahsi geçen davada Yüksek Yargı tarafından verilen karar doğrudur.

Çünkü emekli olduktan sonra aynı firmada çalışmaya devam hususu yeni bir hizmet akdi gerektirmektedir. İşçilik alacakları ve izin süreleri gibi hususlar emekli olurken hepsinin hesaba katılmasıyla son bulmuş vaziyettedir. Yeni bir hizmet akdiyle aynı işyerinde yeniden başlamak hususu ise gerek kıdem tazminatının gerek ise izin hesabının sıfırdan hesaplanması anlamına geleceği kanaatindeyim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?