Gelir Vergisi mükelleflerinin dikkatine

             Bilindiği üzere 2020 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesi verme süresi 1 Mart’ta başlamış ve 31 Mart’ta sona erecektir. Bu nedenle, ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2020 takvim yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart 2021 Çarşamba günü sonuna kadar elektronik ortamda gönderebileceklerdir. Ayrıca,  geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler de yıllık gelir vergisi beyannamelerini Hazır Beyan Sistemi üzerinden 7 gün 24 saat içinde kolayca gönderebileceklerdir.

            Bu nedenle, eğer hala gelir vergisi beyannamelerinizi vermemiş iseniz daha önce yapmış olduğunuz bazı harcamalarınızı beyannameniz üzerinden indirebilme imkânınız bulunmaktadır. Bu imkândan yararlanarak daha az vergi ödeyebilirsiniz. Ayrıca, bu indirimler pandemi nedeniyle nakit sıkıntısı çektiğiniz bugünlerde sizleri bir nebze de olsa rahatlatabilir. Gelir vergisi matrahınızın tespitinde ve gelir vergisi beyannamenizde bildireceğiniz gelirlerinizden, eğer sizin durumunuza uygun olanlar var ise aşağıda belirtilen indirimleri yapabilirsiniz;

·       Hayat sigortası ve şahıs sigortası primleri,

·       Eğitim ve sağlık harcamaları indirimi, 

·       Engellilik indirimi,         

·       Bağış ve yardım indirimi,

·       Sponsorluk harcamaları,

·       Ar-ge ve tasarım indirimi,          

·       Girişim sermayesi desteği,

·       Girişim sermayesi fonu olarak ayrılan tutarların beyan edilen gelirin %10’unu aşmayan kısmı,

·       Türkiye’den yurt dışı mukim kişi ve/veya kurumlara verilen hizmetlerden sağlanan kazançlara ilişkin indirim,     

·       Korumalı iş yeri indirimi,

·       Bireysel katılım yatırımcısı indirimi,

·       Expo 2016 Antalya ajansına yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımlar ile sponsorluk harcamaları,

·       Basit usule tabi mükelleflere uygulanacak kazanç indirimi,

·       Elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen mal ihracatı kapsamında elde edilen kazançlar,

·       Teknogirişim sermayesi desteği,

·       Teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunanlara sağlanan sermaye destekleri,

·       Bağ-kur primleri.

 

            Bununla birlikte,  eğer ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle gelir vergisi mükellefi ve  aynı zamanda da vergiye uyumlu bir mükellef iseniz %5 oranında bir vergi indiriminden de yararlanabilirsiniz. Fakat, 2020 yılına ilişkin olarak 2021 yılında vereceğiniz gelir vergisi beyannamenizde hesaplayacağınız bu indirim tutarı, her hal ve takdirde 1.500.000 TL’den fazla olamayacaktır. Bu indirim tutarını tamamen ödeyeceğiniz gelir vergisinden doğrudan indirebileceksiniz. Söz konusu vergi indiriminden de yararlanmak istiyorsanız;

 

·       Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl yani 2020 yılı ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinizi kanuni süresi içerisinde verilmiş olmanız ve indirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibariyle bu beyannameler üzerinden tahakkuk eden vergileri de ödemiş olmanız gerekiyor.

 

·       Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl yani 2020 yılı ile bu yıldan önceki son iki yıl içerisinde hakkınızda beyana tabi vergi türleri itibarıyla ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması gerekiyor.

 

·       Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibarıyla vergi aslı (vergi
cezaları ile fer’i alacaklar dâhil) 1.000 TL üzerinde vadesi geçmiş borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

 

·       Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl yani 2020 yılı ile önceki dört takvim yılında Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesinde sayılan fiilleri işlememiş olmanız gerekiyor. (Örneğin, defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapmamanız, yanıltıcı belge düzenlememiş ve kullanmamış, kaçakçılık suçu işlememiş olmanız gerekiyor).

 

            Yukarıda belirtilen harcamaları yapmış ve gerekli şartları da taşıyorsanız bu indirimlerden yararlanmanızı tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof.Dr. Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?