Telafi Çalışması kanuna aykırı uygulanırsa?

Kısıtlamaların kalkması beklentisinin arttığı şu günlerde TELAFİ ÇALIŞMASI kavramı yine gündeme geldi.

Geçtiğimiz yıl içinde Telafi Çalışması’nın mevzuatta 2 ay olan uygulama süresi, pandemi etkisiyle 4 ay olarak güncellendi. Hatırlayanlar mutlaka olacaktır.

İş Kanunu’nda Telafi Çalışmasının Yeri

İş Kanunu Madde 64 der ki;

“Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren dört ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. (Ek cümle:25/3/2020-7226/43 md.) Cumhurbaşkanı bu süreyi iki katına kadar artırmaya yetkilidir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz.

Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz.”

Güncel kanunumuzun maddesi oldukça açık… Telafi çalışması, 4 ay süreyle ve günde en fazla 3 saat olacak şekilde olacak şekilde uygulanabilir.

Telafi Çalışması Kurallarına Uyulmaması Karşısında Çalışanın Hakkı

Telafi çalışmasını düzenleyen mevzuata uymamanın birçok şekli düşünülebilir. Çalışan, hukuki sebeplerin haricinde ve yasaklı tatil günleri haricinde telafi çalışması çağrısına olumlu cevap vermekle yükümlüdür.

Tabi ki bu sınırsız ve keyfince kullanılabilen bir hak değil… Yukarıda da belirttiğimiz gibi telafi çalışmasının da bazı kısıtları var. Tahmin edildiği kadar geniş kullanılabilen bir unsur değildir. Bu kısıtlar;

- Telafi çalışması adı adlında yapılan çalışma; günlük 3 saati aşamaz

- Telafi çalışmasının genel olarak süresi; 4 ayı geçemez (son 1 yıl içinde yaşadığımız pandemi süresinden dolayı 2 aydan 4 aya çıkarılmıştır)

şeklindedir.

Bu kısıtların dışında yapılan çalışmalar kesinlikle telafi çalışması olarak değerlendirilemez. Eğer ki, bu kısıtların dışında bir çalışma yapıldıysa bu çalışma için çalışan fazla mesai talep etme hakkına sahip olur.

Telafi Çalışması Kurallarına Uyulmaması Durumunda İşverene İdari Yaptırım

İş Kanunu’muzun 64. Maddesinde öngörülen Telafi Çalışması hükümlerine aykırı davranan işverenlere yönelik yine İş Kanunu’muzun 104. Maddesi der ki;

“Bu Kanunun 63. maddesinde ve bu maddede belirtilen yönetmelikte belirlenen çalışma sürelerine aykırı olarak işçilerini çalıştıran veya

68. maddesindeki ara dinlenmelerini bu maddeye göre uygulamayan veya

işçileri 69. maddesine aykırı olarak geceleri yedi buçuk saatten fazla çalıştıran;

gece ve gündüz postalarını değiştirmeyen,

71. maddesi hükmüne ve bu maddenin son fıkrasında anılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden,

72. maddesi hükümlerine aykırı olarak bu maddede belirtilen yerlerde on sekiz yaşını doldurmamış erkek çocukları ve gençleri ve her yaştaki kadınları çalıştıran,

73’üncü maddesine aykırı olarak çocuk ve genç işçileri gece çalıştıran veya

aynı maddede anılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden

74’üncü maddesindeki hükme aykırı olarak doğumdan önceki ve sonraki sürelerde gebe veya doğum yapmış kadınları çalıştıran veya

ücretsiz izin vermeyen,

75’inci maddesindeki işçi özlük dosyalarını düzenlemeyen,

76’ncı maddesinde belirtilen yönetmelik hükümlerine uymayan işveren veya işveren vekiline idari para cezası verilir.”

Aslında, madde açık… Telafi çalışmasını maksadının dışında kullanan işverenler için idari para cezasının uygulanacağı net bir şekilde belirtilmiş…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?