Sermaye şirketi kuruluşunda tercihiniz hangisi olmalıdır?

 Kıymetli hemşerilerim, bugünlerde bir sermaye şirketi kurmak istiyorsanız iki alternatifiniz bulunmaktadır(Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket tercih edilmediği için). İsterseniz Anonim şirket isterseniz Limited şirket kurmayı tercih edebilirsiniz. Fakat bu tercihinizi yaparken bir fayda maliyet analiz yapmanız gerekiyor. Bu nedenle de bu iki şirket türü hakkında bazı bilgilere sahip olmanızda fayda bulunmaktadır. Sizlere bu iki şirket türü hakkında  bazı karıştırmalı bilgileri aşağıda sunuyorum. Bu bilgileri dikkate aldığınızda sizin için en uygun sermeye şirketini kurabileceğinize inanıyorum.

 Her şeyden önce tek başınıza bir Limited veya Anonim şirket kurabilirsiniz. Yani hangi şirketi türünü kurmayı seçerseniz seçin, ikinci bir ortağa ihtiyacınız bulunmamaktadır.

 Limited şirketlerde ortak sayısı en fazla 50 iken, Anonim şirketlerde ortak sayısında bir sınırlama bulunmamaktadır.

 Anonim şirketlerde şirket ortağın yönetim kurulunda bulunma zorunluluğu bulunmaz iken, Limited şirketlerde en azından bir ortağın müdür olması zorunludur.

 Limited şirket kurmanız için minimum 10.000 TL,  Anonim şirket kurmanız için ise 50.000 TL minimum sermayeye ihtiyacınız bulunmaktadır.

 Limited şirketlerin halka açılma imkânı bulunmaz iken, Anonim şirketler ise şartların oluşması halinde halka açılabilmektedirler.

 Borç para bulmak için Anonim şirketler tahvil çıkarabilirler iken, Limited şirketler tahvil çıkaramamaktadırlar.

 Anonim şirketlerde kamuya olan borçlardan (Vergi ve SGK prim borçları gibi) dolayı ortağın bir sorumluğu bulunmaz iken, Limited şirketlerde ortak, sermaye payı oranında sorumlu tutulmaktadır. Bununla birlikte eğer ortak Anonim şirketlerde aynı zamanda yönetim kurlu üyesi ise sınırsız sorumluluğu bulunmaktadır. Aynı şekilde Limited şirketlerde müdürler ise şahsi mal varlığı ile sorumlu tutulmaktadır

  Limited şirketlerde pay devri yapılmak istendiğinde bunun genel kurul onayı ile noterden yapılması ve ticaret siciline tescil ettirilmesi zorunlu iken, Anonim şirketlerde ise pay devrinin noterden yapılma ve ticaret siciline tescil ettirilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Anonim şirketlerde hamiline yazılı pay senetleri, sadece teslimle (zilyetliğin devriyle), nama yazılı pay senetleri ise ciro ve teslimle  devredilebilmektedir.

 Limited şirketlerde pay devrinde pay değeri üzerinden belirli bir oranda damga vergisi, devir sözleşmesinin feshinde ise devir konusu pay değeri üzerinden belirli bir oranda damga vergisi ve her bir imza için de bir harç ödenmesi gerekiyor iken, Anonim şirketlerde bu tür ödemeler yapmıyorsunuz.

 Anonim şirketlerde her bir payın itibari değeri en az 1 kuruş olması gerekir iken, Limited şirketlerde her bir payın itibari değeri en az 25 TL olması gerekmektedir.

 Anonim şirketler şirket yönetim kurulu tarafından yönetilir iken, Limited şirketlerde tüm ortaklar müdür sayıldığından bu şirketler müdürler tarafından yönetilmektedir. Buradan anonim şirketlerin kurumsal bir yönetim anlayışına sahip olduğu söylenebilir.

 Şirket ana sözleşmesinde bir değişiklik yapılmak istendiğinde Limited şirketlerde esas sermayenin üçte ikisini(2/3) temsil eden ortakların kararı yeterli iken, Anonim şirketlerde ise şirket esas sermayesinin yarısını(1/2) temsil eden ortakların kararı yeterli görülmüştür.

 Anonim şirketlerde gerçek kişilere ait şir­ket pay se­ne­di­nin iki yıl geç­tik­ten son­ra sa­tıl­ma­sın­dan do­ğan ka­zanç, ge­lir ver­gi­si­ne ta­bi de­ğil iken, Limited şirketlerde şir­ket pay senedi ne za­man sa­tı­lır­sa sa­tıl­sın el­de edi­len ka­zanç, de­ğer ar­tı­şı ka­zan­cı ola­rak ge­lir ver­gi­si­ne ta­bi tutulmaktadır. Bununla birlikte hem Anonim  hem de Limited şirketlerde tüzel kişilere ait şir­ket pay se­netlerinin ise en az iki yıl elde tutulduktan sonra satılması halinde elde edilecek kazancın %75’i kurum kazancından istina tutulmakta, %25’i ise vergilendirilmektedir.

 Anonim şirketlerde ha­mi­li­ne yazılı pay se­ne­di bas­tı­rı­la­biliyor iken, Limited şirketlerde sadece na­ma ya­zı­lı pay se­ne­di bas­tı­rılabiliyor.

 Sermayesi 250.000 TL ve  üzerinde olan Anonim şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluğu var iken, Limited şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluğu yoktur.

 Limited şirketlerde genel kurul toplantılarına bakanlık temsilcisi katılmaz iken, Anonim şirketlerde kuruluş ve esas sözleşme değişikliği işlemlerinde, sermayenin artırılması veya azaltılmasında, kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi ve kayıtlı sermaye sisteminden çıkılması, kayıtlı sermaye tavanının artırılması, faaliyet konusunun değiştirilmesine ilişkin esas sözleşme değişikliği işlemlerinde, birleşme, bölünme veya tür değişikliği işlemlerinde Bakanlık temsilcisinin genel kurul toplantılarına katılması zorunludur. Bununla birlikte 9 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan yeni yönetmeliğe göre bazı değişiklikler yapılmış ve artık tek pay sahipli veya ortaklı olan Anonim şirketlerde, sermaye artırımı, azaltımı ve faaliyet konusu değişikliği de dâhil olmak üzere tüm işlemlerde kural olarak Bakanlık temsilcisinin bulunması gerekmemektedir. Ancak Anonim şirketlerin talepte bulunulması ve bu talebin uygun görülmesi halinde ise tek pay sahipli veya ortaklı Anonim  şirketlerin genel kurullarına da Bakanlık temsilcisi görevlendirilecektir.

 Limited şirketlerde kayıtlı sermaye sistemi kabul edilmez iken, Anonim şirketlerde kayıtlı sermaye sistemine şirket kuruluşunda veya sonrasında geçilebilmektedir.

 Bölgemizde mesleklerini icra eden bazı muhasebe meslek mensupları ile konu hakkında görüş alışverişi yaptığımda, bölgemizde genel olarak sermaye şirketi kuruluşlarında; “ karar defteri tasdikinin olmaması, genel kurulunun olmaması, uygulamada bazı kolaylıkların olması” gibi nedenlerle Limited şirketlerin bir sermaye şirketi kurmada daha çok tercih edildiğini dile getirmişlerdir. Yine de karar vermeden önce bir muhasebe meslek mensubuna (SMMM veya YMM) danışmanızı tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof.Dr. Zeki Doğan - Mesaj Gönder

# Karar, ekim

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?