Kabullen(e)mesek de gerçek bu…

Halk dalkavukluğu yapmadan,  dobra dobra yazıyorum ya,  bundan rahatsızlık duyanlar var.

Bir okurum göndermiş; “Siz, vatanınızı çok seviyorsunuz, bunu biliyorum. Ancak bildiğim bir başka şey daha var, o da şu; siz, vatandaşlarınızı sevmiyorsunuz… Onları küçümsüyor, hor görüyorsunuz…” diyor.

*  *  *

Zırva…

Külliyen zırva…

- Vatanını seviyorsun da…

- Eeee?

- Vatandaşını sevmiyorsun.

Böyle bir aptal suçlama olabilir mi?

Vatandaş olmadan, vatan olur mu? Ya da vatan olmadan, vatandaş?

Bu nasıl bir mantık, nasıl bir anlayış?

*   *   *

Bakın, daha önce yazdım, yine yazıyorum.

Ben siyasetçi değilim kardeşim, ben yazarım.

Ben sadece durum saptaması yapıyor, inandığım doğruları yazıyorum.

Ne diyorum?

* “Bu siyaset anlayışımızla, bu eğitim ve bu yoksulluk düzeyimizle, dahası kendi kafalarımızda yarattığımız din uğruna dışladığımız bilim ve fen dünyasına yaklaşımımızla; gelişemeyiz, büyüyemeyiz, kalkınamayız; yokluğu, yoksulluğu, cehaleti yenemeyiz…” diyorum.

* “Bu siyaset anlayışı, bu mantık, bu sistem; insanlarımızı Araplaştırıyor, arabeskleştiriyor, Ortadoğululaştırıyor…” diyorum.

* “Bir inanç biçimi olan İslamiyet; tarikatlar eliyle, çıkar sağlanan bir yaşam biçimi haline dönüştürülmeye çalışılıyor. Yüce İslam dini, üç beş soytarının elinde oyuncak hale getiriliyor. Her tarikat, İslamiyet’i kendine göre yeniden düzenleyerek, kendi çıkarları doğrultusunda yeni bir din yaratmak istiyor; bunun için devlet kadrolarına sızıyor ya da sızmaya çalışıyor. . Bu gidişat, iyi bir gidişat değil…” diyorum.

* AKP’li Cumhurbaşkanı. “Diyanet’i sadece camilerle ilgilenen bir kurum olmaktan çıkaracağız. Diyanet bundan böyle eğitimle de, sağlıkla da ilgilenecek” derken; laikliğin kaldırılacağının sinyallerini veriyor. Aklımızı başımıza devşirelim…” diyorum.

* “Asrın lideri (!), yakın zamana kadar, ‘Tüm dünya bizi kıskanıyor’ diyordu; şimdi ‘yoksulluğunuza şükredin’ demeye başladı. Ortağı olan parti de “askıda ekmek” öneriyor. Bu ikilemler üzerinde biraz kafa yorun” diyorum.

* Denizler ve kumsal alanlar, kamunun tasarrufunda bulunan alanlardır. Bu alanları amaç dışı kullanamaz ve kullandıramazsınız…” diyorum.

* Kumsal alanın üzerine stantlar kurup, bu alanlarda düğün dernek yapamazsınız; şımarıklığın anlamı yok” diyorum.

* “Karnı açlıktan guruldayan insanın; ileri demokrasi, geri demokrasi, orta demokrasi, faşizm, maşişm… umurunda olmaz.” diyorum.

* “Yeter artık, daha fazla bu insanların aklını karıştırmayın, dini duygularıyla oynamayın” diyorum.

* “Oyunu aldım diye şişindiğin kişi, sana bilinçli olarak oy vermiyor… Çünkü onun aldığı (daha doğrusu al(a)madığı) öğretim ve eğitim düzeyi; onun düşünmesine, sormasına, sorgulamasına, araştırmasına ve bilinçli karar vermesine engel” diyorum.

* “O zaten, kime, niye, neden oy verdiğini bilmiyor ki…” diyor, kanıtlı örnekler veriyorum.

Bunun için “Erzurumlu dedenin” öyküsünü anlatıyorum.

Bir tarihlerde Uğur Dündar’la çalışan Osman Terkan’ın, halka mikrofon uzatarak aldığı (cehalet kokan) yanıtları, köşeme taşıyorum.

* “Bu halkın büyük bölümü, hatta ve hatta bu ülkenin siyasetçilerinin(!) büyük bölümü, demokrasiyi, ‘seçmek ve seçilmekten ibaret’ sanıyor. Hal böyleyken, ‘ milli irade’ mavalına sarılıp, demagoji yapma(yın), kendi kendinizi kandırıyorsunuz… Milli irade, bu demek değildir. Demokrasi, bu demek değildir.” diyorum.

* “Abartmayın, neticede halkımızın kumaşı bu işte…” diyorum…

……

Ama efendim, sen bunları yazınca da, bu insanların gururu inciniyor.

!!??...

Tamam da…  n’apalım o zaman?

Siyasetçiler(!) gibi, halk dalkavukluğu mu yapalım?

Yalakalık mı yapalım?

Siyasetçiler(!) gibi, “Siz neylerseniz, güzel eylersiniz” diye, sırt mı sıvazlayalım?

Riyakârlık mı yapalım?

Gözünün içine baka baka yalan mı söyleyelim?

1950 yılından bu yana, yalan söyleniyor bu halka…

1950 yılından bu yana hurafelerle, yalanlarla, dolanlarla beyinleri yıkanıyor, bu insanların…

Niye?

Çünkü siyasiler(!), bu halkın böyle olmasını, böyle kalmasını istiyor.

Onun için, hurafeler bataklığında boğulmalarına göz yumuluyor.

Onun için beyinleri uyuşturulup, akılları karıştırılıyor.

Malum çevreler,  onun için “Allah ne verdiyse doğurun…” diye yırtınıyor.

Çünkü biliyorlar ki, ülke nüfusu denetimsiz bir biçimde ne denli çok artarsa; yoksulluk da o oranda artar. Yoksulluk artınca da insanları, üç paket bulgura, iki çuval kömüre satın almak, o denli kolay olur.

*   *   *

Dalkavukluk, dalkavukluk, dalkavukluk… Nereye varacak bu işin sonu?

Bir başkasının bunları yazmaya, söylemeye dili varmayabilir.

Benim varıyor.

Ben siyasetçiler(!) gibi çalkalayıp, kıvırmıyorum.

Ben, halk dalkavuklarından çok daha fazla sevdiğim halkıma, “Kabahatin büyüğü de sende be kardeşim…”  diyorum. “Silkin artık, kendine gel…” diyorum…

*   *    *

Bütün bunları, ben yazamayacağım, sen yazmayacaksın, o yazmayacak da; kim yazacak?

Nasıl bulacağız doğruları? Nasıl çıkacağız düzlüğe? Nasıl çıkacağız aydınlığa?

Bugün Türkiye, eğitimsiz yoksulların bolluğu yüzünden, siyaset bezirgânlarının cenneti haline geldiyse,  bunun nedeni bu mantık, bu zihniyettir.

Haaa… Bu sadece onun suçu mu?

Elbette değil.

Onu bu duruma; “odunu koysam seçtiririm” diyen zihniyetler getirdi.

“Bizim halkımız, şöyle ulu, böyle önsezili, şöyle öngörülü” diye şarlatanlık yapanlar getirdi…

Kimse kimseyi kandırmasın.

Bu halkın ortalama eğitim düzeyi, 3,5 öğretim yılı…

Kabullensek de kabullenmesek de gerçek bu canım kardeşim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Haboğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

AKILCIOL - Yine doğru yazmışsınız, İsmail bey.

Eğitimi, bilgiyi küçümseyen ve hatta gereksiz gören, eğitim görmüş, liyakat sahibi insanları hor gören ve hatta hiç mi hiç saygı duymayan vatandaşlarımızı ve politikacılarımızı ben de hiç sevmiyorum. Onları bu cahilliklerinden dolayı küçümsüyor, hor görüyor ve hatta adam yerine koymuyorum. Bunun neresi hata?

Son gaz motor süren, gece yarısı caddelerde, sokaklarda eksoz patlatan vatandaşlarımızı ben de hiç sevmiyorum. Onları bu cahilliklerinden dolayı küçümsüyor, hor görüyor ve hatta adam yerine koymuyorum. Bunun neresi hata?

Bu listeyi daha çok uzatabilirim.

Sizin o okurunuz bu tür vatandaşlarımızı seviyorsa, onu da sevmiyorum. Bunun neresi yanlış?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 21:14
01

Ramazan Tığlı - İsmail Bey sizin tesbitlerinize aynen katılıyorum. Siz gerçekleri dile getirmişsiniz.Gerçekleri dile getirmek halkı sevmemek anlamına gelmez tam tersi bu gerçekleri bilelim ki ona göre çareler arayalım anlamına gelir.Siyasetçilerin yaptığı gibi süslü cümlelerle halkın gözünü boyayıp gerçekleri saklamak halkı sevmek değil aslında halkı kandırmak demektir.Siz bildiğiniz yolda aynen devam edin lütfen.Çok küçük bir azınlığın eleştirisi sizin moralinizi bozmasın.Saygılarımla! Ramazan Tığlı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 12:19


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?