Emlakçılık faaliyetinde bulunmanın şartları değişti…

Eskiden emlak danışmanı veya emlakçı olmak için yani taşınmaz ticareti yapmak için ilkokul mezunu olmak ve bir büro açmak yeterli idi. Artık bu durum değişti. Belirli bir eğitimi almamış veya yetki belgesini almamış ve bazı şartlara haiz olmayan kişiler yeni düzenlemelere göre bir emlak işletmesi açıp, emlakçılık faaliyetinde bulunamıyorlar. Daha önceki yıllarda taşınmaz ticareti ile uğraşan emlakçılara veya emlak işletmelerine bile yetki belgesi alma şartı getirilmiş ve kendilerine bir geçiş süreci verilmiş, geçiş süreci de 31 Ağustos 2020 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihe kadar yetki belgesini almayan veya alamayan işletmeler ise emlakçılık faaliyetinde bulunulamayacaklar. Eğer emlakçılık faaliyetine devam ederler ise de kendilerine gerekli idari  yaptırımlar uygulanacaktır. Bu nedenle,  Ticaret Bakanlığı’nca emlakçılık faaliyetlerine yönelik   “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hazırlanmış ve 14 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

 

Yeni düzenlemeye göre taşınmaz ticaretiyle uğraşabilmeniz veya emlakçılık faaliyetinde bulunabilmeniz için öncelikle bir yetki belgesi almanız gerekiyor.  Yetki belgesi ise işletmenizin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilmekte, yenilenmekte ve iptal edilmektedir.

 

Taşınmaz ticareti ile ilgili işletmenize yetki belgesi verilebilmesi için ise;

 

·      İlgili meslek odasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir( esnaf ve sanatkârlar odası, ticaret ve sanayi odası, ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odası gibi).

·      Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması gerekmektedir.

·      İlgili meslek odası ve vergi kayıtlarınızdaki iştigal konularınız arasında taşınmaz ticareti faaliyetinin bulunması gerekmektedir.

·      İşletmenizdeki sorumlu emlak danışmanlarınızdan en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi ise Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanarak bireyin bilgi, beceri ve yetkinliğini ifade eden sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ve emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı belge olarak tanımlanmaktadır.

 

İlgili yönetmelikte sorumlu emlak danışmanı, taşınmaz ticareti ile iştigal eden gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârlar, ticaret şirketleri ve diğer tüzel kişi tacirler ile şubelerde ise taşınmaz ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilciler, olarak tanımlanmaktadır.

 

Bununla birlikte yapılan yeni düzenlemeye göre de sorumlu emlak danışmanının;

 

·      On sekiz yaşını doldurmuş olması gerekmekte,

·      En az lise mezunu olması gerekmekte,

·      İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile ilgili İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması gerekmekte,

·      Kasten işlenen bir suçtan dolayı beş yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası almamış veya devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı, haksız mal edinme, işkence, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekmekte,

·      Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığı’nca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az 100 saatlik eğitimde başarılı olması gerekmekte,

·      Yetki belgesi başvurusunun yapıldığı tarihten önceki son beş yıl içinde ortaöğretim mezunlarının en az 12 ay; ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının ise en az 6 ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması gerekmektedir.        

 

Sorumlu emlak danışmanlarının, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda, örneğin, üniversitelerin “Emlak ve Emlak Yönetimi” ve denkliği bölümlerden en az önlisans mezunu olanlarda, mesleki eğitim (100 saatlik) ve mesleki deneyim (6 ve 12 ay) şartı aranmamaktadır.

 

Yukarıda belirtilen şartları taşımakla birlikte aynı zamanda;

·      Sektör ve piyasa konusunda yeterli bilgiye sahip iseniz,

·      Beden dilinizi iyi kullanabiliyor iseniz,

·      Yeterince girişken ve profesyonel olduğunuzu düşünüyor iseniz,

·      Zaman yönetimi konusunda iyi olduğunuzu düşünüyor iseniz,

·      Dinlemeyi, soru sormayı biliyor ve kişisel gelişime açık  iseniz,

·      Modern pazarlama yöntemleri hakkında yeterli bilgiye da sahip iseniz,  bu sektörde faaliyette bulunmanız için bir sorun yok demektir.

Son olarak taşınmaz ticareti (emlakçılık) ile ilgili faaliyette bulunmak isteyenlerin, diğer konularla ilgili de 14 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan söz konusu yönetmeliği ayrıntılı bir şekilde incelemelerini tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof.Dr. Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?