Hibrit Eğitim Modeli nedir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda ülkemizde belirli okul ve sınıf kademelerinde bulunan öğrencilerin 12 Ekim 2020 tarihi itibariyle online eğitimin yanı sıra yüz yüze eğitime başlayacağını ve eğitimde hibrit eğitim modeline geçiş yapılacağı açıklanmıştır.

Peki, Hibrit Eğitim Modeli nedir?

Hibrit Eğitim Modeli

• Hibrit öğrenme en basit tanımıyla geleneksel eğitim yönteminin online eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi ve birlikte kullanılması anlamına gelmektedir.
• Hibrit öğrenme modelinde geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması da bu eğitim modelinin bir parçasıdır.
• Hibrit eğitim modelinde öğrenciler hem geleneksel okula devam hem de ev talimatlarının bir kombinasyonuna sahip olma fırsatına sahip olurlar. Böyle bir eğitim sistemi modelinde öğrenciler haftada 2-3 gün derslere katılma özgürlüğüne sahiptir, okul müfredata karar verir, öğretmenler temel talimatları sağlar ve ebeveynler çocuklarının akademik gelişimine büyük ölçüde dahil olurlar. Başka bir deyişle, bir çocuk için özelleştirilmiş bir öğrenme fırsatıdır, böylece benzersiz gereksinimleri, ilgi alanları, öğrenme stilleri ve bireysel kişilikleri, tekil bir şekilde dengeli bir sosyal ve akademik yetiştirme ortaya çıkarmak için bir araya getirilebilir.
• Hibrit eğitim veya hibrit kurslar, hem geleneksel sınıf eğitimi hem de çevrimiçi öğrenme etkinliklerinin dikkatlice planlanmış bir karışımının olduğu sınıfları ifade etmektedir. Başka bir deyişle, hibrit sınıflar, her iki öğretim stilinin en iyi yanlarını ve özelliklerini bir araya getirir. Öğrenciler, eğitmenleri ve diğer öğrencilerle anlamlı bir bağlantı kurabilirler ve yine de kurslara katılmak için düzenli olarak okulda veya sınıfta bulunmaları gerekmez, çünkü derslerin çoğu internette daha etkili bir biçimde tamamlanabilir.
• Bu modelde derslerini "dijitale hazır" hale getirmek için, birçok eğitmen sınıf içeriğini, özellikle de ders materyallerini yeniden düzenlemelidir.
• Hibrit eğitimin en avantajlı yanlarından biri olan bu düzenlemeler etkili bir biçimde yapıldığında içerik ve materyaller geleneksel sınıf eğitiminden daha etkili hale  gelmektedir. Bunun nedeni ise öğrencilerin bir sınıfta oturup not almasını sağlamak yerine; eğitmenler, tümü İnternet üzerinden gerçekleştirilen vaka çalışmaları, kendi kendine testler ve çevrimiçi grup projeleri gibi daha "aktif öğrenme" ödevleriyle öğretim sürecini donatabilmektedir.
• İki farklı güç kaynağının da bir arada bulunması olarak tanımlanan hibrit eğitimin öğrencilerin akademik, sosyal ve bilişsel gelişiminde başarılı bir model olacağı düşünülmektedir.
• Hibrit eğitim, geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla teknolojik materyallerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Hibrit öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.
• Hibrit eğitimin en önemli avantajlarından birisi okullardaki trafiği azaltması, sınıf alanlarının daha etkili kullanılabilmesini sağlamaktır. Özellikle pandemi sürecinde hibrit eğitimin bu avantajından yararlanmak öğrencilerin, öğretmenlerin ve eğitim sürecinin lehine bir durum olarak görülebilir.
• Bunun yanı sıra teknolojik bir çağda yaşarken toplumdaki tüm bireylerin dijital becerilerinin geliştirilmesi anlamında hibrit eğitim modeli oldukça yararlı görülmektedir. Hibrit eğitimde öğretmenlerin ve öğrencilerin yazma ve bilgisayar becerileri geliştirilmektedir.
• Ek olarak, hibrit sınıfların, programlara katılanların kendi kendine öğrenmeyi, zaman yönetimini, problem çözmeyi ve eleştirel düşünme becerilerini de teşvik ettiği bilinmektedir. Bunun nedeni ise hibrit eğitim modelinde öğrencilerin kendi başlarına daha fazla iş yapmalarıdır. Öğrenciler bu modelde öz denetim becerilerini geliştirebilirler, ayrıca bu tür aktif öğrenme süreçlerinin daha iyi test performansı ile sonuçlanacağı düşünülmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Levent Eraslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?