Çalışma koşullarında esaslı değişiklik

4857 sayılı güncel İş Kanunu’muzun “Çalışma Koşullarında Değişiklik ve İş Sözleşmesinin Feshi” başlıklı 22. Maddesi;

““İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz”

şeklindedir.

Dolayısıyla, işveren bu altı günlük süre içinde çalışandan değişikliği kabul ettiğine yönelik yazılı bir onay almaz ise veya bu altı günlük süre içinde çalışan suskun kalırsa, bu değişiklik çalışan tarafından reddedilmiş kabul edilecektir.

Nitekim, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da 11.10.2006 Tarihli 2006/9-613 Esas 2006/644 sayılı kararında;

 ”İş koşullarının değiştirilmesi yanında koşulların işçi aleyhine ağırlaştırılmasında işçinin rızası olmadan yapılmasını”

kanuna uygun nitelikte kabul etmemiştir. 

Özetle, iş sözleşmesi “ahde vefa” ilkesi içinde gözetilmesi gereken ve yürütülmesi gereken bir sözleşme türüdür. Hiç bir çalışanın çalışma koşulları işveren iradesiyle değiştirilemez. İşveren çalışma koşullarındaki değişiklik isteğini, çalışanla müzakere etmek ve yazılı mutabakat ile yürürlüğe koyabilir.

Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik Onay Alınmadan Yapılırsa Çalışana Haklı Nedenle Fesih Hakkı Tanır mı?

Evet, tanır. Bazı kaynaklar değişiklik feshi hakkı olarak düzeltme yapsa da halk arasında kolay hatırlanabilecek bir şekilde; çalışan kişi, haklı olarak mutabakat harici değişiklikleri iş akdini fesih etme hakkını kullanarak reddedebilir.

 

Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği, Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik Bağlamında İncelenirse Nasıl Bir Sonuç Ortaya Çıkabilir?

Bu sorunun cevabı çok ihtimalli ve varyasyonludur. Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği Ödemelerine kısaca Pandemi Destekleri olarak adlandırmak suretiyle sorunun cevabını kolaylaştırmak üzere iki ihtimal üzerinde duralım;

i) Pandemi Destekleri Hakkında Çalışan, Değişen Koşullar Hususunda Yeterli ve/veya Hiç Bilgilendirilmezse?

Her ne kadar Pandemi Desteklerinin dayandığı kanun hükümleri işverenin sadece bildiri ve/veya bağımsız hareket etmesine izin veriyorsa da çalışan bu husustan doğru bilgilendirilmemesi, uygulama ve hükümler arasında uyumsuzluğu artırabileceği gibi memnuniyetsizlik yaratabilir.

Yazımızın konusu olan Çalışma Koşullarındaki Esaslı Değişiklik hususunda da tepki yaratabilir ki fikrimce yasal hükümlerin belirttiğinin dışında çalışanın kendi el yazısıyla tebliğ ve tebellüğ uygulaması muhakkak yapılmalıdır.

Yasal hükümlerin emrettiği gibi uygulanması koşuluyla…

ii) Pandemi Destekleri Hakkında Çalışan, Değişen Koşullar Hususunda Bilgilendirilse de Çalışma Koşullarında Bir Değişiklik Olmazsa?

Fikrimce, doğrudan Çalışma Koşullarındaki Esaslı Değişiklik olarak görülebilecek bir husustur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yasal hükümlerin emrettiği gibi uygulanması oldukça büyük önem taşımaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?