Özel Eğitim sektöründe belirli süreli iş sözleşmeleri ve çalışan hakları

Artık bilindiği ve hatta kanıksandığı gibi Özel Eğitim Sektörü Çalışanları çoğunlukla belirli süreli iş sözleşmeleriyle hizmetlerine devam etmektedir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesinin yarattığı kafa karışıklığının yanı sıra hakların idrakı noktasında yaşanılan eksiklik ve hatta pandeminin Sosyal Güvenlik Sistemimizde yarattığı değişiklerden nasıl yararlanabileceği bocalaması her geçen gün artarak devam ediyor.

Söz konusu eksiklik ve bocalamaların minimuma indirilmesinin amaçlanmasının yanı sıra ilgili sektör çalışanların kendi hakları hakkında fikir sahibi olması oldukça önemli…

Belirli Süreli İş Sözleşmesi nedir? Genel özellikleri nelerdir?

Adından da anlaşıldığı gibi Belirli Süreli İş Sözleşmesi; hangi tarihte sona ereceğini belirterek işveren ile çalışan arasında yapılan akitlerdir.

- Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile çalışan arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi Belirli Süreli İş Sözleşmesidir.

- Belirli Süreli İş Sözleşmesi esaslı bir neden olmadıkça birden fazla üst üste yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.

- Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri belirsiz olarak kabul edilmez ve belirli süreli olma özelliğini korurlar.

- Belirli Süreli İş Sözleşmesi öngörülen sürenin bitmesi ile kendiliğinden sona erer. Dolayısıyla belirli süreli hizmet sözleşmelerinde ihbar tazminatı, vs.. söz konusu değildir. Belirli Süreli İş Sözleşmesi, sürenin sonunda kendiliğinden sona erdiğinde kıdem tazminatı ödenmez. İşveren tarafından haklı bir neden olmaksızın feshi halinde işçi bir yıllık çalışma süresini doldurmuş olması kaydıyla kıdem tazminatına hak kazanır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi yazılı olarak yapılır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi ile çalıştırılan çalışan, Belirsiz Süreli İş Sözleşmesiyle çalıştırılan emsal çalışana göre farklı işleme tabi tutulamaz.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi ile çalışana, ödenecek ücret ve paraya ilişkin menfaatler, çalışanın çalıştığı süreye orantılı olarak verilir.

Belirli Süreli İş Sözleşmeleri, istenildiği gibi yapılabilir mi?

Uygulamada herhangi bir engel görülmeden yapılsa da fikrimce Belirli Süreli İş Sözleşmeleri istenildiği gibi yapılamaz ve uygulanamaz.  Tanımına ve yapısına uygun olmayan noktalarda kullanılması sözleşmenin amacını ve uygulamasını işlevsiz bırakmaktadır.

Tanımından da anlaşılacağı ve genel özellikler kısmında bahsedildiği gibi ikinci, üçüncü sözleşmeler özellikle Özel Eğitim Sektörü Çalışanları için yapılan hizmet akitleri belirsiz süreli olarak kabul edilecektir.

Özel Eğitim Sektörü Çalışanları Belirli Süreli İş Sözleşmesi ile çalışmalarını devam ettiriyorsa Kıdem Tazminatı, Fazla Mesai ve diğer haklar nasıl uygulanır?

Bir önceki cümlede de bahsedildiği gibi çoğu Özel Eğitim Sektörü Çalışanı Belirli Süreli İş Sözleşmesi ile çalışmalarına devam etse de detay incelendiğinde anlaşılacaktır ki çalışmaları Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi uygulamalarına tabi.

Dolayısıyla; Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerine tabi çalışanlar hangi haklara sahipler ise Özel Eğitim Sektörü Çalışanları da bu haklarını belirsiz süreliymiş gibi almak ve uygulanmasını istemekte hak sahibidirler.

Özel Eğitim Sektörü Çalışanları Belirli Süreli İş Sözleşmesi ile çalışmalarını devam ettiriyorsa pandemi desteklerinden nasıl faydalanabilir?

Ülkemizde, son dönemde herkesin aşina olduğu iki kavram gündeme geldi. Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği…

Yazının temasından anlaşılacağı üzere; söz konusu çalışanların çoğu için Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi uygulamalarının geçerli olacağı aşikârdır. Dolayısıyla pandemi desteklerinin de yine bu çerçevede değerlendirilmesi ve uygulanması son derece önemlidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?