Yabancılara yapılan konut veya iş yeri satışlarında KDV istisnası uygulaması

Yabancılara yapılan konut veya iş yeri satışlarına ilişkin KDV istisnası uygulaması ülkemize döviz girişlerini artırmak  veya inşaat sektörünü canland...

Yabancılara yapılan konut veya iş yeri satışlarına ilişkin KDV istisnası uygulaması ülkemize döviz girişlerini artırmak  veya inşaat sektörünü canlandırmak gibi amaçlar ile Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 13.maddesine 23.02.2017 tarihinde yapılan bir ekleme ile getirilmiş ve  01.04.2017 tarihinden itibaren de uygulanmaya başlanmıştır. KDV istisnası uygulaması ise hala devam etmektedir. Fakat, yabancılara yapılan her konut veya iş yeri satışında KDV istisnası uygulana bilinecek mi? Maalesef hayır. KDV istisnasından yaralanmanın bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartları ise,

1-Satışa konu olan konut veya iş yeri ile ilgili aranan şartlar,

2- Konut veya iş yeri satın alanlarda aranan şartlar, şeklinde sınıflandırılabilir.


Satışa konu olan konut veya iş yeri ile ilgili aranan şartlar nelerdir?


KDV Kanunu’nun 13.maddesinde düzenlenen KDV istisnasının kapsamına konut veya iş yeri olarak inşa edilen binalar girmektedir. Yani, konut veya işyeri dışındaki taşınmazların tesliminde veya satışında  KDV istisna uygulanması mümkün değildir.


Ayrıca, KDV istisnası 01.04.2017 tarihinden itibaren konut veya iş yerini inşa eden kişilerin yapacağı ilk teslimlerde uygulanmaktadır. Yani, yabancılar söz konusu konut veya iş yerini doğrudan onları inşa eden kişilerden örneğin müteahhitten değil de ondan satın alan herhangi bir kişiden örneğin bir emlakçıdan alırlar ise(bir anlamada 2.elden alır ise) bu istisnadan yararlanamayacaklardır. Çünkü, söz konusu konut veya iş yerini inşa edenlerden satın alınarak bir başkasına yani yabancılara satılması halinde yapılan  bu işlem KDV Kanununca “ilk teslim”  olarak değerlendirilmemektedir. Kısacası ikinci el konut veya iş yeri satışlarında KDV istisnası uygulaması mümkün değildir.


Bununla birlikte, satışı yapılan söz konusu konut veya iş yerleri ile ilgili KDV istisnasından yabancıların yaralanabilmeleri  için konut veya iş yeri olarak inşa edilen binanın yapı ruhsatının bulunması ve satın alan kişilerin de kullanımına hazır vaziyette fiilen teslim edilmesi gerekmektedir. Kat irtifakı kurulabilen konut veya iş yerlerinde ayrıca kat irtifakının kurulmuş olması gerekmektedir. Yapı ruhsatında konut, dükkan, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya iş yerleri, istisna kapsamında değerlendirilmektedir.


Konut veya iş yeri satın alanlarda aranan şartlar nelerdir?


KDV Kanunu’nda bu istisnasından yararlanabilecek kişiler ise;

1-Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler,

2- Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar,

3- Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları (resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları hariç), şeklinde sıralanmıştır.

Bununla birlikte KDV istisnadan yararlanabilecek Türk vatandaşlarının ise 1-İstisna kapsamında teslimin yapılacağı tarih itibariyle geçerli olan yurt dışında çalışma veya oturma iznine sahip olmaları, 2-Çalışma veya oturma iznini, istisna kapsamında teslimin yapılacağı tarihten en az altı ay önce almış olmaları, 3-Çalışma veya oturma izninin alındığı tarih ile istisna kapsamında teslimin yapılacağı tarih arasında en az altı ay yurt dışında bulunmaları, şartlarını birlikte sağlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu istisnadan yararlanamamaktadırlar.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin bu istisnadan yararlanabilmeleri için ayrıca, konut veya iş yeri bedelin en az %50’sini satışa ilişkin faturanın düzenlendiği tarihten önce, kalan bedelini ise en geç bir yıl içerisinde döviz olarak Türkiye’ye getirerek satıcı firmaya ödemeleri gerekmektedir. Çünkü, istisnaya ilişkin KDV iadesi, bedelin tamamının Türkiye’ye getirilerek satıcıya ödenmesinden sonra yapılabilmektedir.  Bu nedenle satış tutarına ilişkin tüm bedelin bir an önce Türkiye’ye getirilmesi konut veya iş yeri satın alan yabancıların yararına olacaktır.

  Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi elde etmek isteyenlerin “12 Seri Nolu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” (Resmi Gazete No: 30057 Resmi Gazete Tarihi:  05/05/2017) incelemelerini tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Galatasaray - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?